Forum

EXCHANGE SERVER YAP...

Bildirimler
Hepsini Temizle

EXCHANGE SERVER YAPI PLANLAMASI HK

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
310 Görüntüleme
(@HakanSoydogan)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

selamlar kolay gelsın

benım problemım sırketımızde kullanıclan 5 adet domaın var ve bu domaınlere baglı maıl hızmetını dısarıdan baska bır hostıng fırmasından alıyoruz.Sorum bu domaınlere aıt maıllerı herhangı bır maıl sunucusu ıle kendı bunyemızde calıstırmak ıstıyoruz ancak bununla ılgılı sızden ogrenmek ıstedıgım sey mıcrosfoft tarafı mı yoksa bır lınux server mı kullanmalıyım.

benım aklıma gelen exchange server ancak daha oncer kurmama ragmen daha once ben exchange server ı local de kurdum ve sorunsuz calıstırdım bu domeınlerı exchange server kurarak kendı bunyemde bır server da calıstırmam ne kadar saglıklı olur.

yapıyla ılgılı kısa bır bılgı verebılırsenız sevınırım.

Gönderildi : 22/06/2011 14:39

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

kişisel tavsiyem tabiki Exchange Server 2010 SP1 olacaktır.

Ancak mail sistemini şirket içinizde tutmanın avantajları kadar getireceği bazı yükümlülükler olacaktır. Bunlardan en önemlisi, özel bir internet hattı ve kesintisiz güç kaynağı. Bunlar ek maliyet doğuracaktır.

Doğru planlanmış bir Exchange yapılandırması izlerseniz sağlıklı bir yapı oluşturmuş olursunuz.

Doğru planı açmak gerekirse; 

1. Kullanıcılar için bir ihtiyaç analizi yaparak, uygun sunucular ve exchange rollerinin kullanıcı sayısı ve maliyet ile orantılı roller ile dağıtılması / kurulması. Ör: 1x HUB-CAS sunucusu 2x MBX rolüne sahip sunucu ve MBX sunucular arası DAG yapısı kurularak yüksek erişilebilirlik sağlanması.

2.  Uygun bir disk yapılandırması izlemek. Hızlı diskler tercih edilmeli (Fiber, SAS)

3.  Kullanıcı sayısı hesaplanarak, ileriye dönük doğru bir sizing çıkartılması ve bu rapor doğrultusunda mailbox database lerinin oluşturulması

Gönderildi : 22/06/2011 14:52

(@osmantemel)
Gönderiler: 177
Reputable Member

Maliyet açısından size bilgi vermeye çalışayım.

E5620 CPU 16GB RAM 600 GB SAS DISK(3X300) yaklaşık 5000$-6000$

server 2008 r2 standart + exchange 2010 standart + kullanıcı sayısı 3000$+4000$

Firewall 2000$+3000$

Ups 1000$

Yedekleme Nas disk 4 TB 1000$

Yedekleme program Acronis 1200$

İnternet hattı (Borusandan 10 mb hattı aylık 1850 TL ye aldık. 5 mb 1200 TL) ADSL kesinlikle olmamalı.

Kaç kullanıcınız var bilmiyorum. Yukarıda saydıklarımı yaklaşık 4-5 yılda bir değiştirmeniz lazım. Kiralık serverlarıda değerlendirebilirsiniz. Bazı hosting firmaları bu hizmetide veriyor. Eğer sizin için maliyet önemliyse yukarıdaki rakamları değerlendirin derim. Kolay gelsin.

Gönderildi : 22/06/2011 15:23

Paylaş: