Forum

exchange server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange server 2010'da birden fazla domain kullanmak

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
409 Görüntüleme
(@aydinyavas)
Gönderiler: 120
Estimable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba,

bu başlıkla ilgili olarak sitede bulabildiğim tüm makaleleri okudum ama bir yerden sonra takılıp kalıyorum. Şöyle ki:

mevcut sistemimizde domain1.com.tr maillerini kullanıyoruz ancak kullanıcılar aynı olmak üzere herkese 2nci bir mail adresi olarak birde domain2.com.tr adresini atamak istiyoruz. hatta ileride birde domain3.com.tr olabilir. isteğim şudur ki kullanıcılar outlook'ta yeni bir mail oluşturduklarında From kısmına sahip oldukları mail adreslerinden istediklerini yazıp o adres üzerinden mail gönderebilsinler.

sitedeki makalelerden faydalanarak Hub transport altında domain2.com.tr'yi Accepted Domain olarak oluşturdum. Ardından da yeni bir Email Policy oluşturarak domain2.com.tr uzantılı mailleri kullanıcı mailboxlarında oluşturdum. şu anda mevcut kullandığımız domain1.com.tr uzantılı adreslerden domain2.com.tr adresine mail gönderebiliyoruz. ancak domain2.com.tr'den domain1.com.tr'ye mail gönderdiğimde:

Normal
0

21

false
false
false

TR
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

You
can't send a message on behalf of this user unless you have permission to do
so. Please make sure you're sending on behalf of the correct sender, or request
the necessary permission. If the problem continues, please contact your
helpdesk.

hatası alıyorum.

bu bilgiler ışığında aşağıdaki soruları yanıtlamama yardımcı olursanız sevinirim.

1) internet'ten de mesaj alıp gönderebilmek içeride bir MX kaydı oluşturmalı mıyım yoksa ISP'ye domain2.com.tr uzantılı mailleri şu IP'me yönlendir demem yeterli mi?

2) domain2.com.tr adresinden mail gönderebilmek için yeni bir send connector'mu oluşturmam gerekli?

teşekkürler, iyi günler, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 24/01/2011 19:35

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

hatayı almanızın sebebi full access permission ve send as permission vermeyişiniz. bunu vermek için kullanıcının üzerinde sağ tıklayıp mailbox olarak tanımladığınız hesaba gerekli izinleri verin.

1) internetten mesaj alıp göndermek için dışarıdan görünen ns kayıtlarınızın olduğu bir dns üzerinde mx kaydı oluşturmalısınız.

2) send connectorünüzü oluştururken * yani tüm domainler için ayarladıysanız içeriden tanımlı her domain üzerinden mail gönderebliirsiniz. 

Gönderildi : 24/01/2011 23:14

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba,

DNS kayıtlarımla ilgili düzenlemeyi ISP üzerinden
yürüteceğim.  Send Connector * olarak ayarlı dolayısıyla tüm domainlere
hizmet verebilmesi gerekiyor. Bu aşamalardan sonra dışarıdan da mail alabilecek duruma gelebileceğiz.

Ancak burada şöyle bir durum var: Ben domain2.com.tr mail adresi için ayrıca bir mailbox açmıyorum. var olan mailboxlara ikinci bir mail adresi atıyorum ve gerektiğinde de bu mail adresi ile de gönderme yapmak istiyorum. Önerdiğiniz gibi Send As yetkisi vermeye çalıştığım zaman bana bir domain uzantısı sormuyor ki. ben kendi mailboxumda zaten tam yetki sahibiyim.

Gönderildi : 25/01/2011 14:38

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

http://www.cozumpark.com/forums/thread/229679.aspx farklı birisi de aynı dertten muzdarip konu yardımcı olacaktır.

Gönderildi : 25/01/2011 14:44

(@aydinyavas)
Estimable Member
Konu başlatıcı

hemen oraya ışınlanıyorum.

teşekkürler.

Gönderildi : 26/01/2011 18:13

Paylaş: