Forum

Güvenlik Serti...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Güvenlik Sertifikası Outlook

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
663 Görüntüleme
(@cihanacikgoz)
Gönderiler: 180
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Firmadaki outlook yapılandırmamızda ssl kullanarak dışardaki kullanıcılar outlooklarından maillerine ulaşabiliyordu. Fakat bir haftadır bazı kullanıcılar maillerini internet üzerinden çekemiyor. Sertifikayı renew yapmak istediğimde failed oluyor ve parameter is incorrect hatası alıyorum. Bu durumu nasıl düzeltebilirim?

Teşekkürler

Gönderildi : 03/08/2010 14:36

(@fatihkaraalioglu)
Gönderiler: 3040
Illustrious Member

Merhaba;

Kullanmış olduğunuz mail sunucusu ve outlook clinet versiyonları hakkında bilgi verebilirmisiniz.

aklıma ilk gelen problem Sertifika süresinin tamamlanmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Gönderildi : 03/08/2010 16:29

(@cihanacikgoz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exhange enterprise. Sertifika süresi expire olmuş durumda. Fakat iis'ten renew yaptığımda failed olarak düşüyor. parameter is incorrect hatası alıyorum. Sertifikayı yenilemek için replace yaptım. Owa' da yeni sertifikyaı gördü client. İmport işlemini succesfull oldu fakat yine de error code 18 hatasını alıyorum. Bu yüzden bazı  kullanıcılar dışardan outlooklarını kullanamıyor. Kimi kullanıcıda outlook 2010 kimi kullanıcıda 2007 var.

Gönderildi : 03/08/2010 16:36

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

aşağıda iki farklı makale paylaşıyorum. Exc2010 ve Exc2007 için. Hangi mimariye sahipseniz aşağıdaki adımlar ile yeni sertifikayı Exc sunucunuz üzerine yerleştirebilirsiniz.

işlemlerden sonra Exc servislerini yeniden başlatmayı unutmayalım.

Exchange Server 2007: Renewing the self-signed certificate

http://exchangepedia.com/2008/01/exchange-server-2007-renewing-the-self-signed-certificate.html

Exchange Server 2010: Renewing

Renew an Exchange Certificate

[This topic's current status is: Content Complete.]

Topic Last Modified: 2009-08-21

You can use the Renew Exchange Certificate wizard to renew an existing Exchange Secure Sockets Layer (SSL) certificate.

The Client Access server role has been installed and at least one certificate is installed on your Client Access server.

You need to be assigned permissions before you can perform this procedure. To see what permissions you need, see the "Client Access server security settings" entry in the Client Access Permissions topic.

1. In the console tree, click Server Configuration.

2. Select the server that contains the certificate, and then select the certificate you want to renew.

3. In the action pane, click Renew Exchange Certificate.

4. On the Renew Exchange Certificate page, select the services you want to assign to the renewed certificate. The services that are checked are currently assigned to the certificate.

5. When you click Assign, the Progress page will confirm your selections and try to renew the certificate.

6. Click Yes to overwrite the existing certificate with the renewed certificate.

7. The Completion page will display the status of the request in addition to the syntax of the cmdlet needed to renew the certificate.

You need to be assigned permissions before you can perform this procedure. To see what permissions you need, see the "Client Access server security settings" entry in the Client Access Permissions topic.

This example renews the Exchange certificate.

Enable-ExchangeCertificate -Server 'EXCH-H-868' -Services 'IMAP, POP, IIS, SMTP' -Thumbprint 'AD19B141228C7CF98B5F78DCED978B7C45E15434'

Gönderildi : 03/08/2010 16:49

(@cihanacikgoz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Fatih Bey makaleler için teşekkür ederim. Son sorum size şu olacak. Bu komutlar exchange 2003 için de geçerli mi? Ayrıca işletim sisteminin windows7 olması bu sıkıntıyla bir ilgisi var mı?

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 03/08/2010 16:58

(@fatihkaraalioglu)
Illustrious Member

Merhaba;

Exchange 2003' de amaç aynı olsa bile işler çok farklıdır ve biraz daha karmaşıktır (:

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa995729(EXCHG.65).aspx

yukarıdaki makaleyi incelemenizi önereceğim.

Gönderildi : 03/08/2010 17:05

(@cihanacikgoz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Fatih Bey,

Admin hakkı konusunda sıkıntımız yok. Exchange 2007 ve 2010 için verdiğiniz çözümler gibi 2003 için de bir çözümünüz var mı? Aldığımız hatalar error code 8 ,18 .

Gönderildi : 03/08/2010 17:39

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

Exchange Server 2003 için SSL yenilemesini IIS üzerinden default web site özelliklerinden Directory Security - Server Certificate idi sanırım ordan yeni bir sertifika talebi oluşturacaksınız ve daha sonra da o sertifikayı local sertifika sunucunuzda yaratacaksınız ve sonra tekrar yine default web site özelliklerinde Directory securit - server certificate (yada secure communications) üzerinden tamamlayacaksınız ve sunucuya atayacaksınız.

sertifikanın valid olması gerekir.

kolay gelsin

Gönderildi : 03/08/2010 19:16

(@cihanacikgoz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Mümin Bey dediğiniz işlemleri yaptım. Renew certificate seçtikten sonra failed olarak düşüyor ve parameter is incorrect yazıyor  bu hatayı bir türlü düzeltemediğim için sertifika güncellemesi yapamadım. Bu yüzden clientlarda error code 18 hatası alıyorum. Aynı zamanda dışardaki kullanıcılar outlook anywhere özelliğini kullanamıyor.

Teşekkürler

Gönderildi : 03/08/2010 19:53

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

Cihan bey,

Sertifika sunucusu sorunsuz ayakta oldugundan emin olunuz. Hala sorun devam ediyorsa sertifika alma adımlarını tek tek görüntülerini sunabilirseniz nerede hata yapılgını görebiliriz belki. Genelde bu adımlarda default secenekler ile gidilirse sorun çıkmıyor ama sizin ekstra eklediginiz bir bölüm vardır belki.

http://www.msexchange.org/tutorials/SSL_Enabling_OWA_2003.html

http://www.petri.co.il/configure_ssl_on_owa.htm

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/08/2010 22:08

(@cihanacikgoz)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Sıkıntıyı mevcut sertifikayı uçurup yeni bir request yaparak çözdüm. Yardımlarınız için teşekkür ederim

Gönderildi : 05/08/2010 13:30

Paylaş: