Forum

DC olmayan bir sunu...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DC olmayan bir sunucuda Exchange Server

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
433 Görüntüleme
(@mahmutcifci)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Exchange server 2003 standart sp2 kurulu sunucu normalde DC olarakta kullanılıyor. Aynı networke başka etki alanı olarak başka bir DC kurmak istiyorum, ardından Exchange kurulu olan sunucudan DC'yi kaldırıp bu sunucuyu ikinci olarak kurduğum etki alanına katabilirmiyim, bu şekilde yaparsam ikinci olarak kurduğum DC ye açmış olduğum AD kullanıcılarının Exchange sunucusundaki mailboxlarının kullanılabilir olmasını sağlayabilir miyim.

Gönderildi : 21/01/2011 22:27

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

eğer doğru anladıysam yeni kattığınız domain exchange 2003 ile ilgili herhangi bir schema kaydı olmayacak dolayısıyla ekliyor olsanız bile çalışmayacaktır. eğer yeni sunucunuzda da exchange 2003 kurup eski sunucudan mailboxları buraya move edip, daha sonra diğer sunucuyu exchange ile birlikte uçurup sonra sıfırdan her ikisinin de kurulumunu yaparsanız olur.

Gönderildi : 21/01/2011 23:25

(@mahmutcifci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

İlginize teşekkür ederim, bahsettiğim şekilde olmayacağını anladım ancak her ikisini yeniden kurmakla ne demek istediniz tam olarak anlayamadım, açıklarsanız memnun olurum. 

Gönderildi : 22/01/2011 00:07

(@efesulukcu)
Noble Member

işletim sistemi ve exchangeden bahsetmiştim.

Gönderildi : 22/01/2011 00:25

(@mahmutcifci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Anladım ama sistem sürekli çalışması gereken bir sistem duraksama olmaması gerekiyor.

Gönderildi : 22/01/2011 00:57

(@efesulukcu)
Noble Member

tam olarak anlatmak istediğim bu değildi. kesinti olup olmaması sizin özel durumunuz olur. ama sorunuzda bahsettiğiniz durumda eğer exchange ile dc iki ayrı makinada olacak zorunluluğundan yola çıkarsak yapabileceğiniz işlemler böyle olmalı. ortamda exchange varlığından haberdar olmayan bir domain (dc değil domain) içerisine exchange yüklü bir sunucu koyabilseniz de çalışmaz. global catalog bulamaz, schema olması gerektiği gibi değildir vs. vs.

yani işlem sürekliliği size kalmış bir durum. ben ne kadar az kullanıcı işi yaparsam o kadar az derseniz benim tercih edeceğim yol budur. ama sağlıklı olsun derseniz yeniden kurun en güzeli de odur.

Gönderildi : 22/01/2011 01:07

(@mahmutcifci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tam olarak aradığım cevabı bulamadım ama yinede teşekkür ederim.

Gönderildi : 22/01/2011 01:23

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

yapabilirsiniz ancak biraz uğraştırır.

mailboxları pst'ye çekmeniz gerekir ardından da yeni yapıda exchange server kurup import edersiniz.

yada iki farklı domain arasında taşıma yaparsınız ki bu biraz daha uğraştırır.

kolay gelsin

Gönderildi : 22/01/2011 02:20

(@mahmutcifci)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Mümin Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Sanırım mailboxları pst ye çekmek biraz daha mantıklı gözüküyor. Hocam şöyle bir durum söz konusu;

normalde domain.local şeklinde bir AD yapısı var, ancak bu yapıyı domain.com.tr şeklinde yeniden kurup gerekirse kullanıcıları tek tek açmaya razıyım. Tedirgin olduğum tek konu domain.com.tr yapısı için kurduğum yeni sunucuya açmış olduğum kullanıcılara ait mailboxları farklı bir sunucudaki exchange server üzerinde oluşmasını ve çalışmasını sağlayabilirmiyim. Yani AD sunucusunun exchange yüklü sunucuyu yönetmesini sağlayabilirmiyim.

Konu ile ilgili beni aydınlatırsanız çok memnun olurum.

Gönderildi : 25/01/2011 23:04

Paylaş: