Forum

Exchange Transactio...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Transaction Loglar

turgut
(@turgut)
Üye

Benzer soruyu Active Directory mimarisi hakında ilgili forum bolumunde sordum, cok benzer olabilir ama naçizane transaction logların onemli oldugunu farkedince aklıma gelen calısma sekli ile ilgili 2 sorum var.


Mail databaseine mailler yazılmadan önce Transaction Log dosyaları kullanılıyor. Veriler database e yazılmadan önce transaction log dosyasına yazılıyor,


1.Bununla ilgili olarak mail server 'a   mailler geldiğini düşünelim, önce transaction log'a yazılıyor, Mail databaseine henuz aktarılmamıs ise bu mailler, tam o anda kullanıcılar maillerini görmede sorun yaşar mı? Bunun için database yazılmayı beklemek gerekir mi yoksa log dosyaları ve mail  database i bir bütün halinde düzgün çalışıp databese e henuz işlenmemiş mailleri de gormeyi sağlıyor mu? 


2.Loglardan database'e veri yazılması na zaman ve hangi sıklıkla olur acaba, bunun işleyişi nasıl? Bu verinin loglardan dataabase e yazılması ne kadar süre alır , ne zaman yazılır, süre nasıl belirlenir?

Alıntı
Topic starter Gönderildi : 15/08/2010 03:38
Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Kıdemli Üye Yönetici

Merhaba


Bir aksiyon olduğunda ilk olarak RAM e yazılır , ardından bu bilgi loglara yazılır. Bu aşamaya log buffer denişir ve bu yazma işlemi disk sector boyutu ile sınırlıdır. ( standart olarak 512 byte )


ikinci aşama ise log write ; bu bölümde ise çok hızlı bir şekilde 512 byte değere ulaşılınca veri loglara yazılır. Daha sonra ise kullandığınız exch server mimarisine göre 5mb veya 1mb lık loglar dolar ve yeni loglara geçirilir ve tabiki bu sırada db ye yazma işlemi gerçekleşir.


 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 18/08/2010 02:52
CozumPark
(@cozumpark)
Onursal Üye Yönetici

merhabalar

hakan hocanın da dediği gibi bir çalışma mantalitesi içindedir.

Exchange server 2010 üzerinde 1 mb olarak loglar tutulur.

kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 20/08/2010 01:02
Paylaş: