Forum

Exchange 2003-2010 ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003-2010 geçişten sonra ki exchange kalıntıları...

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
604 Görüntüleme
(@serdar_can1)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi çalışmalar Hocalarım...

Exchange 2003-2010 geçiş yaptım 2-3 kullanıcı sıkıntı haricinde bir sorun çıkmadı. Yanlız 2003 remove edemedim bende internetten araştırdığım kadarıyla registerdan oynayarak silmeye çalıştım daha sonra da tüm networkten çıkardım. Sorunum şu;

Exchange 2010 sağlıklı çalışmakla birlikte bazı kişilerin maillerinde mail gönderirken hata olarak geri dönüyor hata aşağıda dır. Burdan anlayabildiğim kadarıyla ortamdan exchange 2003 sağlıklı kalkmamış helen kalıntıları var gözüküyor. Adsı edit çalıştırdığımda excahnge 2010 altında 2003 firs Administrator Grubunu görebiliyorum ne yapmam gerekitki sağlıklı bir şekilde bu excahnge 2003 ten kurtulayım bu gördüğüm Adsl Edit altından silmeyi düşündüm bana 2010 replica halindelerse sıkıntı çıkar diye bilgi verdiler cesaret edemedim en doğru bilginin burdan alacağımı düşündüm şimdiden teşekkür ederim...

Aşağıdaki alıcılara veya gruplara teslim edilemedi:

'Selçuk Alkaş'
Girdiğiniz e-posta adresi bulunamadı. Adresi denetleyin ve iletiyi yeniden göndermeyi deneyin. Sorun devam ederse, yardım masanıza başvurun.

Yöneticiler için tanı bilgileri:

Sunucu oluşturma: EXCHANGE2010.uyumsoft.com

IMCEAEX-_O=UYUMSOFT_OU=First+20Administrative+20Group_cn=Recipients_cn=selcuk+2Ealkas49030604@uyumsoft.com.tr
#550 5.1.1 RESOLVER.ADR.ExRecipNotFound; not found ##

Özgün ileti üstbilgileri:

Received: from EXCHANGE2010.uyumsoft.com ([::1]) by exchange2010.uyumsoft.com
 ([::1]) with mapi; Fri, 20 Aug 2010 15:54:37 +0300
Content-Type: application/ms-tnef; name="winmail.dat"
Content-Transfer-Encoding: binary
From: Zeliha Murat <[email protected]>
To: AKIN Tevfik <[email protected]>
CC: =?iso-8859-9?Q?=27Sel=E7uk_Alka=FE=27?= <[email protected]>,
            Bedir Orhan <[email protected]>
Subject: RE: Firma Kimlik ve Banka Hesap Bilgileri Galaksi Proje
Thread-Topic: Firma Kimlik ve Banka Hesap Bilgileri Galaksi Proje
Thread-Index: Acs6Hf8EZAPlSUAaRamip7nYDHiPBwGSMIIw
Date: Fri, 20 Aug 2010 15:54:35 +0300
Message-ID: <[email protected]>
References: <[email protected]>
In-Reply-To: <[email protected]>
Accept-Language: tr-TR, en-US
Content-Language: tr-TR
X-MS-Has-Attach:
X-MS-TNEF-Correlator: <[email protected]>
MIME-Version: 1.0

Gönderildi : 24/08/2010 15:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Adres defterinde sorun var gibi , bu kullanıcının email sekmesinde mail adresi düzgün girilmiş durumda mı ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/08/2010 16:55

(@serdar_can1)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

İyi çalışmalar Hocalarım...

Exchange 2003-2010 geçiş yaptım 2-3 kullanıcı sıkıntı haricinde bir sorun çıkmadı. Yanlız 2003 remove edemedim bende internetten araştırdığım kadarıyla registerdan oynayarak silmeye çalıştım daha sonra da tüm networkten çıkardım. Sorunum şu;

Exchange 2010 sağlıklı çalışmakla birlikte bazı kişilerin maillerinde mail gönderirken hata olarak geri dönüyor hata aşağıda dır. Burdan anlayabildiğim kadarıyla ortamdan exchange 2003 sağlıklı kalkmamış helen kalıntıları var gözüküyor. Adsı edit çalıştırdığımda excahnge 2010 altında 2003 firs Administrator Grubunu görebiliyorum ne yapmam gerekitki sağlıklı bir şekilde bu excahnge 2003 ten kurtulayım bu gördüğüm Adsl Edit altından silmeyi düşündüm bana 2010 replica halindelerse sıkıntı çıkar diye bilgi verdiler cesaret edemedim en doğru bilginin burdan alacağımı düşündüm şimdiden teşekkür ederim...

Aşağıdaki alıcılara veya gruplara teslim edilemedi:

'Selçuk Alkaş'
Girdiğiniz e-posta adresi bulunamadı. Adresi denetleyin ve iletiyi yeniden göndermeyi deneyin. Sorun devam ederse, yardım masanıza başvurun.

Yöneticiler için tanı bilgileri:

Sunucu oluşturma: EXCHANGE2010.uyumsoft.com

IMCEAEX-_O=UYUMSOFT_OU=First+20Administrative+20Group_cn=Recipients_cn=selcuk+2Ealkas49030604@uyumsoft.com.tr
#550 5.1.1 RESOLVER.ADR.ExRecipNotFound; not found ##

Özgün ileti üstbilgileri:

Received: from EXCHANGE2010.uyumsoft.com ([::1]) by exchange2010.uyumsoft.com
 ([::1]) with mapi; Fri, 20 Aug 2010 15:54:37 +0300
Content-Type: application/ms-tnef; name="winmail.dat"
Content-Transfer-Encoding: binary
From: Zeliha Murat <[email protected]>
To: AKIN Tevfik <[email protected]>
CC: =?iso-8859-9?Q?=27Sel=E7uk_Alka=FE=27?= <[email protected]>,
            Bedir Orhan <[email protected]>
Subject: RE: Firma Kimlik ve Banka Hesap Bilgileri Galaksi Proje
Thread-Topic: Firma Kimlik ve Banka Hesap Bilgileri Galaksi Proje
Thread-Index: Acs6Hf8EZAPlSUAaRamip7nYDHiPBwGSMIIw
Date: Fri, 20 Aug 2010 15:54:35 +0300
Message-ID: <[email protected]>
References: <[email protected]>
In-Reply-To: <[email protected]>
Accept-Language: tr-TR, en-US
Content-Language: tr-TR
X-MS-Has-Attach:
X-MS-TNEF-Correlator: <[email protected]>
MIME-Version: 1.0

Merhaba

Adres defterinde sorun var gibi , bu kullanıcının email sekmesinde mail adresi düzgün girilmiş durumda mı ?

Hocam mail adresi doğru şu şekilde bir çözüm uyguladım izleme halindeyim şu an ;

normalde kullanıcı mail gödnerirken gönderceği kişinin mail adersi adress defterinde seçerek değil de kime kısmına kullanıcının adının baş harfini yazarak çağrıyordu bu şekilde hata alınıyor du ama her kullancı da olmuyor bu bende adress defterinden bir dafa seçerek gödenrdim daha sonra isimden çağırmada bir problem çıkmadı gibi...

Ancak hocam exchange 2010 server üzerinde halen 2003 firs administrator grubu kalıntıları var mailimde belirtiğim gibi bunları ne şekild temizleme yapabilirim ADSI Edit yazdığımda sistemde 2003 firs administrator grubunu gördüm ama tereddüt ettim 2003 kalıntılar var halen sistemde ne şekilde temizleme yapabilirm acaba ADSI Editten silsem sorunlarım çözülürmü adress defterinde ki hatada sanki bundan kaynaklanıyor şimdiden teşekkür ederim...

Gönderildi : 24/08/2010 18:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bir mail adresi yazınca tanımlama nk2 dosyasından gelir ve o outlook için özeldir. Adres defteri ile ilişikisi yoktur ve muhtemel eski bir kayıttır. Yani yaptığın doğru bir şey. Bir süre herkes adres defterini kullansın bence çünkü eski tanımlamalarda yanlışlıklar olabilir.

exch 2003 için aşağıdaki makaleyi izleyerek ortamdan kaldırabilirsin ama unutma sende 2010 da var yani makine bazlı olanları uygula organizasyon bazlı olanları uygulama ki 2010 da gitmesin.

bunları yapmadan önce yapına göre tüm dc lerin v exch birer imajını al ki dönmek kolay olsun , eğer yapı çok büyük ise o zaman en azından adsi edit ile ad db üzerinde değişiklik yapacağın için system state yedeğini alman yeterli olur.

http://support.microsoft.com/kb/833396

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/08/2010 18:39

(@Anonim)
Gönderiler: 0

hakan hocam bende de aynı sorun var. yalnız ben 2003 olan mailbox u yanlışıkla sildim, tekrar aynı isimde mailbox oluşturunca mail gönderebiliyor ancak alamıyor yukarıdaki problem oluyor. 

Gönderildi : 03/02/2011 14:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu sorun yukarıdaki ile aynı sorun mu tam anlayamadım ?

Bir kullanıcı mailbox' ını sildiniz sonra tekrar aynı isimde açtınız ve mail gönderiyor ancak alamıyor diyorsunuz, bu durumda yeni kullanıcnın oluşan mail adresini kontrol edermisiniz e-mail addresses sekmesinden.

Gönderildi : 04/02/2011 11:50

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

exchange server 2003 kurallara uygun bir şekilde kaldırıdılmadığından dolayı meydana gelen bir problemdir bu.

public folder replikasyonları, RUS servisleri, OAB'ların taşınması işlemleri tamamlanmadan exchange server 2003 organizasyondan silinmiş ise bu problemlerin yaşanması doğaldır.

adres defterlerinizi yeniden oluşturmayı deneyin.

kolay gelsin

Gönderildi : 05/02/2011 12:23

(@Anonim)
Gönderiler: 0

merhaba,

doğrudur, genel adres listesi tam güncellenmediğinden yeni oluşturunca, şirket içinden yazanlar esmi mail adresine gönderiyormuş gibi oluyor.

şirket dışından sorun yok, yada şirket içinden ilk defa mail gönderende de sorun yok. adres listesi güncellenince problem düzeldi.

teşekkürler. 

Gönderildi : 07/02/2011 13:27

Paylaş: