Forum

exchange server 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange server 2007 de mail filtreleme ve yönlendirme

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
404 Görüntüleme
(@erenyurekli)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar.öncellikle yardımcı olacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

yapmak istediğim şey exchange server üzerinde bulunan [email protected] adresine gelen ve içinde xxx diye bi kelime geçen mailleri benim gmail adresime exchange server otomatik olarak göndersin istiyorum.bunu outlook 2007de kurallar bölümünden yapabiliyoruz ama dışarıya mail göndermiyor iç networkteki posta kutularına gönderiyor.aynısını gmail hesabıma gönderecek şekilde yapılandırmak istiyorum.Bunu nasıl yapabilirim.Herkese kolay gelsin iyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/02/2011 20:21

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

öncelikle gmail için exchange üzerinde bir mail contact oluşturmalısınız. Ardından, exchange management console --> organization conf. --> Hub Transport | Remote Domains tabında, default göreceksiniz. properties ına girin. | Message Format tabına gelin, allow automatic replies ve allow automatic forward kutucuklarını işaretleyin.

Ardından transport rule u yazabilirsiniz.

Gönderildi : 02/02/2011 20:28

(@erenyurekli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

teşekkürler Buğra bey.

peki transport rule yazabilmem için adımları söylermisiniz.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/02/2011 13:18

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Kural şu şekilde olacak

new transport rule deyip ilerliyorsunuz

condition ekranında öncelikle 2 condition belirtmemiz lazım

1. sent to people ( buraya mail kime ulaştığında kuraldan geçecek o account ı gireceğiz )

2. when the Subject field or message body contains specified words ( buraya ise konu veya body kısmında geçen kelimeyi yazacağız.

Next ile devam ediyoruz

Action kısmında 1 condition belirtiyoruz

1. copy the message to address ( burda ise oluşturduğumuz gmail contact ını ekliyoruz )

Finish deyip kuralımızı sonlandırıyoruz.

Bu şekilde

xxx@cozumpark.com adresine xxx başlıklı ya da mesaj body sinde geçen xxx kelimesi gördüğünde bu mesajın bir kopyasını gmail contact ına gönderecek.

Bu kadar

kolay gelsin.

Gönderildi : 03/02/2011 13:29

(@erenyurekli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Buğra bey verdiğiniz bilgiler doğrultusunda adım adım transport rule oluşturdum teşekkür ederim.yalnız infoya 1 adet gelen mail benim gmailime 5 adet geliyor.

bunun sebebebini biliyorsanız paylaşmanızı rica ederim.yoksada biraz karıştırırarak bulmaya çalışacağım.

desteklerinizden dolayı tekrar teşekkürler.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/02/2011 15:19

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Normal şartlarda 5 tane gitmesi mümkün değil

başka yerde ör: outlook da rule yazmıştınız onu sildiniz mi?

Gönderildi : 03/02/2011 16:06

(@erenyurekli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

daha önce oluşturulan kuralları iptal ettim buğra bey.

aslında konu tam olarak şöyle.

ahmet diye bir müşterimiz olsun

ahmet beyin 3 tane müşteri temsilcisi olsun.

ahmet bey web ten siparişi verdiği zaman web server siparişin içeriğini info adresine , ahmet beye ve müşteri temsilcilerine mail atıyor.yani 1 siparişte 5 kişiye mail gönderiyor.

ben oluşan sipariş mailini başka bir mail adresine web serverin kod yapısına dokunmadan exchange üzerinden çözmek istiyorum.ki böyle yapmak zorundayım.

web serverın 5 kişiye attığı maile ben rule oluşturduğumda 5 tane aynı maili benim contactta oluşturduğum adreslere gönderiyor.

Gönderildi : 03/02/2011 16:47

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Bu işi exchange de çözmek çok mantıklı değil bence web site de ayrı bir uygulama yazılması lazım.

Ancak exchange de de yapılabilir. Yukarıda ki yöntem birebir bu işi çözer. Ancak info grubunun üyeleri varsa onlarada mail gidiyordur.

Sorunuzu tam anlayamıyorum.

3 tane müşteri temsilcisine birde info grubuna mail atıyor her mailbox a aynı mailden 5 er tane mi atıyor demek istiyorsunuz

Gönderildi : 03/02/2011 16:52

(@erenyurekli)
Trusted Member
Konu başlatıcı

yok aslında mail trafiği aynen şu şekilde.

1 tane siparişin maili

[email protected]  adresine 1 tane.

müş[email protected] adresine 1 tane

müş[email protected] adresine 1 tane

müş[email protected]  adresine 1 tane

sipariş[email protected] adresine 1 tane gidiyor.

buna ek olarak benim yapmak istediğim [email protected] adresine gelen ve konusunda kalem kelimesi geçen mailleri.

kalemsatınalma@xxx.com adresine de göndermek.

bu sistem sizin tarifiniz üzerine çalışıyor.yalnız mail [email protected] adresine 1 tane gelirken    ,kalemsatı[email protected] adresine 5 tane gidiyor.

Gönderildi : 03/02/2011 17:21

Paylaş: