Forum

Exchange 2007 dışar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 dışarı mail alış verişi

16 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
319 Görüntüleme
(@atanurbarut)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba

windows 2003 kurulu sistem üzerine ad-dns ve exchange 2007 kurulu localde mail alış verişinde problem yok fakat ben edge transport rolunü kurmadan dış dünyayayla mail alışverişini yapmak istiyorum

local domainin bema.tr

benim bir hostingim var atanurbarut.com diye

exchange de tanımlamayı buna yapıp bunun üzerinde mail alış verişi yapmak istiyorum bunun için ne tür ayarlar yapmam gerek hosting , exchange ve dns üzerinde

Gönderildi : 17/07/2010 16:15

(@yalcinkaraca)
Gönderiler: 354
Reputable Member

Merhabalar Dns acmiş oldugunuz İlgili Kayıtlari kontrol edermisiniz.

Exchange  Receive Connector kontrol ediniz. burdaki linkten kontrol ediniz

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/04/20/exchange-2007-ve-kurulumu.aspx

Gönderildi : 17/07/2010 16:54

(@atanurbarut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

dns de ve hosting de ne tür bir kayıt açmam gerek exchange ile yeni tanıştım

Gönderildi : 17/07/2010 17:19

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

DNS te MX kayırlarını açacaksınız. Dışarıya Edge Transport rolü olmadan mail gönderebilmeniz için ise Connetor oluşturmanız gerekir.

Hosting dediğiniz yer alan adı yöneticinizin olduğu yer ise burada yapmanız gereken ayarlar firmaya göre değişebilir. Eğer amacınız sadece maillerinizi host etmek ve bahsettiğiniz alan adı için web sitesi yayınlama işini yine hosting üzeinden yapacaksanız sadece mail server için gerekli kayıtları değiştirmeniz yeterli. Böylece siteniz hosting firmanızdan yayın yaparken mailleri ise kendi bünyenizden yayınlarsınız.

Bu işlem içinse mail.atanurbarut.com isminde bir A kaydı açmanız ve IP adresi olarakta 2003 serverınızı belirtmeniz gerekecektir. Eğerki alan adı yönetim panelinizden böyle bir kayıt açamıyorsanızda Hosting firmanızdan mail.atanurbarut.com isimli Host A kaydının ipsini 2003 server ipnizi girmelerini rica edeceksiniz.

Bu konuda size daha iyi yardımcı olmamız için ise bize tam olarak yapmak istediğiniz işlem ile alan adınızı aldığınız firmanın kim olduğunu bildirmeniz gerekmektedir.

Gönderildi : 17/07/2010 21:19

(@atanurbarut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba Hüseyin bey

benim öğrenmek istediğim dns de ve hostingde ne tür bir kayıt açmam gerektiği ve modemde hangi portları açmam gerektiğini öğrenmek istiyorum bugün uğraşlar sonucu dışarı mail attık ama bir türlü dışardan gelen mailleri almadı

Connetor leri oluşturdum çözümparktaki makalelerden yararlandım ama üstteki yazdığım bilgilerle ilgili bir döküman bulamadım ayrıntılı bir şekilde

Gönderildi : 17/07/2010 23:44

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/forums/thread/156199.aspx  postu inceleyebilirmisiniz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/07/2010 23:56

(@atanurbarut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

peki rıza bey

hostingden mx kayıt oluştururken telekomdan aldığımız statik ip mi yoksa kendi server in ip sinimi

benim ip lerde biraz kafam karışıyor

Gönderildi : 18/07/2010 00:19

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba sizin local ipniz dünya üzerinde hiç bir şey ifade etmez.Siz hosting üzerinden aldığınız alan adı için mx kayıtlarının yönlendirlimesini talep edeceksiniz bunun için sizden hangi ipye yönlendirelim sorusuna karşın statik ip adesinizi vereceksiniz.Onlar zaten işin uzmanı olduğu için hangi kayıtları yönlendireceklerini bilirler hızlı bir şekilde yaparlar.Online arayüz var ise bu işlemi sizde yapabilirsiniz.Değişiklik 8-24 saat arasında aktif hale gelir.

İp konusunda kafanız karışmasın siz neticede bir avmye giderken arkadaşınıza ben dondurmacıya gidiyorum demezsiniz.Carrefoura gidiyorum orada madoya gideceğim dersiniz.Statik ip konusuda bu sizin local ipniz dünya üzerinde yoktur.Telekomdan verilen ip dünya üzerindedir.

Yani telekom ipsi carrefour sizin local ip mado olmuş olur:))Umarım açıklayıcı olmuştur.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/07/2010 00:27

(@atanurbarut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba 

dışarıdan mail alıyorum ama mail gönderemiyorum

Gönderildi : 19/07/2010 13:51

(@www-rizasahan-com)
_

Adsl modemmi kullanıyorsunuz?Mail gönderirken karşılaşılan hata nedir?Kuyruktan söyleyiniz.Hattınız adsl ise 25 portunu telekoma açtırın.

Gönderildi : 19/07/2010 16:19

(@SevanAKAL)
Gönderiler: 130
Estimable Member

dışarıdan mail alabiliyorsanız accepted domain ve portlarinizi düzgün demektir. Rıza beyin de dediği gibi mutlaka 25 portunu telekomdan açtırmanız lazım. size portunuz açık derlerse smtp portunu 25 açılmasını istiyorum diye ısarar edin çünkü %100 kapalıdır. Bunun dışında exchange de hub transportta ip nizin bloklanmamsı için ister statik ister tüm ip lerin exchange ulaşmasına izin verin . hostinginiz üzerinden mail göndermek istiyorsanız smart host kullanmanız gerekir ki bunu her hosting firması desteklemez. Smart Host ETRN kullanmanız gerekecektir. Smart Host için size ip adresi kullanıcı adı ve şifresi verilecektir. Bunları Send Connectorde uygulamanız gerekir. Bundan sonra dışarıya mail atabilirsiniz. Şu anda siz büyük ihtimalle send connectordeki bu eksiklikden dolayı dışarı mail atamıyorsunuzdur. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Kolay Gelsin

Gönderildi : 19/07/2010 21:07

(@www-rizasahan-com)
_

Son durum nedir?

Gönderildi : 20/07/2010 00:13

(@Anonim)
Gönderiler: 0

şimdi rıza bey

şöyle diyebilirmiyiz. şirketimde exchange 2010 var. ve ben kullanıcılarımı exchange servedan mail atmasını ve mail almasını istiyorsam

alan adını aldığım firmaya diyorumki bana mx kaydı açarmısınız dış ip örnek 212.125.65.12 diyorum. ve mail ip ise 10.0.0.1 diyorum. bu ayarları

firma yaptıkran sonra bende exchange 2010 da connectorlari oluşturduktan sonra mail alıp atabiirim değilmi

2) bunun haricinde güvenlik için hangi kayıtları yaptırmam lazım spf gibi( ayrıca neden yapmalıyım

Gönderildi : 20/07/2010 14:48

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

Merhaba

İlk  önce  alan adını  aldıgınız  firmanın DNS hizmeti veriyor  olmasına  dikkat ediniz çalıstıgım   bu  adres de dns  hizmeti veriliyor   bir  A kaydı ile birlikte MX kaydı statik ip adresinize  açabilir veya açtırabilirsiniz bu  işlemden  sonra  modemden  gerekli portları  dışarıdan içeriye  açar  ve  exchange server'ınıza  yönlendırırsınız  send ve recieve connector olusturunuz ve e-mail policy ayarlarınızı  yaptıgınız  takdirde mail alışverişini  basit  olarak  yapabilirsiniz .

Kolay Gelsin

Gönderildi : 20/07/2010 15:29

(@www-rizasahan-com)
_

şimdi rıza bey

şöyle diyebilirmiyiz. şirketimde exchange 2010 var. ve ben kullanıcılarımı exchange servedan mail atmasını ve mail almasını istiyorsam

alan adını aldığım firmaya diyorumki bana mx kaydı açarmısınız dış ip örnek 212.125.65.12 diyorum. ve mail ip ise 10.0.0.1 diyorum. bu ayarları

firma yaptıkran sonra bende exchange 2010 da connectorlari oluşturduktan sonra mail alıp atabiirim değilmi

2) bunun haricinde güvenlik için hangi kayıtları yaptırmam lazım spf gibi( ayrıca neden yapmalıyım

Sizin dış ip adresinize yönlendirme yaparlar sizde modemden gerekli portları exchange server ip adresine yönlendirirseniz.Spf kaydı ise sizin mail atarken sorun yaşamamanız için gereklidr bir çok domain spf olmadan spam olabileceğiniz için mailinizi reddedebiliyor hotmail yahoo gibi.

Gönderildi : 20/07/2010 18:43

(@huseyinkartal)
Gönderiler: 651
Honorable Member

şimdi rıza bey

Sizin dış ip adresinize yönlendirme yaparlar sizde modemden gerekli portları exchange server ip adresine yönlendirirseniz.Spf kaydı ise sizin mail atarken sorun yaşamamanız için gereklidr bir çok domain spf olmadan spam olabileceğiniz için mailinizi reddedebiliyor hotmail yahoo gibi.

Ayrıca  Hotmail'e Inbox'a mail  atmanız  için Sender ID kayıt  olursanız  sıkıntı  yaşamazssınız   http://www.microsoft.com/mscorp/safety/content/technologies/senderid/wizard/  

Gönderildi : 20/07/2010 19:37

Paylaş: