Forum

Exchange log dosyal...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange log dosyalarından mailbox recovery

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
369 Görüntüleme
(@mahmutcifci)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Acil olarak yardıma ihtiyacım var arkadaşlar,

Exchange 2003 serverdaki mailboxları additional olarak kurduğum sanal exchange servera move ettikten sonra yanlışlıkla sanal sunucuyu sildim ve şu an elimde yalnızca ana sunucudaki log dosyaları mevcut. edb dosyaları da var ancak ontrack ile baktığımda içerisinde mailbox ları göremiyorum, log dosyalarının boyutu move etmeden önceki hali ile aynı şekilde duruyor. Bu log dosyalarını kullanarak mailbox ları geri getirebilirmiyim. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürü borç bilirim. 

Gönderildi : 02/02/2011 20:29

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

edb dosyaları içerisinden exmerge ile datayı çekmeniz mümkün. http://www.microsoft.com/downloads/en/details.aspx?FamilyID=429163ec-dcdf-47dc-96da-1c12d67327d5&displaylang=en  adresinden indirebilirsiniz. http://support.microsoft.com/kb/174197  kullanımı burada

Gönderildi : 03/02/2011 02:59

(@mahmutcifci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Efe Bey vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkürler, ancak edb dosyalarının içerisinde posta kutusu göremiyorum boş geliyor. Dikkatimi çeken yalnızca log dosyaları aynı boyutlarında duruyor olması, yani bu log dosyalarının içerisinden taşınan mailboxları alamazmıyım. Teşekkürler.

Gönderildi : 04/02/2011 05:50

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

edb dosyası exchange 2003 e ait olduğundan kurtarılması oldukça zor olacaktır. Exchange 2010 edb dosyasını yeni exchange kurup aynı dizinlere kopyalarsanız sonrasında yapacağımız birkaç işlem sonrası eski haliyle çalışır.

ontrack göremiyorsa mailbox ları, exmerge ile almanız lazım. Ancak exmerge kullanmak için kurulu exchange e ihtiyaç vardır. Önce yeni bir exchange 2003 sp2 kurunuz, ardından edb ve log dosyalarını kopyalayınız. exmerge ve dll dosyasını exchange 2003 / bin klasörüne kopyalayınız. Sonra exmerge.exe dosyasını açarak mailbox ları pst olarak çıkarınız.

Gönderildi : 04/02/2011 17:47

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

Exmerge ile denediniz mi?

bu makaleyi inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 04/02/2011 17:50

(@mahmutcifci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Efe Beyin vermiş olduğu linkteki yönergeleri izleyerek Exmerge ile dosyaları çıkartmaya çalıştım ancak, Ontrack ta olduğu gibi Exmerge de mailboxları görmüyor yani boş geliyor. Bu işlemlerin tamamını gerçek sunucuda deniyorum, tabi öncesinde edb ve log dosyalarının yedeğini aldım.

Teşekkürler iyi çalışmalar. 

Gönderildi : 04/02/2011 18:12

(@mahmutcifci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Buğra Bey Merhaba

Exchange 2010 sürümü kullanmıyorum, tam olarak neyi kastettiniz. 

Gönderildi : 04/02/2011 18:24

(@cozumpark)

merhabalar

peki elinizde Exchange 2003 database yedeği varmı? bir iki gün öncesine ait olan vs...

eğer yedek varsa yedekten geri yükleme yapılabilir.

Gönderildi : 04/02/2011 20:03

(@mahmutcifci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hocam maalesef yedeğim yok, bakım için gelmişti, düzenli bir şekilde yedeklemede yapılmamış.

Teşekkürler 

Gönderildi : 04/02/2011 20:06

(@cozumpark)

merhabalar

yedek olsaydı dönerdik bir şekilde ama yoksa yapılacak çok fazla birşey yok malesef...

kolay gelsin

Gönderildi : 05/02/2011 11:51

(@AliGOZEN)
Gönderiler: 9
Active Member

Buğra Bey merhaba

Benim geçen hafta exchange 2010 sunucum çöktü ve yeni baştan sistemi sıfır db olarak olarak kurdum, eski db  nin bende komple yedeği var yeni bir database açıp nasıl eklerim? Db içerisindeki 3-4 adet mail box a acil ihtiyacım var, ontrack denedim db yi görmedi, Benim amacım exchange server üzerine ekleyip içerisindeki mail boxları pst olarak dısarıya alabilmek.

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler

Gönderildi : 19/04/2011 22:46

Paylaş: