Forum

Exc2010 kullanıcı m...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exc2010 kullanıcı maillerini otomatik temizleme sorunu

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
342 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Selamlar,

Exchange 2010 SP1 sunucumuz üzerindeki kullanıcıların mailboxlarındaki fazlalıkları temizlemek istiyoruz.Bunun için retention policy tanımladım ve 2 hafta sonra deleted items klasöründekileri silmeleri için düzenledim.Deleted items klasörünün özelliklerine baktığımda policyi aldığını görebiliyorum fakat içerik temizlenmiyor.Bunun için enterprise cal olması gerektiği şeklinde bir uyarı var alt kısımda.Tamam bizimkiler standart bu yüzden olmuyordur ama bunu exchange üzerinden yapma yolu yokmudur ? Exchange 2003 üzerinde yapılabiliyordu diye hatırlıyorum.Yardımcı olabilirmisiniz ?

Gönderildi : 23/01/2011 02:34

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

deleted items klasörü default bir klasör olduğu için normalde özel dosyalarınız için ayarladığınız personal taglerden farklı olarak enterprise cal gerektirmiyor. dolayısıyla uyarıyı göz ardı edebilirsiniz. bu durumda lisansla bir bağınız kalmıyor.

retention işlemini nasıl ayarladınız, permanently delete olarak mı yoksa recoverable olarak mı? allow recover var ise kullanıcı geri döndürmüş olabilirmi?

Gönderildi : 23/01/2011 03:01

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Retention işleminde önce recoverable ile denedim ve age olarak 2 gün ayarladım test user grubu üzerinde.Policyi aldığını gördüm ama silmedi içeriği.Daha sonra permanently delete seçeneğiyle tekrar bir kaç gün daha bekledim ama nafile.shell üzerinden managed folder assistant'ı manual tetikledim bir kaç defa gündüz saatlerinde ama yine başarılı olmadı.Bu komutu işletince benden ayrıca -identity istedi.orayada user.name@domain şeklinde ismi yazmıştım.Bilmiyorum extra napılabilir.

Gönderildi : 23/01/2011 03:37

(@efesulukcu)
Noble Member

retention tag ayarlamışmıydınız?

Gönderildi : 23/01/2011 03:52

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Elbette hocam.Sanıyorum tag oluşturmadanda policy tanımlatmaz.Bu arada default gelen policylerde disable konumda.ilginç bir seyir

Gönderildi : 23/01/2011 04:11

(@efesulukcu)
Noble Member

zorunlu değilsiniz ama önerilmeyen bir durum. peki deleted items içindeki itemları expired olarak görebiliyormusunuz?

Gönderildi : 23/01/2011 04:19

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Bununla ilgili çok makale okudum ama gözümden kaçmış olabilir.Bu konuyla alakalı link varsa yazabilirmisiniz ? Ben herhangi bir çakışma olma olasılığını düşünerek test için disabled konuma çekmiştim, düzelticem tekrar.Deleted items klasöründe 165 mail var ve hiçbirinde expire ibaresi yok.Bu policyi 3. silip tekrar oluşturmama rağmen düzelmeyen bir durum.Her silmeden sonra 1 gün bekleyip tekrar oluşturmuştum.EMC üzerinden oluşturuyorum, shell üzerinden hiç denemedim.Birde bu şekildemi denesek.. belki iş görür.

Gönderildi : 23/01/2011 04:29

(@efesulukcu)
Noble Member

http://howdouc.blogspot.com/2010/08/using-retention-policies-in-exchange.html shell komutlarını da içeriyor.

Gönderildi : 23/01/2011 04:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Evet bu makaleyi incelemiştim ama daha öncede dediğim gibi shell üzerinden işlem yapmadım hiç.Bu şekilde bir deneyip görelim sonuçlarını.Zahmet verdik sizede, teşekkürler.

Gönderildi : 23/01/2011 04:57

Paylaş: