Forum

Exchange ve Dns

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange ve Dns

13 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
569 Görüntüleme
(@ILKERSEFEROGLU)
Gönderiler: 409
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

dc + dc member exchange serverım var 2003 version

ben kendi dns sunucumu kullanarak dısarı email atmak istiyorum dc uzerinde dns kurulu exchange uzerinde dns kurulu degıl ben dc uzerinde dns server da forward kısmına doruk dns leri ve telkom dns girdim fakat bu sekılde bir cok yere email gitmiyor benim firewal uzerinde dns icin nasil bir rule olusturmam lazım butun dns kayıtlarımız doruknet uzerinde ben ic dns server da mail.xxx.com olarak dns kaydı acmam sartmıdır doruknet uzerinde dns kayıtlarımız olmasına ragmen

reverse dns ve spf kayılarımız yapılmıs durumda

tesekkurler

Gönderildi : 11/09/2010 04:19

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Öncelikle şunu sormak istiyorum. Burada yapılmak istenenden amaç / sorun nedir?  çoğu yere mail atamamanız mı?

Bir çok yere mail atamama sorununun nedeni dns değil ip nizin spam listte olmasıdır. Çünkü karşı tarafa mail atarken doruk netin yada telkomun ip sini kullanarak mail atmıyorsunz. Bunun için ilgili hosting firmalarının smtp serverlarını smart hosting olarak kullanmanız gerekir.

Mail atamadığınız bir domaini Ör; ping mail.cozumpark.com eğer içeride sorgu atarak çözebiliyorsanız sorun dns serverlarda değildir.

Gönderildi : 11/09/2010 04:37

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Bugra Hocam

Öncelikle şunu sormak istiyorum. Burada yapılmak istenenden amaç / sorun nedir?  çoğu yere mail atamamanız mı?  EVET

Lease Line Hattımız var ip miz blacklist degil benim  ben bir cok yerde goruyorum connector uzerinde Use Dns server kullanarak email secenegi secılı olarak emailler gonderılıyor smart host veya herhangi bir server uzerinden de email atabılrım evet ama benım kafamı  karıstıran dns kullanarak email gonder secenegı  benim cok sıklıkla kullandıgım smtp seklı smart host ama bu dns mı kullan senegını tam anlamak istiyorum

ben herhangi domaine ping mail.xxx.com yazmam ve ping atabilmem veya telnet mail.xxx.com 25 baglanmam benim sunucum uzerinden her zaman emaillerim gider anlamınamı geliyor

Gönderildi : 11/09/2010 04:52

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Bugra Hocam

Öncelikle şunu sormak istiyorum. Burada yapılmak istenenden amaç / sorun nedir?  çoğu yere mail atamamanız mı?  EVET

Lease Line Hattımız var ip miz blacklist degil benim  ben bir cok yerde goruyorum connector uzerinde Use Dns server kullanarak email secenegi secılı olarak emailler gonderılıyor smart host veya herhangi bir server uzerinden de email atabılrım evet ama benım kafamı  karıstıran dns kullanarak email gonder secenegı  benim cok sıklıkla kullandıgım smtp seklı smart host ama bu dns mı kullan senegını tam anlamak istiyorum

ben herhangi domaine ping mail.xxx.com yazmam ve ping atabilmem veya telnet mail.xxx.com 25 baglanmam benim sunucum uzerinden her zaman emaillerim gider anlamınamı geliyor

Tesekkurler

Gönderildi : 11/09/2010 04:52

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Şöyle açıklayayım. kendi dns inizi kullanarak mail atarsanız, kendi hattınızın üzerinde ki ip den mail yolluyuyor olacak ve bağlı olduğunuz isp üzerinden karşı sunucunun hostname ini çözeceksiniz.Ör: lease line ı ttnet den aldıysanız ttnetin dns serverını kullanarak isim çözümlemesi yapılacak. smart host kullanırsanız IP sini yazdığınız ISP üzerinden mail gönderiminiz gerçekleşecek.Ve yine bu durumda dns sorgusunu ttnet değil smart host hizmeti aldığınız ISP yapacak.

içeriden ping atarak isim çözmeniz tabi ki o sunucuya mail atabiliyor olmanızı göstermez. Ben bunu sadece sorunun dns ile ilgili olup olmadığını anlamanız için yazdım.

umarım açıklayıcı olmuştur.

Gönderildi : 11/09/2010 05:24

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Bugra Hocam tesekkurler acıklarımız cok yardımcı oldu bir sey soracagım dc + dc member exc var benım ayrı olarak ıkıncı dns server kurmam dıye bir sart varmıdır bir de dc uzerınde dns server uzerınde forward dns kısmına hangı ısp den hizmet alır isem onun dns lerını girmem gerek diye anladım pekı ben baska bir firmanın da dns numaralarını forward kısmına girer isem bu girmis oldugum dns numaraları da benın ısım cozmeme yardımcı olurmu yoksa onlara hıc bakmazmı

tesekkurler tekrar yardımlarınız ıcın

Gönderildi : 11/09/2010 13:49

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Exchange servera DNS server kurmayın

dc üzerinde neden forwarder ekliyorsunuz? Yukarıda da yazdığım gibi eğer isim çözümlemesi yapabiliyorsanız forwarder ile, dns ile bir işiniz yok.

Gönderildi : 11/09/2010 14:14

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar bugra hocam tekrar tesekkurler ben soyle bılıyordum su zamana kadar benım dısarıya kendı dns serverımı kullanarak emaıl atabılmem ıcın dns de forward kısmın internet hızmetı aldıgım fırmanın dns lerı gırerek ısım cozumlemesı yapdıgı yanı ben forward kısmına dns de hıc bır ıp gırmez ve reverse dns ve spf kayıtlarını actırmam yeterlı olarak anlıyorum dogrumudur

tesekkurler

Gönderildi : 12/09/2010 02:10

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Dışarı mail gönderememe ilişkinizin DNS kaynaklı olduğuna eminmisiniz?

25.portunuz açık mı? Arada ki firewallda gerekli ayarlar doğru şekilde yapılandırılmışmıdır? DNS doruk netin üzerinde derken sanırım burdan bi Smart Host hizmeti almıyorsunuz, sadece DNS kayıtlarınızı burda tutuyorsunuz. DNS kayıtlarınızı kendi sunucunuz üzerinde tuttacaksanız NS lara kendi sunucunuzun NS larını girmelisiniz.

Birde dışarı mail göndermedeğinizi belirttiğiniz hostlar hangileridir. Yani belli yerleremi yoksa hiç bir yeremi mail gönderemiyorsunuz?

https://www.testexchangeconnectivity.com/ birde bu siteyi kullanarak Exchange inizi bir test edermisiniz?

Gönderildi : 12/09/2010 02:27

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

25. portumuz acık firewall da gerekli ayarlarımız tam dns kayıtlarımız doruk uzerınde mx kayıtlarımız da benım kendı ıc dns de hangı kayıtları acmam lazım bana tam olarak yazabılırmısınız

tesekkurler

Gönderildi : 12/09/2010 03:06

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhabalar bugra hocam tekrar tesekkurler ben soyle bılıyordum su zamana kadar benım dısarıya kendı dns serverımı kullanarak emaıl atabılmem ıcın dns de forward kısmın internet hızmetı aldıgım fırmanın dns lerı gırerek ısım cozumlemesı yapdıgı yanı ben forward kısmına dns de hıc bır ıp gırmez ve reverse dns ve spf kayıtlarını actırmam yeterlı olarak anlıyorum dogrumudur

tesekkurler

evet spf ve ptr yani reverse dns kaydını oluşturmanız yeterlidir.

Gönderildi : 12/09/2010 06:16

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

25.portunuzun firewalldan açık olması bi anlam ifade etmiyor açıkcası ISP tarafında 25.portunuz açıkmı önemli olan bu. Türk Telekomu arayınız ve 25.portunuzun açık olduğunu onaylatınız.

Doruk neti hiç kullanmadım fakat Register.Com dan örnek vermem gerekirse  DNS kayıtlarınızı ya Register.com üzerinde tutabilirsiniz ki bu durumda tüm kayıtları register.com da açmanız gerekiyor, kendi DNS inizde herhangi bir şey yapmanız gerekmiyor yada NS ları kendi sunucunuza yönlendirip tüm kayıtları kendi sunucunuzda açmanız gerekiyor.

Ben şahsen bu iş için kendi sunucumun kullanılması taraftarıyım. O yüzden ilk işim burdan alan adı aldığımda NS ları değiştirmek oluyor.

Sizde eğer Doruk Netin DNS hizmetini kullanıyorsanız tüm kayıtları Doruk net üzerinde açmalısınız, aksi taktirde kendi DNS inizde açacağınız kayıtlar herhangi bir işe yaramayacaktır. Eğerki tüm kayıtları kendi DNS sunucunuzda açmak ve yönetmek istiyorsanızda bu kez Doruk Net teki NS kayıtlarını değiştirip kendi sunucunuzun NS kayıtlarını girmeniz gerekmektedir. Örnek olması için size Register.com daki yapının resmini ekledim.

Gönderildi : 12/09/2010 12:37

(@ILKERSEFEROGLU)
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Tesekkurler Bilgileriniz icin

Gönderildi : 13/09/2010 02:28

Paylaş: