Forum

exchange server edg...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange server edge kurmak

64 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,150 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

yok hocom ya ne zaman dedım ben sıze oyle bı yannıslık olmasın hocam  yannıslık varsa affola hocam.

bu arada hocam tek kafama takılan su suda aydınlanırsa yarın bu işi bitircem.

dc dns kurulu     edge server   2008 kurdum ag bağlantılarından ıp yazdım ve dns dc olan srv1 ıp yazdım. sonra  edg serverda bılgısayarım sag tus yaptım  more yi tıkladım suffıc olarak  dc olan srv1 etki alanın adını yazdım  yanı xxx.com  sonra egde serverı kapadım actım. sonra dc olan makınaya gectım mx ve a kaydını edge serverın ıp yazdım 

bugra bey dns kurulacak demıstı edge servera    sız kurulmucak dedınız ve benım burdan anladıgımda yukardakı gıbı hocam sızce dogru anlamısmıyım. yanı kesınlık ben edg servera gelıpta servermanegerdan dns ısaretleyıp kurmuyorum demı hocam. bu  ısı yaparken kafama takılanları cozup sonra kuruluma gececem. bu arada su ogrencı konusunda takıldım yanı. ılla ogrencı  olarak gormek ıstıyosanız bana bır torpıl yapında sızın sınıfa geleyım hocam

Gönderildi : 27/04/2008 14:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Sen DNS kurabilirmiyim dedin Buğra hocamızda kurabilirsin dedi , bende kurabilirsin diyorum ama gerek yok . Yani Bu göreceli bir kavram ;

Eğer senin alan adın örneğin cozumpark.com senin dns lerinde tutulacak ise tabiki DMZ zone üzerinde bir dns olmalı ve zaten o bölgede olan Edge üzerine DNS kurup mx ve A kayıtlarını girmelisin . Ama senin domain bilgilerin için name server sen değilde internetteki bir başka dns ise ne edge üzerine dns kuracaksın nede dc üzerindeki dns te mx açacaksın çünkü kimse gelip sana sormayacak mx i internet üzerindeki dns e soracak senin dış bacak ip adresine gelip 25 nolu porttan mail bırakacak. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2008 14:06

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

DNS OLAYINI TOPARLIYORUM HOCAM MUSADENIZLE aslında cok guzel bılgıler verıyosunuz bu edge server kurulumu burda bıraz daha aydınladın dıger arkadaslar emınım bu postları okurlarsa edge ıcın soru sormalarına bıle gerek kalmıcak cunku her turlu konuya degınıldı.  pekı hocam artık bu postu kapatalım dıcem bu son yazdıgnızda kafam bıraz karıstı. hocam  ben  domaıne isp dıye bır fırmda tutuluyor  ve fırmanın daha suan bır satık ıp yok tabıkı bunlar pazartesı gunu alınacak.

sımdı hocam ben statık ıp aldım dıyelım sonra  ısp fırmasına tlf acıp mail.domainismi.com A kaydını  81.X.45.X IP nize yönlendireceksiniz

Yine MX kaydınız ıda mail.domainisminiz.com olacak dıcem ve sonra  aşağıdaki adrese mail atıp asağıdaki yazıyo  yazacam 

[email protected]
Merhaba Sayın Yetkili
Mail Server Adımız mail.sunucum.com
Mail Server İp Adresimiz 213.243.12.xxx
Lütfen ters dns kaydı açarmısınız.

yanı yapı bu sekılde olcak   sonra ben dc uzerınde zaten dns kurulu       edg  server dns kurmuyorum   sadece suffıxx olan kısma dc etkı alanı adınız yazıyorum ve edg server olan ağ  ağkartının dn s kısmana dc dns verıyorum edg server yapacaklarrım sanırım bu kadar sonra

dc olan serv1 gecıyorum ve  dns edg serverın a kaydı ve mx kaydını acıyorum  makaledekı gıbı ve son olarakta ısadan gereklı portları acıyorum hocam.

benım yapacaklarım bunlar bunları yaparsam sızce sorun yasarmıyım artık dns olayınıda bu sekılde yapacam hocam

Gönderildi : 27/04/2008 14:39

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

""" dc olan serv1 gecıyorum ve  dns edg serverın a kaydı ve
mx kaydını acıyorum  makaledekı gıbı ve son olarakta ısadan gereklı
portları acıyorum hocam."""

bu kısım yanlış ve makalede mx aç demiyor

A kayıdı açacaksın sadece  o kadar.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2008 14:55

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

mx harıc dıger yazdıklarımın hepsı doğru ozaman hocam tskler  hocam bakalım pazartesi yapa bilcemiz hocam  sonucu size bildirir hocam tabiki bugra beyı unutmuyorum baklavalarını.[:D]ve tabiki sizede. bu edg server ıbm 206 bır server var 1 gb remlı   ıslemcısı suan aklımda deyıl yanı edge server cok kapsamlı bır server olmasına gerek yok demı hocam ve ben bu serverada aynı anda baska amaclardada kullansam bır sorun yasarmıyım hocam

Gönderildi : 27/04/2008 15:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

50 client ve yoğun olmayan bir exchange izlenimi var o nedenle sorun olmaz.

Gönderildi : 27/04/2008 16:32

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

egd server kuracamız server işlemcisi 64 bit olması ve işletim sisteminin 64 bit olması şartmı hocam

Gönderildi : 27/04/2008 21:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

evet

Gönderildi : 28/04/2008 02:23

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

tsk ederım  peki hocam edge server kurmak sızce  cok ufak yapılar ıcın yanı bu 70 clıent olan bır yerde edge server kurulumu sızce cok onem tasırmı. yapının buyuk kucuk olması yok fark etmezmı.

edge kurmadan guvenlık gene  saglanamazmı hocam

msl bendekı gıbı exchange 2007 kurulu zaten spam acarsam 2007 den ve forefrot kurarsam guvenlık ıcın yetmezmı

Gönderildi : 28/04/2008 13:31

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

edge kurmanın amacı hub transport rolüne ki sunucunun yükünü azaltmak ve güvenlik. 20 client da olsa mail akışı çok yoğun iser bu gibi durumda edge işe yarar. Şimdi single server olsa yani tek sunucu. Antispam agent ve forefront for exchange yüklersen sunucu çok yorulur ve güvenlik açığıdır.

Gönderildi : 28/04/2008 13:56

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

bugra hocam ordamısın yada hakan hocam  sımdı edge server kurdum xml dosyasını aldım suan  beklıyorum sımdı ben edge serverda  exchange mangement konsolda new smt send connettor eklemem gerekıyormu.

Gönderildi : 29/04/2008 01:13

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

iyi geceler  evet edge server kurdum   oncelıkle   exchange server 2007 default sekılde kurdum kurduktan sonra hıc bırsekılde uzerınde bır ayar yapmadım   aynı sekılde edge server kurdum ve sadece makaleye gore xml dosayası olusturdum ve  ve exchange serverda export ettım .

sonra tabıkı ıp suan statık deyıl ama yarın ıp basvuruluyor. ve dedımkı bı xxxxxx@msn.com  adresıne bır amıl atayım dedım ve aynen asagıdakı hatayım aldım ve bır an umıtsızle kapıldım  2 saat ugrastab sonra bu kadarda bılgıyı aldıktan sonra dedım bumu olcaktı ve sonra dusundumkı bazen msn adresıne maıl atmaya bılır dedım  ve  eskı çalıstıgım yere bır maıl attım ve bı baktımkı maıl gıtmıs. ve sonra sunucuları bı kapatıp actım bıde ne goreyım  send connectorde otomatık olarak kendı kendıne olusan  edge sync default sıte ve altında edge sync ınbound olusmus. tskler herkese hocam artık olmus herhalde bundan sonra yapılcak bır sey varmı . yannız makalede brı seyı yapmadım edge serverda (Postmaster hesabının ayarlanması için yapmamız gereken işlem oldukça basit. Edge sunucumuz üzerinde Exchange Management Shell’i açıyoruz ve aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz. ) bu ayarı yapamdım gereklımı sızce. ve bırde soyle test edeyım dedım edge serverı kapadım  bakalım nolcak dıye ve aynı yere bır maıl attım ve gıtmedı yanı burda edge serverdan maıl gıdıyor yoksa sıngle serverdanmı maıl gıdıyor dıye test yaptım. ve ortamda suan ısa server yok ısa server aktıf hale getırdıgımde bı durumda ben edge serverın ıp sınımı publıs edecem yoksa  sıngleserver ıpsınızmı hocam ve tabı portları acıcam sanırım yanı hocam bu post kapanması ıcın herhalde ısa serverı kurduktan sonra netlescek sımdıden tskler  herkese dıyorumya bu post tam bır edge server kurulumu ıcın dort dortluk oldugunu ıyı geceler yaw saat 12 oldu ben halen fırmadayım hanım kızmadan ufak ufak gıtsem artık  yoksa hanım edge server yapacak benı

Delivery has failed to these recipients or distribution  lists:

xxxxxxxx@msn.com
An error occurred while trying to deliver this message to the recipient's e-mail address. Microsoft Exchange will not try to redeliver this message for you. Please try resending this message, or provide the following diagnostic text to your system administrator.

The following organization rejected your message: bay0-mc2-f16.bay0.hotmail.com.

_____  

Sent by Microsoft Exchange Server 2007

Diagnostic information for administrators:

Generating server: london.xxxxx.com

xxxxxx@msn.com
bay0-mc2-f16.bay0.hotmail.com #550 DY-001 Mail rejected by Windows Live Hotmail for policy reasons. We generally do not accept email from dynamic IP's as they are not typically used to deliver unauthenticated SMTP e-mail to an Internet mail server. http://www.spamhaus.org maintains lists of dynamic and residential IP addresses. If you are not an email/network admin please contact your E-mail/Internet Service Provider for help. Email/network admins, please visit http://postmaster.live.com for email delivery information and support ##

Original message headers:

Received: from leon.xxxx.com (192.168.1.5) by london.xxx.com
 (192.168.1.4) with Microsoft SMTP Server (TLS) id 8.1.240.5; Mon, 28 Apr 2008
 13:25:45 -0700
Received: from leon.xxxxx.com ([fe80::dda4:4777:ee42:1b9b]) by
 leon.xxxxxx.com ([fe80::dda4:4777:ee42:1b9b%10]) with mapi; Mon, 28 Apr
 2008 13:25:45 -0700
From: Administrator <[email protected]>
To: "xxxxxx@msn.com" <xxxxxx@msn.com>
Date: Mon, 28 Apr 2008 13:25:41 -0700
Subject:
Thread-Index: Acipbgd99LSOpc/XT2SRMSYB+cBiog==
Message-ID: <[email protected]>
Accept-Language: en-US
Content-Language: en-US
X-MS-Has-Attach:
X-MS-TNEF-Correlator:
x-cr-hashedpuzzle: ARnA Aaa0 AoVa CcBV CkpO EX52 FpbQ GOHw GpQE G9bj G/yx
 HrZc H84x ICzh Ih/k
 J/r+;1;ZwB1AHIAYwBhAG4AZQBmAGUAQABtAHMAbgAuAGMAbwBtAA==;Sosha1_v1;7;{47F3195C-D461-4F6A-8889-3C96F92CEDF5};YQBkAG0AaQBuAGkAcwB0AHIAYQB0AG8AcgBAAGgAYQBzAGsAYQBsAGkAcAAuAGMAbwBtAA==;Mon,
 28 Apr 2008 20:25:41 GMT;;
x-cr-puzzleid: {47F3195C-D461-4F6A-8889-3C96F92CEDF5}
acceptlanguage: en-US
Content-Type: multipart/alternative;
            boundary="_000_60DE8DFF18232C458346EFD2288CC66301DE3D3Fleonxxxxx.com_"
MIME-Version: 1.0
Return-Path: [email protected]

Gönderildi : 29/04/2008 02:38

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Acele etme ip ler gelsin. hotmail blockluyor adsl i.

Umarım g.sdhsl, leased line gibi kiralık bir hat vardır. 

Gönderildi : 29/04/2008 18:38

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

malasef yok 4 mgbıt hızında bır  adsl var bugun ıp aldık bı ıp temız olup olmadıgını hangı sıteden bakayım hocam pekı ghdsl olsa ne fark olcak hocam

Gönderildi : 29/04/2008 23:12

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

http://www.iptools.com spamdb yazan yere domain ismini yahut ip yi yazıp kontrol edersin ama adsl her halükarda düşüyor rbl listlere . g.hdsl de garanti değil ama özel hat olduğu için çoğundan kurtuluyor.

mesela şuanki ip'in http://www.spamhaus.org tarafından bloklanıyor buradan spamdb kontrolü yaptıran firmalara mail atamazsın. ttnet ile de görüş çıkarabildiklerini çıkarırlar ama adsl ile bu işi götürmen çok zor.  hele ki mail trafiğin yüksek ise..

telekoma reverse kaydı yaptır. [email protected] mail at bu domaine ptr kaydı açmalarını rica et.

[email protected] a domainini yaz ve ingilizce olarak gerekli dns kayıtlarımızı açtık diye mail gönder. 1-2 hafta sonra hotmail e mail atarsın.

Gönderildi : 29/04/2008 23:52

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

1:ptr kaydı   2:reverse kaydınımı      3:ters dns kaydı açarmısınız.   bunların hepsı aynı yeremı cıkıyor hocam  

yanı posta bakıyorum ptr kaydı  actır baska posta bakıyorum ters dns kaydı actır  pask posta bakıyorum reserve kaydı actır   kafa karısıyor hocam sızce hepsını yaptırayımmı yada bunlar hepsı aynımı yada yazılıslarımı farklı hocam .

Gönderildi : 30/04/2008 01:17

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Kusura bakma Gürcan benim hatam. Türk Telekoma bu ip'yi bu domain için Reverse kaydı açın diye mail gönder yeterli. onlar gerisini halleder.

Gönderildi : 30/04/2008 02:22

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

yok hocam ne hatası sızın postlarda deyıl yok sanırım bu  ben dıger postlardan bahsettım bunları aynı seylermı hocam .bu arada ozelden msj ıp ıle ılgılı bakı bıldınızmı

Gönderildi : 30/04/2008 02:33

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Evet aynı şeyler. IP ye baktım 10 küsür yerde blok listtesin. Bunlardan çıkman çok zor bazıları hiç çıkarmıyor. En iyisi patrona bunu ikna edip g.shdsl, leased line gibi kiralık hat alman.

Gönderildi : 30/04/2008 02:38

Sayfa 2 / 4
Paylaş: