Forum

exchange dışarı a&#...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] exchange dışarı açma senaryoları

16 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,075 Görüntüleme
(@SerdarEREN)
Gönderiler: 130
Estimable Member
Konu başlatıcı

Benim bildiğim exchange i dışarı ile haberleştirmenin 2 yolu var.

1. Mailler isp ye düşer bizde pop3 ile local exchange e çeker kullanıcılara dağıtırız.Yani mx kayıtlarının karşılığında ısp vardır.

2.ısp de mx karşılığında bizim sabit ip miz vardır ve dışarıdan mailler direk bize düşer.

Sadece local dns üzerinde neden exchange için mx yada host kaydı açılıyor onu anlamış değilim.

Gönderildi : 29/05/2008 20:00

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Çünkü domain localde barınıyordur. Misal sizin; domain.com adlı domaininiz var bu localde host ediliyorsa mx kaydı localde ki dns de olmalı yine mailler local dns üzerinden yönlendirilir internete.

Gönderildi : 29/05/2008 20:12

(@SerdarEREN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Öyleyse benim 2. maddeyi düzelticek olursak mx kaydını hem ısp de hemde local dns te açmalıyız mı oluyor.

Gönderildi : 29/05/2008 20:21

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hayır 3. yü eklemek oluyor 🙂

benim dediğimde 3. yöntem. tamamen tercih ve yapı meselesi.

1. smarthosting kullanarak ISP üzerinden mailler yollanır

2. Domain isminiz ISP de host ediliyorsa MX kaydı ISP de açılır mailler localden direk internete gider. 

3. ISP ile işiniz yoktur, domaininiz localde ki web server da host ediliyordur dolayısıyla dns localdedir. Mail alış verişlerde local üzerinden gerçekleşir. 

Gönderildi : 29/05/2008 20:27

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhabalar konuya açıklık getirmek isterim.

Localde ki dns de yaratacagınız mx kaydı localdeki kullanıcları baglar. dışardan bir kullancı yani sizden olmayan x firması siz gider telekoma sorar oda sizin dış ip yi verir maili o ip ye gönderir sizde internet çıkışınızı yapan cihazda 25 i natlarsınız içerdeki exchange makinasına mail içeri gelir.

yani sonuç itibari ile içerdeki dns içerdeki kullanıcıları baglar dışarı hizmet vermedigi sürece...

Eger dışarı hizmet verecekse zaten iç ip kullanmazsınız o dns de

Gönderildi : 29/05/2008 20:41

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

mail.domain.com a karşılık gelen A kaydı = 88.44.xx.xxx (statik ip m )

mx kaydı = mail.domain.com

localde dns de ben bu kayıtları açtım. dışarıya her türlü mail gönderirim ve alırım

yani localde ki dns den kastım buydu yanlış anlaşılmasın .

Gönderildi : 29/05/2008 20:47

(@SerdarEREN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hocam 3. madde de ile ilgili olarak örneğin ben turkticaret.net ten a.com u aldım daha sonra benim a.com a erişmek yada mail atmak isteyen kullanıcı gidip beni ( local dns) turkticaret.com dan ns ve mx kayıtlarımı öğrenip bulmayacaklar mı.Zaten herkesin root lara alan adı kaydı yapma yetkisi yok sonuçta yine bir ISP ye muhtaç değil miyiz? Of kafam karıştı [:)]

Gönderildi : 29/05/2008 20:49

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hayır benim demek istediğim o değil. turkticaret.net ten domain ve hosting mi aldın yoksa sadece domain mi ? hosting de domainde ordaysa tabi ki ns isp de olmak zorunda.  sadece mx yönlenir locale.

Ama en sağlam çözüm 2. seçenektir. Benim dediğim sadece 3. bi şık ve çok tavsiye edilmez. DNS ve Mail server ın birbirinden farklı networkde ve sunucuda olmaları iyidir her zaman. 

Gönderildi : 29/05/2008 20:56

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

arkadaşlar bir kısmını açıklamışlar benim de eklemek istediğim bir iki nokta var.

siz sisteminiz hakkında detaylı bilgi vermemişsiniz örneğin exchange server AD'nin kurulu olduğu makina üzerinde kurulu ise DNS Server üzerinde mx kaydı açsanız da olur açmasanız da olur. yani sisteminiz sorunsuz çalışır.

ancak localdeki Exchange serverınız AD'nin kurulu olduğu makinada değilse locadeki mail sunucunun tanımlanabilmesi için mx kayıtlarının açılması gerekmektedir.

AD ve DNS aynı makina olarak düşünülmüştür.

kolay gelsin

Gönderildi : 29/05/2008 21:17

(@SerdarEREN)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Hepinize bu kadar açıklayıcı ve net cevaplar verdiğiniz için teşekkür ederim.Çok sağolun.

Gönderildi : 29/05/2008 22:16

(@yalcinsoft)
Gönderiler: 244
Reputable Member

@cozumpark burda exchange kurulu olduğu makinede hiç bir işlem yapılmıyor o zaman dns mx kayıtları falan hepsi dc makineden mi yapılması gerekiyor teşekkürler

Gönderildi : 10/07/2021 18:35

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Evet hem dc hemde domain hosting hizmeti aldığınız firma tarafta yapılması gerekenler var. DNS makalesi var onu okuyun mantığı anlarsınız local de web sitesi yayınlama makaleleri de fikir verir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/07/2021 23:51

(@yalcinsoft)
Reputable Member

@ibrahimyildiz hocam hosting firmasıyla ilgimiz yok kendi Web sitemizi iis üzerinden statik ip adresiyle port açarak dışarıya erişim sağladık exchange kendi sunucum üzerinden dışarıya nasıl açabilirim herhangi bir hosting firmasına bağlı olmadan tamamen kendi sunucu üzerinden mail alıp gonderebilirmiyim teşekkürler 

Gönderildi : 11/07/2021 00:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

NS yönlendirmeye ihtiyacınız var neyi yapıp yapamayacağınıza dair forumda arayın çok fazla yanıtlandı bu konu hakan abi de yanıtladı öğrenirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 11/07/2021 00:12

(@yalcinsoft)
Reputable Member

Ns leri statik ip adresinemi yönlendiriyorum hocam veya ns oluşturmak ile ilgili link varmi paylaşabileceğiniz teskkurler

Gönderildi : 11/07/2021 00:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

https://www.cozumpark.com/dns-domain-name-system/
https://www.cozumpark.com/windows-server-2016-iis-uzerinde-coklu-site-yayinlama/
https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/113162/paged/2/
https://www.cozumpark.com/dns-ve-iis-parking/

Yani dediğim gibi link isteyinceye kadar arasanız zaten bulacaksınız. Önce dns, ns mantığı öğrenmelisin gerisi kolay.

Gönderildi : 11/07/2021 00:29

Paylaş: