Forum

2003 32 bit dc yi 2...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 32 bit dc yi 2003 64 bit dc ye migrate

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
362 Görüntüleme
(@sevim)
Gönderiler: 18
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Yeni üyeyim,forumunuzu daha önce fark etmediğime çok üzüldüm.Emeği geçen herkese teşekkürler.

DC yi yeni bir sunucuya kuruyorum,makaleleri,techneti vs  okusamda  önem arz eden bazı soruları sizin yardımınızla netleştirmek istiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim;

-öncelikle 32 bit standart 2003 DC mi yeniden kuracağım.Rolleri 2003 standart  64 bit bir sunucuya aktarmayı düşünüyorum.32 bitten 64 bite fsmo rollerinin aktarımında sorun yaşayabilirmiyim?Önerirmisiniz bu işlemi?

-önemli br konu, rolleri yeni kurduğum sunucuya aktardıktan sonra eski DC yi ne kadar sistemde açık tutmalıyım?

-yeni dc yi adc olarak kurup rolleri aktardıktan sonra, rollerin ve adc nin tamamen sorunsuz olduğu nasıl teyit ediliyor?

-yeni dc de dns in normal olarak çalıştığını nasıl kontrol edebilirim?

-yeni dc çalıştıktan sonra eski dc yi kaldırmanın bir prosedürü var değil mi? Eski dc bir işlem yapılmadan kapatılırsa yeni dc de de sorun yaratabilir diye biliyorum.doğrumudur?

herşey için teşekkür ederim

saygılarımla

Gönderildi : 19/09/2010 14:56

(@m-hakancan)
Gönderiler: 1866
Noble Member

Merhabalar;

Öncelikle çözümpark a hoşgeldiniz diyoruz. Sorularınızın cevabına gelince;

• Aktarmada herhangi bir sorun ile karşılaşmazsınız. Ancak var olan dc nizi yeniden kurma sebebinizi anlamadım.
  • Eski dc nizi dilediğiniz kadar açık tutabilirsiniz. Hatta sistemden hiç kaldırmazsanız yedekli bir yapınızda olmuş olur.
  • dcdiag komutu ve yan parametreleri ile sisteminiz kontrol edebilirsiniz.
  • dcdiag komutunun dns ile ilgili parametresi vasıtasıyla kontrolünüzü yapabilirsiniz.
  • Eski dc nizi kaldırmak için dcpromo komutunu çalıştırıp sunucunuzun domain controller özelliğini sorunsuz kaldırabilirsiniz.
  • Son olarak eğer eski dc nizi ortamdan kaldıracaksanız client ların birincil dns olarak yeni dc nizi görmesini sağlamalısınız. Kaldırmazsanız da yine yeni dc niz birincil dns eski dc niz ise ikincil dns olarak client lara aktarılmalıdır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 19/09/2010 15:23

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Merhabalar, öncelikle aramıza hoşgeldiniz diyorum. Bunun dışında sanırım konuyu yanlış yere açmışsınız. Bu alanda daha çok Exchange ile ilgili soruları yanıtlamaktayız.

Sorularınza gelirsek;

- Migration işlemi ile ADC olarak kuracağınız yeni 2003 64 bit servera FSMO rollerini sorunsuzca aktarabilirsiniz.

- Eski sunucuyu ortamınızdan replikasyonda hiç bir sorun olmadığını, tüm rollerin ve dataların yeni sunucuya aktarılmış olduğunu gördüğünüz andan itibaren kaldırabilirsiniz.

- DNS de ve replikasyonda bir sorun yok ise gerekli datalar ADC tarafından da alınmış demektir. Yinede replmon dan FSMO rollerin hangi sunucuda olduğuna ve DNS SRV kayıtlarında sıkıntı olup olmadığına bakmaktada fayda var.

- Yeni DC ye tüm rolleri sorunsuzca taşıdıktan sonra eski DC yi ortamdan kaldırmanız gerekecektir. Bu işlemide yine dcpromo komutu ile yapacaksınız. Yalnız bu işlemi yaparken "This server is the last domain controller in the domain" bir seçenek sunacaktır bu checkbox ı işaretlemeden eski DC yi kaldıracaksınız.

Gönderildi : 19/09/2010 16:03

(@sevim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

öncekikle yardımlarınız için teşekkür ederim.adc yi kurdum.şöyle bir sorunum var;

"replikacate now" yapmak için Active Directory Sites and
Services de Sites--> Default-First-Site Name--> Servers altına geldiğimde  hem dc hemde yeni kurduğum adc altındaki NTDS settingsin altında birbirlerinin adı bulunmuyor.bundan dolayı "replikacate now" ı deneyemiyorum.(fsmo rollerinin hepsi sadece pdc üzerinde olduğunu kontrol ettim.)

her iki sunucu üzerinde "check replikation topology" yaptım refresh ve dc leri restart yaptım, bekleyerek denedim sonuç alamadım.ama adc de oluşturduğum userı yaklaşık 5 dk sonra PDC de görebiliyorum.birde Active Directory Sites and
Services de 5 adet daha sunucu adı var ve bunlardan 2 tanesi aslında sistemde olmayan sunucular.Çok adc olmasından falan yapabilir mi acaba?

NTDS settingsdeki "new active directory connection" işime yarayabilirmi?yanlış birşey yapmamak için size sormadan yapmak istemedim. 

bilgi olarak;

Active Directory Users and Computers da  Domain
Controllers organizational unit içerisinde ve Active Directory Sites and
Services de Sites--> Default-First-Site Name--> Servers altında
her iki domain controller sunucunuzun da bulunuyor

birde NTDS setting kısmında yeni kurduğum adc altında iki tane sunucu ile replication now dediğimde başarlılı oluyor.

Not:adc üzerine henüz dnsi yüklemedim.

çok uzun oldu ama tüm semptomları belirtmek istedim.Bu aşamada ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum.

tekrar teşekkürler

Gönderildi : 19/09/2010 18:31

(@m-hakancan)
Noble Member

İlk notunuzda addc nizi pdc yapmak istediğinizi söylemiştiniz. Bu nedenle öncelikle addc nize dns kurmanızı öneririm. Ardından her iki dc nizin dns ayarlarını ilki kendisi ikincisi diğer dc olacak şekilde ayarlayalım.

komut satırında dcdiag komutunu çalıştırarak çıktılarda hata olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer dcdiag komutu bulunamıyor hatası alırsanız Windows Server 2003 için support tools u yüklemeniz yeterli olacaktır.

Kolay gelsin...

Gönderildi : 20/09/2010 12:36

(@sevim)
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba 

dns i replikasyonun sağlam olup olmadığını görmeden yüklemek istememiştim.siz söyleyince yükledim ve ntds altında serverler birbirlerini gördü.ÇOK SEVİNDİM 🙂

dns kayıtları da adc geldi.replikasyonu kontrol ettim.ortamda olmayan kaldırılmış eski sunuclarda hata veriyor.ama Pdc altında yeni kurduğum adc ye replication now deyince başarılı oluyor.Böylece sorunum olmadığın ı düşünebilirim değil mi?

önce global katalog olarak adc yi işaretledim.30 dk sonra  pdc deki 5 rolüde sırasıyla dnm,schema,pdc,rip,infrustracter aktardım ve yarın akşam eski dc yi kapatıp sabah neler olacağını deneyeceğim.yardımlarınız için teşekkürler.

şimdi birde mevcut exchange 2007 yi yeni bir sunucuya kuracağım.bakalım bununda üstesinden gelceğiz inşallah 🙂

herşey için tekrar tekrar teşekkürler

Gönderildi : 21/09/2010 03:43

(@m-hakancan)
Noble Member

Rica ederim. Çözülmesine sevindim.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 21/09/2010 12:28

Paylaş: