Forum

Exchange 2010 Kulla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 Kullanıcı mailbox erişim problemi

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
396 Görüntüleme
(@eser_ahmet)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ;

Sistemimizde farklı bir sunucuda Exchange 2003 kurulmuş ancak, normal olarak kaldırılmadan , Active Directory içersinde kalıntıları kalmış bir şekilde server sökülmüş. Exchange 2010 kurulumu sırasında bu sebepten bir çok hata ile karşılaştım , tek tek sorunları düzelterek çalışır hale getirdim.  Ancak ,  Managment console içersindeki kullanıcı mailboxları düzgün bir şekilde çalışıp işlem yapmama rağmen, administrator hesabında işlem yapamıyorum. ilk kurduğum zamanda birkaç kullanıcı mailbox içersinde görünüyordu. onları silmiştim . ADministrator hesabını silememiştim. bu sorunum hala devam etmekte. Bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. 

Gönderildi : 22/12/2010 20:40

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

problem nedir? administrator hesabını silememek mi? administrator hesabı silinmez built-in dir o. Silinmemesi de gerekir zaten.

Gönderildi : 22/12/2010 21:29

(@eser_ahmet)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Yok problem silememek değil. Administrator hesabını açamıyorum. Mailbox database olmadığı için açılışta hata veriyor. owa'dan bağlandığımda A mailbox couldn't be found for domainname\administrator hatası veriyor. ben diğer kullanıcları önce silip ondan sonra oluşturabildim. onun için administrator hesabını silip yeniden yaratmak istiyorum.

Gönderildi : 23/12/2010 01:16

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Eğer exchange management shell açılıyorsa, açılmıyorsa windows powershell e sağ click --> import system modules ile açarak aşağıda ki komutu yazabilir misiniz. Bu şekilde administrator account ını mailbox a çevirelim

Enable-Mailbox administrator -Database "SERVERISMI\Mailbox Database"

Gönderildi : 23/12/2010 01:35

(@eser_ahmet)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bahsettiğiniz komutu şekilde uyguladım ancak aşağıdaki hatayı alıyorum. Acaba database name çok uzun ondan olabilirmi ?

enable-mailbox administrator -database "se2008exc/Mailbox Database 0751181568"

[PS] C:\Windows\system32>enable-mailbox administrator -database "se2008exc/Mailbox Database 0751181568"
Couldn't find database "se2008exc/Mailbox Database 0751181568". Make sure you have typed it correctly.
    + CategoryInfo          : NotSpecified: (0:Int32) [Enable-Mailbox], ManagementObjectNotFoundException
    + FullyQualifiedErrorId : 26CA9140,Microsoft.Exchange.Management.RecipientTasks.EnableMailbox

Birde bölü işaretini değiştirerek yapınca bu hatayı alıyorum. 

enable-mailbox administrator -database "se2008exc\Mailbox Database 0751181568"

[PS] C:\Windows\system32>enable-mailbox administrator -database "se2008exc\Mailbox Database 0751181568"
Cannot process argument transformation on parameter 'Database'. Cannot convert value "se2008exc\Mailbox Database 075118
1568" to type "Microsoft.Exchange.Configuration.Tasks.DatabaseIdParameter". Error: "'se2008exc\Mailbox Database 0751181
568' is not a valid value for the identity.
Parameter name: Identity"
    + CategoryInfo          : InvalidData: (:) [Enable-Mailbox], ParameterBindin...mationException
    + FullyQualifiedErrorId : ParameterArgumentTransformationError,Enable-Mailbox

Teşekkürler.

Gönderildi : 23/12/2010 02:50

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

iki komutta da mailbox database bulamadım diyor.

server ismini kaldırarak sadece db ismini yazıp deneyebilir misiniz.

Gönderildi : 23/12/2010 11:24

(@eser_ahmet)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar

bahsettiğiniz şekilde yaptım bu hatayı verdi. receipent type kısmında legacy mailboz yazıyor ondan olabilirmi?

[PS] C:\Windows\system32>enable-mailbox administrator -database "Mailbox Database 0751181568"
This task does not support recipients of this type. The specified recipient siyamiersek.gov.tr/Users/Administrator is o
f type UserMailbox. Please make sure that this recipient matches the required recipient type for this task.
    + CategoryInfo          : InvalidArgument: (siyamiersek.gov.tr/Users/Administrator:RecipientIdParameter) [Enable-M
   ailbox], RecipientTaskException
    + FullyQualifiedErrorId : 25C205EF,Microsoft.Exchange.Management.RecipientTasks.EnableMailbox

Gönderildi : 23/12/2010 21:22

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Exchange 2003 de sanırım varmış bu account ın mailbox ı.

enable olan komutu disable ile başlatıp disable etmeye çalışalım.

Gönderildi : 23/12/2010 22:18

(@eser_ahmet)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Buğra bey çok teşekkürler , Disable ettikten sonra enable ettim ve sorun düzeldi. Mailbox type olarak user mailbox'a döndü. İyi günler.

Gönderildi : 24/12/2010 14:42

Paylaş: