Forum

Outlook Sorunu _ F...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Outlook Sorunu _ Farklı Kaydet Ekranı

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,338 Görüntüleme
(@sukrucakir)
Gönderiler: 41
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

son 1 haftadır , Genel Müdürümüz outlook'ta mail iletirken, mail silerken, okurken anlamsız bir şekilde farklı kaydet ekranı çıkıyor ve uzun süre kapanmıyor.Ancak task manager'dan outlook kapatıldığı zaman kapatılabiliyor.

yapılan son değişiklik

mailbox storage size 1 gb daha arttırılarak 8.5 gb yapıldı.

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler 

Gönderildi : 26/01/2011 19:25

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Sukru bey,

.ost file silinip tekrar oluşturulması sağlanırsa sorununuz düzelebilir belki. Bunu denedinizmi? 8.5 GB bir mailbox için oldukça büyük bir rakam. .sot file dosyasınında büyüyüp tekrar otomatik küçülmediği düşünülürse bunun boyutu 10GB ve üzerinde olabilir belki.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/01/2011 20:34

(@sukrucakir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Recep bey

Hayır ost dosyasını silmeyi denemedim, deneyip size dönüş yapacağım.

10GB gibi bir kota veya sınır mı vardır?

Gönderildi : 26/01/2011 20:47

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Sukru bey,

Benim bildigim kadarı ile .ost file üzerinde bir üst sınır yok. (Office 2003 zamanında 2GB gibi bir sınır vardı.)Ben 17GB boyutunda olanını görmüştüm. Fakat bu .ost ve .pst dosyaları 4-5 GB gibi boyutlardan sonra saçmalamaya başlıyor genelde. Outlook geç açılmaları sık sık kilitlenmeler mailler üzerinde yapılan index'in bitirilememesi gibi vb. sorunlar çıkar karşınıza sürekli.

Sorunu şöyle gerçekleşiyor kısaca anlatmaya çalışayım, sizin personelinizin mailleri server üzerinde barınıyor olsun ve server üzerindeki kotasınında 1 GB olduğunu varsayalım. Microsoft Outlook kullanarak mail alıp veriyor ve mailler server'da kalmasını istiyorsunuz ama bu kişi laptop kullnıyorsa offline durumda ikende bu maillerini görsün istiyorsunuz bunun için cache mode işaretleyerek server üzerindeki maillerin bir kopyasının kullanıcı bilgisayarında oluşmasını sağlıyorusunuz. Kullanıcı bilgisayarı üzerinde bir .ost file oluşmuş oluyor ve offline mailleri bu dosya barındırıyor. 
Kullanıcı ise bilinçli bir kullanıcı ve server üzerindeki mailbox'ının dolmaması için yer açmak için eski maillerini sildiğini veya oluşturduğu bir .pst file üzerine aktararak 1 yıl çalıştığını varsayalım. Bu şekilde server üzerindeki posta kutusu hiç dolmadan mail alışverişini gerçekleştiriyor kullanıcımız ve bu kişi 1 yıl boyunca toplamda 8GB gibi bir mail alışverişi yaptığını varsayıyorum. Bu kullanıcının .ost file dosyasının server üzerindeki kotasının dolmamasına rağmen en az 8 GB boyutunda olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. .ost ve .pst dosyaları içerisine 5 mb bir mail eklediginde 5 mb büyürler fakat siz bu 5 mb olan maili silerseni 5mb küçülmesini beklersiniz ama siz manuel olarak compres işlemini başlatmadan bu dosyaların boyutu küçülmez, sürekli büyür taki bozuluncaya veya siz müdahale edinceye kadar. (Bozulmalar ise genelde outlook açıkken bilgisayarın kapanması sonrası gerçekleşir) .ost dosyarıda aynı mantıkla otomatik olarak küçülmezler bunlar için bir compres işlemide yapılabiliyor fakat en uygun olanı bu dosyayı silip server üzerindeki posta kutusunun en son hali ile yeniden oluşmasını sağlamak bence en doğru yöntemdir. Compres işlemi büyük boyutlu dosyalarda oldukça uzun zaman alan bir işlemdir.

Benim son kullanıcılara önerim bir .pst file dosyasının en fazla 3GB veya en fazla 4GB boyutunda tutulması şeklindedir. Bunun üzerindeki her .pst file her an patlamaya hazır bomba gibidir. Olmadık bir zamanda oradaki tüm maillerinizi bir elektrik kesintisi sonrası kaybedebilirsiniz.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/01/2011 01:47

(@sukrucakir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Recep Bey

Bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim

Saygılarımla.

Gönderildi : 27/01/2011 11:16

Paylaş: