Forum

Exchange 2010'da Ma...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010'da Mailbox Database Backup İşleyişi

İsmail KIZILIRMAK
(@ismailkizilirmak)
Üye

Merhaba,


Exchange 2010 Ent. kullanıyoruz ve 3 MBX serverdan oluşan DAG cluster var,düzenli olarak hergün HP Data protector Backup ile VSS backup alıyorum ve şöyle birşey farkettim;  Mesela X Mailbox DB  MBX1 Server üzerinde mount durumda ve MBX2 Server üzerinde healty durumda ve Y Mailbox DB de MBX2 de mount ve MBX1 de Healty durumunda,Ben MBX1 Server’ın yedeğini aldığımda X Mailbox DB değilde Y Mailbox DB nin yedeğini aldığını görüyorum ,MBX2 yedeğinde de X Mailbox DB’nin yedeği görünüyor, Normali Mount olan Mailbox’ın yedeğinin alınması gerekiyor diye düşünüyorum ama HP DP’de bununla ilgili bir ayar göremedim acaba bu durum normalmidir?bence değildir ,daha önce böyle bir durumla karşılaşan oldumu?teşekkür ederim,

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 24/08/2010 15:13
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Merhaba;


Bu ihtiyacınız Yedekleme programının yeteneğine bağlı olarak değişir. Örnek olarak DPM2010 yazılımının koruma mekanizması aşağıda örneklenmiştir. Koruma grubunu oluştururken yapının içinde DAG olup olmadığını anlıyor ve koruma politikasını buna göre belirliyor.


Örnek olması adına bu bilgiyi paylaşmış olup sahip olduğunuz yedekleme yazılımının yeteneklerine göre yedekleme politikanızı belirlemenizi öneriyorum.


image012


Exchange server tarafındaki bu yeni teknoloji DPM 2007 tarafından desteklenemiyordur. Daha doğrusu DPM 2007 ile Exchange 2010 verilerini yedekleyemiyoruz.


DPM 2010 ile Exchange 2010 ve önceki sürümlerini koruyabilmekteyiz ve Dpm2010 yazılımı Exchange DAG Teknolojisi koruyabilmektedir.


Yukarıdaki Exc 2010 Dag yapısı için hazırlamış olduğum örnek topoloji Exc DAG yapılandırılması içinde bulunan 3 fiziksel Exchange sunucusu barınmaktadır. Bu DAG sunucuların iki tanesi İstanbul noktası içinde, bir tanesi Rize noktası içinde barınmaktadır. İstanbul Noktası içinde DPM 2010 yazılımımız konumlandırılmış durumdadır.


DPM 2010 bu yapı içerisinde Exc 2010 veri korumasını gerçekleştirebilmektedir. DAG sunucularımızdan bir tanesi üzerinden (dpm sunucusuna en yakın durumdaki Exc sunucusu olması tavsiye edilmektedir) Full Express teknolojisi ile koruma sağlayacaktır. Örnek yapımız içinde İstanbul Dag 1 sunucumuzdan Full Express yedek almaktadır. İstanbul DAG 2 ve Rize Dag3 sunucularından ise incremental yedek alarak korumayı gerçekleştirebilmektedir. Full Express yedek alınacak sunucuyu bizler seçebilmekteyiz.


DPM 2010 yazılımı Fail Over Ortamları içinde bulunan sunucular için tek bir tane EnterPrise CAL lisanslaması istemektedir. Windows ENT/DC ürünleri üzerinde bulunan FailOver cluster Servisinin toplam 16 sunucuya kadar destek verdiğini düşünürsek, 16 sunucuyu aynı FailOver Kümesi içine dahil ettiğimiz zaman tek bir DPM Enterprise Lisans ile bütün yapının korumasını gerçekleştirebilmektedir. Fail Over Ortamları içinde sunucu sayısına değil, uygulamalara bakılmaktadır. Bu özellik Exchange sunucusu için geçerli olmayıp, Hyper-V Servisi, SQL Servisi, Moss vb.. fail over uygulamaları içinde aynı lisanslama mantığı devam etmektedir.

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/08/2010 16:44
İsmail KIZILIRMAK
(@ismailkizilirmak)
Üye

Teşekkür ederim cevabınız için,sanırım Microsoft DPM 2010 programını Exchange 2010 için yazmış,

CevapAlıntı
Topic starter Gönderildi : 24/08/2010 18:12
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Merhaba;


DPM2010 yazılımı exchange için geliştirildi, diğer bütün güncel Microsoft işletim sistemleri ve microsoft uygulamaları gibi geliştirildiği gibi.


bu değişiklikleri zaman içinde fırsat buldukça paylaşıyoruz. bu yeni yetenekler Exchange tarafında olup SQL, HyperV vb.. bir çok platform için tahmin edemeyeceğiniz yeni yeteneklerle dolduruldu.


Tek eksiği, bütün koruma kapsamının sadece Microsoft ile sınırlı olması ):

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/08/2010 19:02
Mehmet Sait YILMAZ
(@mehmetsaityilmaz)
Üye

Hocam merhaba yeni konu açmak istemedim," Exchange Server 2010 Windows Server Backup ile Yedeklenmesi " makalesinde anltıldığı gibi yapmaya çalışıyorum ama bende advenced Settings çıkmıyor nedeni ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2010 03:09
Fatih KARAALIOGLU
(@fatihkaraalioglu)
Kıdemli Üye

Merhaba;


Windows Server backup ile DAG yapısının yedeklemesini gerçekleştirmedim. Ama WSB üzerindeki sihirbazda DAG kopyası için bir ibare yok. Tecrübem olmadığı için yorum getireceğim her bir DAG member için ayrı ayrı WSB aracı ile yedek alınması gerektiğine inanıyorum.


DPM bunu otomatik yapıyor ama WSB için tecrübesi olan arkadaşların geri dönüşüne ihtiyacımız bulunmaktadır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 01/09/2010 15:42
Mehmet Sait YILMAZ
(@mehmetsaityilmaz)
Üye

Hocam,ben işin içinden çıkamadım bir çok makaleye baktım hepsinde Advanced Settings kısmı var benimde yok.

CevapAlıntı
Gönderildi : 02/09/2010 00:09
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

merhabalar

advanced bölümünün çıkması için yanlış hatırlamıyorsam exchange 2010 DB'lerinin ayrı bir disk bölümünde ve direk o partition altında olmalıdır.

mesela;

M:\DB01\mmncck.edb gibi 

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/04/2012 00:59
Bugra KESKIN
(@bugrakeskin)
Saygın Üye

[quote user="Mumin CICEK"]

merhabalar

advanced bölümünün çıkması için yanlış hatırlamıyorsam exchange 2010 DB'lerinin ayrı bir disk bölümünde ve direk o partition altında olmalıdır.

mesela;

M:\DB01\mmncck.edb gibi 

[/quote]

Mümin hocam post atılalı 2.5 sene olmuş 🙂 

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/04/2012 16:08
Paylaş: