Forum

Exchange 2003 SMTP ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 SMTP iptali

6 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
370 Görüntüleme
(@BulentUcar)
Gönderiler: 561
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

2003 Exc.Std. sunucu üzerinde SMTP vardı, bunu iptal edip dışarıda POP3 hesapları hosting ettiriyoruz şimdi. Fakat herkesin Outlook'unda exchange hesaplarını kaldırmama rağmen otomatik olarak hesapları kime kısmına yapıştırıyor. Dolayısıyla Ex hesapları olduğu içn mail onlara gitmeye çalışıyor. Ben de kişiler listesi yayınlayıp, herkesin Outlook'una yerleştirdim; fakat yine de mail gitmiyor. mail.xx.com fabrika içinden alınamıyor; fakat fabrika dışından alınabiliyor. PTR kaydı ile mi alakalı bir durum.

Exchange server üzerindeki mail hesaplarını, eskisi gibi düzenli bir adres listesi olarak Exchange server üzerinden çekmem mümkün mü ? Yani Exchange Std. Server'ı POP3 olarak koşturmam mümkün mü ? Eskisi gibi SMTP'deki gibi düzenli bir Adres listesi olsun istiyorum. Karşı hostingde de açarım o kullanıcıyı... maksat AD'de açtığım kullanıcının da hemen gözükmesi açısından...

Gönderildi : 25/11/2010 11:07

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32956
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Sorunuz çok karışık olmuş.

"otomatik olarak hesapları kime kısmına yapıştırıyor" buradan ben outlook nk2 dosyası tarafından önceden gönderilen maillerin hatırlanma özelliğini çıkarıyorum. nk2 dosyalarını silerek bundan kurtulabilirsiniz ama merak ediyorum da önceki sistemdeki mail adreseleri ile sanırım bu yeni sistemdeki aynı olmasa gerek ki mail gönderiminde hata alıyorsunuz.

eskisi , hakan.uzuner@cozumpark.local , yenisi ise sanırım com lu gibi

ilk sorunuzun cevabı budur yan gpo ile bir script yapıp makinelerde nk2 dosyalarını sildirmeniz yeterli .

ikinci sorunuzda ise, outlook lar için mail ve smtp adresi olarak ip yerine sanırım domain adı yazıyorsunuz ki bu durumda içerideki dns te bu zone açık olmalı ve bu zone altında mail isminde bir A kaydı olmalı . Bu A aydı dışarıdaki mail server' ı temsil etmeli.

üçüncü sorunuz için ise , exchange server' ı eskisi gibi kullanın ama mailleri smart host denilen teknoloji ile isp üzerinden alabilirsiniz bu şekilde eskisi gibi GAL kullanabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/11/2010 20:44

(@BulentUcar)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Acilen yazmıştım biraz karışık olmuş, teşekkürler.

Gönderildi : 26/11/2010 14:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

rica ederiz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/11/2010 16:41

(@BulentUcar)
Prominent Member
Konu başlatıcı

rica ederiz.

Host A kaydını ve MX kaydını yaptım; fakat olmadı. mail şeklinde açtım Exch. S. IP'sini yazdım o kadar.

Önceden SMTP şeklinde kendimiz host ediyorduk. 1 hafta önce dışarıda host etmeye başladık mailleri artık POP3 şeklinde. Yaptığım tek şey A kaydını ve MX kaydını silmek ve modem natlarını iptal etmek olmuştu.

Yani içeride de Exchange Server çalışsın istiyorum bir yandan; fakat mail.xxx.com yazdığımda hata veriyor.  Daha başka birşeyler var mıydı ?

Gönderildi : 30/11/2010 20:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sorunun NAT ile bir ilgisi yok .

Alan adınızı nereden aldı iseniz burada tanımlı name server üzerinde ( yani dns üzerinde ama bu sizin dns değildir muhtemel ns siz değilseniz ) A ve MX kayıtlarını , buna paralel PTR ve SPF kayıtlarını güncelleyin. Burası dış dünyadan size mail attıklarında doğru adresi yani mail hizmeti aldığınız ISP yi bulmaları için gerekli aksiyondur.

Şirket içerisinde ise 

alan adınız cozumpark.com ise bu alan adı altında bir A kaydı açın mail isminde ve ip olarak ISP nin ip adresini yazın , şirket içerisinde MX kaydına gerek yoktur . Ayrıca Exchange Server var ise zaten MAPI client ile sorunsuz bağlanır. Yok onuda op bağlayacağım diyorsanız bu durumda bunun içinda local diye bir A kaydı açın ve bunun ip adresi olarak exchange server ip adresi giriniz.

Bunlara ek olarak site üzerindeki mail sistemlerinin çalışma yapısı ve dns konulu makaleleri okumanızı tavsiye ederim.

Gönderildi : 30/11/2010 21:30

Paylaş: