Forum

exchange server edg...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange server edge kurmak

64 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,049 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

mrb önce sistemden bahsedeyim    

Srv 1 = W2008 + Dc + Exc 2007
Srv 2 = W2008 + SQL + ERP
Srv 3 = Isa Server (Proxy)

srv2:member server olcak

srv3:domaıne uye olmayan bır server olcak

srv1:ben normal sekılde dc yaptım ve exchnage servere kurdum.kurarken mailbax role  client access rule  hup trsporter rule  unıfiend rollerı suan kurulu vazıyette. bunlar kurulu ıken srv 4 ben gene  Edge  rolunu kura bılırmıyım

sonra makalelere ınceleyerek   Edge  rolu bask bır serverda olması dahı ıyı olur dedıler. sormak ıstedıgım

oda srv 4 olcak domaıne uye olmucak. dıyelımmkı herseyı bu sekılde kurdum srv4 Edge rolu kurdum.

soru1:srv1:ben normal sekılde dc yaptım ve exchnage servere kurdum.kurarken mailbax role  client access rule  hup trsporter rule  unıfiend rollerı suan kurulu vazıyette. bunlar kurulu ıken srv 4 ben gene  Edge  rolunu kura bılırmıyım

soru2: pekı srv4 dns kurmaya gerek varmı.

soru3:ısa serverda exchange publısh yaparken srv4 un  ıp sınemı ızın vercem. ama domaıne uye olmadıgı ıcın ızın vermeye gerek kalıyomu ısa serverdan ve ısa serverda publıs yaparken srv1 ve srv 4  publısh yapacakmıyım.srv1 uzendemı maıl akısı olcak srv1 maıl atarken ısada publıs sart oluyormu

soru4:elımde forefort exchange lısansı bulunmakta bunu srv4  kurmam gereklı yada srv 1mı kurmalıyım

Gönderildi : 25/04/2008 11:26

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

onu inceledim ben sadece orda fakrlı seyler belırtım posta onda bı sorun yok kurulduktan sonra olaylar nasıl gececek  orda sordugum sorlara cevap alırsam cok ıyı olcak

Gönderildi : 25/04/2008 13:18

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

soru4:elımde forefort exchange lısansı bulunmakta bunu srv4  kurmam gereklı yada srv 1mı kurmalıyım

Forefront For exchange temelde 4 rol  üzerinede kurulmak için tasarlanmıştr.Ama bunlardan edge ,hub ve mailbox önerilen rollerdir.Client Access roleün üzerine kurulması önerilmez..Yani imkanınız var ise ikisinede kurmanız daha mantıklı.Bildiğimizi gibi edge olmadığı zamanlarda hub transport üzerindeki agentları install ederek bir nevi önlem alıyorduk.Bunun üzerine de For exchange'i kurduğumuzda pek sorun kalmıyordu. Edge rolüne sahip ayrı bir sunucumuz var ise yine forefront'u edge üzerine kurmamız bize yarar sağlayacaktır.Çünkü edge ile forefrontun yaptığı işler birbirinden farklı.Edge daha çok spamle ilgilenirlen forefront filtreleme ve zararı yazılımlarla ilgileniyor.

Birde dikkat etmeniz gerekn eğer forefrontu kuracağınız "ayrı " edge server domaine dahil değlise InternalAddress ayarını boş bırakmanız gerekmektedir.

Birde DMZ içerisindeki edge üzerine kurulum yaptığınızda dmz dışından management konsolde sorun yaşayabilirsiniz.Az rastlanan bir durum ama eğer başınıza gelirse edge üzerine management konsolu yükleyerekde yönetmimi gerçekleştirebilirsiniz..

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 25/04/2008 18:41

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

Anıl'ında dediği gibi forefron u edge üzerine kur, publish ederken hub transport sunucusnu publish edeceksin.  

Gönderildi : 25/04/2008 19:12

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

bunları uygalamak yada sonra b soru yasadıgımda cozmek kolay olurmu acaba cok merak edıyorum

pekı dns kurulu olcakmı edge serverda

Gönderildi : 25/04/2008 19:54

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

bunu önce virtual machine da denemeni öneririm. çok ciddi işler çünkü. ancak dikkatli kurulduğunda problem olacağını düşünmüyorum, her ihtimale karşı eski exchange in yedeğini de almayı unutmayın hatta alabiliyorsan full image al.

edge transport rolü 3. bir makineye 2. defada kurulabilir her türlü hata töleransı için. aynı öcelikli mx kaydını dns e girersen diğer sunucular yıkılırsa bu ayakta olup mail akışını devam ettirir

dns tabiki kurulu olacak ayrıca suffix de belirteceksin

hub transport sunucunun ismini çözmesi için edge dns  internal dns i görecek.

[img] [/img]

[img] [/img] 

Gönderildi : 25/04/2008 20:22

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

şimdi xxx.com kurulu dns bu dc de  dc de dns kurulu suan 

ben bırde edg olan sunucuyadamı dns kurcam yada  makalede suffıx belırt dıyor yetmezmı.

soyle olması gerekmıyormu dc dns var geldım edg server suffıx   xxx.com yazdım  hadı dıyelım bu egd serverın adı alex olsun

sonra xxx.com  dc olan makına mx ekledım  elax dc dns olmazmı bole yoksa ben kalkıp egd servera dns kurcammı

Gönderildi : 25/04/2008 20:44

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

edge sunucuya DNS kuracaksın tabi ki yoksa nasıl çözsün isimleri bu sunucu? dimi..

yeni bir zone oluşturup internal network de ki yani dc de ki dns i göstereceksin bu kadar.. içine a ve mx kaydını oluşturmayı unutma. resimde gözüküyor aynı zamanda makalede de... 

Gönderildi : 25/04/2008 21:00

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

ok sımdı anladım olayı. bırazdan bu makaleye bakarak budaki bilgileri alarak bakalım ne olcak tsk ler takılınca burdasınız demı

Gönderildi : 25/04/2008 21:35

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

burdayız tabi

bitince baklavalar senden dimi 🙂

Gönderildi : 25/04/2008 22:30

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

olsun olmasın  adres vermenız yeterlı buğra bey hiç fark etmez sizin canınız sağ olsun [:D]

Gönderildi : 26/04/2008 00:42

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

teşekkürler, yemiş kadar olduk.. baklava işin şakası yeter ki sorununuz çözülsün.

Gönderildi : 26/04/2008 03:28

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

bugra bey aslında sorun yok sadece kendımı kasmak ıstıyorum yanı edge server kurmak için aklımı bır sey takıldı pekı ben    dc olan makındakı exchange 2007 suan kurulu ben orda maıl gondermek ve maıl almak ıcın ayarları yapmıstım  sımdı ben edge sunucaya kurarsam o ayarları eskı halıne getırmem gerekıyormu

Gönderildi : 27/04/2008 02:48

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

eski haline getirmekten kastın nedir?

direk edge transport seçip kuruyorsun...

Gönderildi : 27/04/2008 03:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965

mrb önce sistemden bahsedeyim    

Srv 1 = W2008 + Dc + Exc 2007
Srv 2 = W2008 + SQL + ERP
Srv 3 = Isa Server (Proxy)

srv2:member server olcak

srv3:domaıne uye olmayan bır server olcak

srv1:ben normal sekılde dc yaptım ve exchnage servere kurdum.kurarken mailbax role  client access rule  hup trsporter rule  unıfiend rollerı suan kurulu vazıyette. bunlar kurulu ıken srv 4 ben gene  Edge  rolunu kura bılırmıyım

sonra makalelere ınceleyerek   Edge  rolu bask bır serverda olması dahı ıyı olur dedıler. sormak ıstedıgım

oda srv 4 olcak domaıne uye olmucak. dıyelımmkı herseyı bu sekılde kurdum srv4 Edge rolu kurdum.

soru1:srv1:ben normal sekılde dc yaptım ve exchnage servere kurdum.kurarken mailbax role  client access rule  hup trsporter rule  unıfiend rollerı suan kurulu vazıyette. bunlar kurulu ıken srv 4 ben gene  Edge  rolunu kura bılırmıyım

soru2: pekı srv4 dns kurmaya gerek varmı.

soru3:ısa serverda exchange publısh yaparken srv4 un  ıp sınemı ızın vercem. ama domaıne uye olmadıgı ıcın ızın vermeye gerek kalıyomu ısa serverdan ve ısa serverda publıs yaparken srv1 ve srv 4  publısh yapacakmıyım.srv1 uzendemı maıl akısı olcak srv1 maıl atarken ısada publıs sart oluyormu

Merhaba

cevap 1 : edge transport role diğer rollerden bağımsız kurulabilir.

cevap 2 : edge üzerien dns kurmanıza gerek yok . Makaledede belirtiliyor sadece dns olarak dcyi göstermeniz , dc üzerindeki dns te ise forward tanımlamanız ve yine edge için dns suffix tanımlamanız yeterli .

cevap 3 :İnternet üzerinden mail almak ve göndermek için edge kullanıyorsanız isa server üzerinde edge sunucuyu 25 nolu port için publish etmeniz gerekli . Edge kurduktan sonra zaten edge subscribe  işlemi ile otomatik connectorler oluşur ve şirket içerisindeki bir kişi çözümpark.com gibi şirket dışına mail atarsa bu hub transport sunucudan edge trasnprot sunucuya gönderilir ve bu sunucununda dışarıya 25 nolu porttan çıkışı olması gerekli. Ancak burada atladığınız bir konu daga var o da OWA veya POP3 IMAP isteği . Yani insanlar internetten maillerini görmek isterlerse o zaman sizin client access sunucuyuda publish etmeniz gerekli ki bu durumda pc1 de publish olmalı .

cevap 4 :Fore front hakkında zaten gerekli açıklamalar yapılmış tek lisans var ise edge üzerinde konumlaman daha mantıklı . 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2008 13:30

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

hakan hocam tskler bugra bey eskı halıne getırmekten kastım  sımdı exchange server 2007 yukardakı postlarda rollerın hepsını kurdum ben .yanı edge olayı daha yok makaleyı okuduktan sonra edge ıle sorular sormaya basladım

bu roollerı kurdum ve sonra maıl alması ıcın connector olusturdum ve anomoyus mail  gondermek ıcınde kullanıcıya ızın verdım.

sımdı ben edge server kurcamya   bu yaptıgım ayarları pasıf edeyımmı yoksa bu ayarlarda aktıf  kalsınmı.

yada sunu dıyeyım ben 2007 kurdum dıyelım hıc bır ayar yapmadım maıl almak ve gondermek ıcın    ve sonra dedımkı edge kurcam ve kurdum dıyelım dırek maıl atıp ala bılcenmı

Gönderildi : 27/04/2008 13:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Edge subscribe işleminden sonra zaten internete açık olan sunucu sadece edge olacağı için bir sorun yok ama genede ayarları eski haline getirmenizde fayda var.

Edge kurduktan sonra subscribe işleminide yaparsanız artık hub edge e mail göndermeye başlayacaktır. Edge de eğer bir send connector e sahip ise internete mail atacaktır. ( tabiki portlarda açık ise ) 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/04/2008 13:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu arada sen benim öğrencim değilmişsin , hiç çaktırmıyorsun [:D]

benim akşam sınıfımdaki öğrencim Gürcem di sana sordum o benim dedin ne iş [:P] 

Gönderildi : 27/04/2008 13:50

Sayfa 1 / 4
Paylaş: