Forum

Maillerin Hosting &...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Maillerin Hosting üzerinden gönderilmesi

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
304 Görüntüleme
(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member
Konu başlatıcı

merhabalar;

şu anda ip adresim spamlistlere girdiğinden mail gönderiminde sorun yaşıyorum. SMTP connector yardımıyla maili hosting sunucusu üzerinden nasıl gönderebilirim, yani içerden bir kullanıcı maili exchage servera bıraksın server hosting firmasına göndersin oradan da alıcıya ulaşsın şeklinde bir mantık mümkün müdür?

Sistem : SBS Exchange 2003

Teşekkürler

Gönderildi : 07/08/2010 14:28

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

smarthost hizmeti alacaksınız.

kolay gelsin

Gönderildi : 07/08/2010 15:05

(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Mümin Hocam cevabınız için;

Peki bu hizmeti aldım diyelim,

Yapılması gerekenler nelerdir. 

1- Telekomda reverse dns kaydı şu anda benim ip adresi değişiklik talebinde bulunacak mıyız.

2- SPF kaydı zaten hosting firmamız üzerinde düzeltmeyi yapacaklardır.

3- Exchange 2003 sunucu üzerinde nasıl bir değişiklik yapmam gerekecek.

Gönderildi : 07/08/2010 15:15

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

1-Mail hosting üzerinden çıkacağı için spama girme gibi derdiniz yok bu hizmeti veren bir çok yer var Doeuk net güzel bu konuda.

2-Spf için hosting gerekli ayarı yapacak

3-Smart host için ise

Networkümüzden dışarıya çıkan tüm maillerin, ilgili domaine ulaşmadan önce bir ISP’ye yada başkabir Exchange server’a gidip buradan bizim yerimize maillerin iletilmesini sağlayabiliriz.Bunun için Exchange sunucumuz üzerinde smart host tanımı yapmamız gerekmektedir.Bunun için anlaşmalı olduğumuz ISP üzerinden kendimize gerekli yetkileri verdirip ISP’nin ip adresini smart host olarak girebiliriz.

Dikkat etmemiz gereken husus smart host tanımlarken ip kullanıyorsak bunu parantez içerisinde yazmamız.Exchange Server 2003 ilk önce sunucu ismi için ardından ip adresi için arama yapar.Eğer biz parantez içerisinde kullandıysak yazdığımız adresin bir ip numarası olduğunu Exchange Sunucumuza belirtmiş oluruz.Böylece isim çözümlemesi yapmaya gerek kalmaz.

Aynı anda birden fazla smart host tanımlayabiliriz.Eğer bu şekilde bir tanımlama yapacaksak her adresi ; işareti ile ayırmamız gerekir.
Dikkat etmemiz gereken diğer bir husus,eğer çoklu smart host tanımlarken hem FQDN ismini hemde ip adresini kullanıcaksak,
ip adresinin isimden sonra yazılmasına dikkat etmeliyiz.Yani;

1.smart hostun ip adresi ; 2.smart hostun ip adresi
• 1.smart hostun FQDN ‘i ; 2.smart hostun FQDN ‘i
• 1.smart hostun FQDN ‘i ; 2.smart hostun ip adresi

şeklinde girişler yapmamız gerekir.

Exchange Server üzerinde smart host tanımı yapmak için;

-System Manager altında Servers/server_ismi/Protocols/SMTP/Smtp Virtual Server ismi/ özelliklerine gireriz.
-Delivery tabında Advanced’e tıklarız.
-Smart host kutucuğuna gerekli girişleri yaparız.

Exchange Advanced Delivery Options

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/08/2010 20:57

Paylaş: