exchange 2010 dag s...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange 2010 dag switchover and failover  

  RSS
uğur tanık güdekli
(@ugurtanikgudekli)
Üye

merhaba arkadaşlar. exchange 2010 dag yapısında switchover ve failover seçeneklerini aktif etme hakkında bulabileceğimiz bir makale var mı. makaleler kısmında arattım. mumin hocamın dag yapılandırması içerisinde anlattığı kısımda kullanıcılar farklı mailbox databaselerdeydi. bizdeki şuanki yapıda bir tane mailbox database var 2. exc sunucu üzerindede healty durumda bunun kopyası var. ben bir sunucuyu kapattığım zaman diğerinden mail trafiğinin devam etmesini istiyorum. switchover veya failover ile 30 saniyede replikasyon olduğu söyleniyor. bunu nasıl gerçekleştirebilirim.

Alıntı
Gönderildi : 28/05/2011 13:53
Bugra KESKIN
(@bugrakeskin)
Saygın Üye

switchover ve failover farklı şeylerdir

aktif node u pasif node a elle taşımak için switchover yapılır.

failover ise aktif node da arıza olması sonucunda active manager'ın failover yapısını devreye sokarak pasif node u aktif olarak ayağa kaldırması durumudur.

eğer aktif node hizmet veremeyecek duruma gelirse pasif node a otomatik switchover yapılır. health gördüğünüz database e sağ click activate database copy dediğiniz zaman da kullanıcılar db kopyası üzerinden çalışmaya devam ederler.

manuel switchover yapmak için server configuration -->  mailbox kısmına gelinir aktif node a sağ click --> switchover a tıklanıp pasif node seçilir. bu durumda aktif database ler pasif database üzerinde mount olur.

 

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2011 14:04
uğur tanık güdekli
(@ugurtanikgudekli)
Üye

anladım hocam. ben şuanki durum değişmesin istiyorum. yani database birinci sunucu üzerinde mount olsun. birinci sunucu kullanılsın. fakat sunucuya birşey olursa kendisi ikinci sunucudaki database i mount edermi otomatik bu yapılabilir mi?

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2011 15:04
Bugra KESKIN
(@bugrakeskin)
Saygın Üye

evet yapılır

en temel özelliği bu zaten.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2011 15:19
uğur tanık güdekli
(@ugurtanikgudekli)
Üye

tamam benim istediğim failover özelliği. bunu aktif etmek istiyorum. birde merak ettiğim konu firewall üzerinden mail için olan portlar 1. exc sunucusunun ip sine yönlendirilmiş durumda bu yönlendirmeyi dag ip sine mi yapmalımıyım. 1. sunucuyu kapattığım zaman mailler nasıl ikinci sunucu üzerinden gidip gelicek?

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2011 15:52
Bugra KESKIN
(@bugrakeskin)
Saygın Üye

failover ı ayrıca aktif etmiyoruz kendisi fail anında yapıyor zaten.

firewall dan 25. portu cluster ip sine yönlendirebilirsiniz. Aslında bu durumda için en sağlıklı çözüm cas sunucularının mailbox sunuculardan ayrılması ve cas array yapılması. tabi bunun için 2 ayrı sunucu ve 2 ayrı exchange server lisansı gerek.

CevapAlıntı
Gönderildi : 28/05/2011 16:52
Paylaş: