Forum

Tekbir Exchange sun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Tekbir Exchange sunucu üzerinde birden fazla domain hizmeti sağlanabilinir mi?

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
414 Görüntüleme
(@melihatasoylu)
Gönderiler: 73
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle merhaba,

Bir grup altında 4 farklı şirketten oluşmaktayız.

Domain Controler üzerinde x.local adında bir Active Directory yapısı mevcut ve bütün şirketlerin çalışanları bu domain’e üye.

Mevcut mailler için;

xreklam.com

xajans.com

xmatbaa.com

xiletisim.com

gibi 4 farklı domain’e sahibiz ve google apps üzerinden mail alışverişini sağlamaktayız. (her kullanıcı mail.xreklam.com , mail.xajans.com, mail.xmatbaa.com, mail.xiletisim.com linklerini kullanarak kullanıcı adı ve parolaları ile maillerine ulaşabilmekteler.

Şirketimize Exchange Server 2007 Standart ürününü kurmayı planlıyoruz ama aklıma takılan bazı sorunlar var.

xreklam kullanıcıları https://mail.xreklam.com/exchange linkini kullanarak kendi maillerine

xajans kullanıcıları https://mail.xajans.com/exchange linkini kullanarak kendi maillerine

xmatbaa kullanıcıları https://mail.xmatbaa.com/exchange linkini kullanarak kendi maillerine

xiletisim kullanıcıları https://mail.xiletisim.com/exchange linkini kullanarak kendi maillerine ulaşabilirler mi?

Ayrıca her şirkette farklı insanlar çalışmasına rağmen muhasebe bilgi işlem ve genel müdür gibi kişiler ortak eleman olduklarından 4 adet domain içinde mailbox’a sahip olabilmeli, [email protected], [email protected] , [email protected], [email protected] gibi.

Makaleler kısmında ve forumda "birden fazla domain hizmeti"  ile ilgili bazı yazılar okudum ama sanırım benzer yapılara sahip olmadığından gerekli cevabı bulamadım.

Konu ile ilgili bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

İlgilenen herkese şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 19/07/2010 18:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/15/exchange-2007-farkl-domainler-ekleme-accepted-domains.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/07/2010 18:17

(@melihatasoylu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey merhaba,

iligili linkteki makaleyi okudum,

Örnek olarak; xreklam satış müdürü bana [email protected] adında bir mail hesabı açarmısın diyor ve açıyorum, sonra xajans satış müdürüde bana [email protected] adında bir mail açarmısın diyor. Mevcut satis kullanıcısına makalede de belirtildiği gibi 2. bir email adres tanımlasam, iki farklı şirkete ait iki farklı satış müdürü aynı email hesabını kullanarak birbirlerinin maillerini gereksiz yere görecekler.

Buyüzden mailbox açarken existing user'dan satis user'ını seçmeden, new user diyerek açmaya çalıştığımda "Error:The Value "satis" of property "SamAccountName" is used another recipient object "x.local/Users/satis". Plase specify another value." (satis kullanıcı zaten kullanılıyor) diye hata alıyorum.

Peki bunu engelemek için Domain Controller üzerinde bir domain dahamı oluşturmak gereklidir?

Gönderildi : 19/07/2010 18:37

(@www-rizasahan-com)
_

Kullanıcının smtp özelliğinden tanımlamak istediğiniz tek bir adresi tanımlayabilirsiniz.Makalede bu anlatılmış durumda.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 19/07/2010 18:42

(@melihatasoylu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba,

Exchange üzerinde ilk olarak [email protected] diye bir hesap oluştu, ve https://localhost/exchange linkinden [email protected] kullanıcısıyla giriş yapıp mail alıp gönderebiliyorum

sonra makalede de anlatıldığı gibi satis kullanıcısının smtp ayarından [email protected] ve [email protected] hesaplarınıda tanımlıyorum.

Fakat https://localhost/exchange linkinden [email protected] veya [email protected] kullanıcıları ile giriş yapamıyorum.

Hakan hocanın http://www.cozumpark.com/forums/thread/66960.aspx  linkinde verdiği bir cevap var, sanırım bu benimde sorunumum cevabı. Yani [email protected] kullanıcısına gelen mailler başka bir mailbox'ta [email protected] kullanıcısına gelen mailler başka bir mailbox olmuyor! doğru mudur?

Gönderildi : 19/07/2010 19:23

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba evet dediğiniz doğrdur.Mümin hocamın bu haftaki videosunda zaten bu durum  gözükmektedir.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2010/07/17/video-exchange-server-2010-email-address-policy.aspx

Gönderildi : 19/07/2010 19:39

(@melihatasoylu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tamam, bahsettiğimiz şekilde tek bir exchange server'la 4 farklı domain yönetimi olmuyorsa yukarıda bahsettiğim veya aşağıda sıraladığım yapıya sahip olabilmek için nasıl bir altyapı gerekmektedir? (4 faklı DC ile 4 farklı Active Directory yapısı ve 4 farklı Exchange Server mı?)

xreklam firması çalışanları mail.xreklam.com linkinden [email protected] kullanıdı adı ve şifresi ile,

xajans firması çalışanları mail.xajans.com linkinden [email protected] kullanıdı adı ve şifresi ile,

xmatbaa firması çalışanları mail.xmatbaa.com linkinden [email protected] kullanıdı adı ve şifresi ile,

xiletisim firması çalışanları mail.xiletisim.com linkinden [email protected] kullanıdı adı ve şifresi ile,

Gönderildi : 19/07/2010 19:58

(@www-rizasahan-com)
_

Yanlış bilgilendirme yapmak istemem konunun uzmanı Buğra hocam ve Mümin hocamdır.Yanlış öğrenmediysem sizin dediğiniz gibi 4 farklı dc ve domaine gerek olmadan bu iş olur.Bu host adlarının rrel dünyada var olması ve gerekli kayıtların sizin ipnize yönlendirilmesi yeterli olmaktadır.Konu ile ilgili olarak değerli hocalarım görüş bildirecektir.

Saygılarımla.

Gönderildi : 19/07/2010 20:26

(@melihatasoylu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rıza Bey merhaba,

Göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı çok teşekkür ederim.

Umarım dediğiniz gibi bir çözüm yolu vardır. En azından hocalarımızdan biri evet şu şu yapıyla şu şekilde kurulabiliyor dese, gerekli araştırma ve çalışmalara o duruma göre yönleneceğim.

Gönderildi : 19/07/2010 20:39

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Bu özellik exchange 2007 ve 2010 ile geldi bundan emin olabilirsiniz.En kısa zamanda kesinlikle konu hakkında bilgilendirilirsiniz.

Gönderildi : 20/07/2010 00:11

(@melihatasoylu)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorunlarımı çözdüm gibi, makalelerde anlatıldığı gibi Active Directory Domain and Trust'tan 4 adet domainimi UPN Suffix olarak tanıttım.

örnek olarak ik kullanıcısı için x.local domaini üzerinde [email protected] diye bir kullanıcı oluşturabiliyorum. yine x.local domaininde [email protected] , [email protected] ve [email protected] olan kullanıcıları (User logon name Pre-2000 aynı olmaması koşulu ile) açabiliyorum.

exchange üzerinde accepted domainler tanımlandıktan sonra her bir kullanıcı (4 ayrı user) için mailboxları tanımlıyabiliyorum ve her kullanıcı kendi kullanıcı adı ve şifresi ile ayrı olarak oturum açabiliyor.

şimdi mx kayıtlarını kendi sunucuma yönlendirip başka ne gibi problemlerle karşılacağım, bakalım göreceğiz.

Gönderildi : 20/07/2010 13:57

Paylaş: