Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange raid

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
443 Görüntüleme
(@VolkanDemir)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

slm arkadaslar sahip oldugum server da 5 tane sata HDD var

3 tanesi sata controller kartina takili sanirim bu hardware raid oluyor !

ve diger ikisi normal sata 0 ve sata 1 portuna takili.  bu ikisini de esit boylarda C:100GB D: 280 GB / E:100 GB F:200GB

Ben server 2003 kurdum ve makinayi domaine ekledim. pc acilirken zaten raid controller ariyor ve bir tane arrray bulundu diyor. ve windows da device manager ya bakinca 

Device 0= 100, 200 GB

Device 1= 100, 200 GB

Device 2= 745 GB (3 sata takili olan controller)

bunlar sanirim normal yaniliyorsam duzeltin lutfen. benim diski bölme amacim windows u da software raid ile guvene almak sizce bu iyi bir fikirmi yada 5 disk ile baska öneriniz varmi . mesela exchange i nereye kurayim veya mailboxlari, exchange datanbank lari belli  bir yerdemi tutsam daha guvenli ve performansli sonuc alabilirim.

tesekkürler. 

Gönderildi : 28/04/2008 22:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Volkan bey

öncelikle donanımsal raid varken yazılımsal raid yapmanıza gerek yok .

İti konfig istiyorsanız eğer ;

işletim sistemini ilk sata diske , exchange server loglarını ikinci sata diske , databse i ise raid5 kümesine kayıt edebilirsiniz.

Ancak çok yoğun bir server a sahip değilseniz loglarıda aynı raid kümesine alarak hata toleransı sağlayabilirsiniz.

detaylı bilgi için

http://www.msexchange.org/tutorials/Exchange-2003-Windows-Storage-Server.html

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2008 22:37

(@VolkanDemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tesekkurler hakan bey, sata diskleri o sekilde birakayim mi yoksa tek partition olarak ayarlayip yeniden mi kurulum yapayim.
Peki C ye server i kurdum diyeyim C cökerse ne olacak ozaman?

controller karti uzerinde sadece 3 sata takma yeri vardi onlar raid 5 olarak ayarli diger ikisi dedigim gibi normal sata prot a takili onlara C ye server D ye loglari atmak mantiklimi olur biraz daha detayli anlatabilirmisiiz. raid konusunda biraz zayifim o yüzden kusura kalmayin 🙂

okadar cok yogun bir server olmayacak , ayni ortamda olan sql server exchange trafigini etkilemez diye düsünüyorum.

tesekkurler 

Gönderildi : 28/04/2008 23:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Volkan bey zaten bu linki yapınıza göre bu kararları siz verin diye ilettim.

elinizde çok bir imkan yok sonuçta raid kartı almadığınız sürece 3 disk r5 diğerleri ise tek kalmak zorunda elinizdeki yapı için en iyi çözümü verdim ilk diks bozulur ise tabiki işletim sistemi gidecektir ama exchange verileriniz hala çalışmaya devam eder

o zaman r5 yapısına işletim sistemi kurun tek diske exchange , bu seferde disk  giderse mailler gider.

yok ben güvenli olsun performans istemiyorum diyorsanız hiç diper diskler ile uğraşmayın işletim sistemide exchange te r5 üzerine yeterlidir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2008 23:27

(@VolkanDemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ok 

tesekkurler hakan bey

Gönderildi : 29/04/2008 00:01

Paylaş: