Forum

Exchange 2003 Bazı ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 Bazı domainlere mesaj atamama problemi

16 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
459 Görüntüleme
(@RizaAKTAS)
Gönderiler: 29
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar.

Aranıza yeni katıldım çok olmadı. Çalıştığım firmada bir problemimiz var. Yılbaşından önceki hafta sisteme virüs girdi ve spam mailler gönderdi sanırım. Bu sebeple bir çok yerde kara listelere girdik. Hemen hemem tamamından kendimizi sildirdik. Şu anda mynet.com ve yapikredi.com.tr uzantılı domainler hariç, her yere mail gönderip alabiliyoruz. İşin iyi tarafı mynet ve y.kredi den de mail alabiliyoruz ancak gönderemiyoruz. Exchange Queu da kalıyor sürekli. Ne kadar Force Connection yaparsam yapayım gitmiyor. Daha ilginç yani Telnet ile 25. portdan mx1.yapikredi.com.tr, mx2.yapikredi.com.tr, mx5.yapikredi.com.tr ile mail.mynet.com adreslerine bağlanabiliyorum. (Ancak Telnet ile mail atmayı bilmediğimden deneyemedim). Ayrıca smtpdiag ile [email protected] dan [email protected] ve [email protected] adreslerini /v parametresi ile test ettiğimde 250 2.1.0 sender ok ve 250 2.1.5 Recipient ok diyor en son satır yeşil harflerle Successfully connected to mx5.yapikredi.com.tr yazıyor. Aynı durum mynet için de geçerli. Yani her iki domaine de telnet ile bağlanıyorum. Smtpdiag sonuçları successfully ancak outllok tan attığım mailler sadece bu iki domaine gitmiyor. Lütfen acil yardım ediniz.

Saygı ve sevgilerimle

Rıza AKTAŞ 

Gönderildi : 08/01/2010 18:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Rıza bey ;

RBL den dolayı bu sorunları yaşıyorsunuzdur. Eğer alan adını paylaşırsanız bizde kontrol edebiliriz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/01/2010 02:50

(@RizaAKTAS)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Hakan bey.

Size yazdıktan sonra sorunum düzelir gibi oldu. Ancak 2 gündür nüksetti. Sorunum şu: domain adım : akellojistik.com. Bu domainden hemen her yere sorunsuz mail atabiliyoruz. Ancak garanti.com.tr yapikredi.com.tr, poas.com.tr ve mynet.com uzantılı maillere mail gönderemiyoruz. Sistemimiz Win2003 server üzerine Exchange2003 server kurulu. Örneğin garanti.com.tr uzantılı b ir adrese mail Outllok üzerinden Exchange vasıtasıyla mail gönderdiğimde, giden mail Exchange de 2 dakika sonra queues da retry pozisyonuna düşüyor ve mailin üzerine tıklayınca, Additional Queue information kısmında "The connection dropped by the remote host" yazısını görüyorum. Süre dolumunda önce gecikme bildirimi sonra da gönderilemedi bildirimi geliyor. Ancak bugün şunu farkettim; kendi kullandığım client PC de smtpdiag programını kullanarak kendi mail adresimden garanti.com.tr deki mail adresini sorgulayınca Successfully veriyor, Aynı şekilde telnet ile de bağlanıyor .Aynı işlemi Exchange Server üzerinde yapınca Telnet bağlanmıyor, Smtpdiag programı 

Error : Expected "220". Server is not accepting connections.

Failed to submit mail to mailser2.garanti.com.tr. ,

Hatası veriyor. Garanti Bankası ile görüştüm, Blacklist de olmadığımı normalde mail gönderebilmem gerektiğini söylediler. RDNS kayıtları mevcut Spf mevcut, mx kayıtları ok.

Bir türlü çözemiyorum ve patronum çarşambaya kadar süre tanıdı 🙁

Acil yardımlarınızı bekliyorum 

Gönderildi : 02/02/2010 20:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

RBL listesinde olduğunuz için hotmail gmail gibi yerlere mail gönderememeniz normaldir

http://www.uceprotect.net/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/02/2010 12:20

(@RizaAKTAS)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan  bey merhaba.

Sanırım yazdıklarımı tam okumadan cevap yazdınız. Benim derdim hotmail gmail değil. Ayrıca exchange server üzerinden telnet atamadığım mailserv2.garanti.com.tr domainine kendi makinem üzerinden atabiliyorum. Aynı şekilde smtpdiag programı ile kendi makineden bağlanırken, server den hata mesajı veriyor. Detayı bir önceki yazımda mevcut. Lütfen acil yardım

Gönderildi : 03/02/2010 12:25

(@RizaAKTAS)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Kaldıki bahsettiğiniz siteden kontrol ettiğimde level1 ve level2 de yokuz. Level3 de görünüyoruz, Türkiyenin yarısı gibi. Üstelik daha önce level3 de iken bu söylediğim garanti.com.tri, yapikredi.com.tr, poas.com.tr ve mynet.com adreslerine mail atabiliyorduk. Şu anda aslında çözülmesi gereken mail listesi değil, normal PC den telnet atabiliyorken smtpdiag ile sorunsuz test yapılıyorken, aynı IP yi kullanan exchange server makineden bunların yapılamıyor olması. Yardım istediğim konu budur.

Gönderildi : 03/02/2010 12:28

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, bir yere mail atabilmek için yada telnet olabilmek için, exchange server da özel birşey yapılmasına gerek yoktur. Zaten böyle bişey de yoktur. DNS üzerinden mailleri aktarıyorsanız, DNS sunucusu, smarthosting kullanıyorsanız, smarthost hizmeti veren firmada problem olmaması gerekir.

Kişisel görüşüm, işletim sisteminde problem olabilir, antivirus, firewall yazılımı varsa sunucu üzerinde bunlar engelliyor olabilir.

Gönderildi : 03/02/2010 13:40

(@RizaAKTAS)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Buğra bey,

Exchange server de özel birşey yapılmasına gerek yoktur doğru. Zaten olayda burada. DNS kayıtlarımız Tellcom da tutuluyor. Smarthost yoktur. Kaldı ki mail gönderememe veya telnet ile bağlanamama drumu sadece bu 4 domain için geçerlidir. Dediğiniz gibi işletim sistemiyle ilgili bir sorun da olabilir. Üzerinde Eset nod 32 çalışmakta. Kapatıp tekrar denedim sonuç değişmiyor. Firewall olarak ISA server var ancak bildiğim bir değişiklik olmadığı. Bahsi geçen 4 firmanın domainlerine mail gönderimi bizim tarafta, ISA ya da başka bir yerden engellemiş ise nasıl tesbit edebilirim?

Gönderildi : 03/02/2010 14:42

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Öncelikle ISA Server da logging başlatın, client ip olarak exchange server ı gösterin ve exchange server üzeirnde yapamadığınız işlemleri ör: telnet olmayı deneyin

sonra isa server da logging kısmına bakalım eğer ISA server a takılıyorsa görürüz.

Bunun yanı sıra, komut sanırında netstat -a çalıştırıp tekrar telnet ile bağlantı girişiminde bulunun burayada bağlantının sağlanıp sağlanmadığı bilgisi gelmesi gerekiyor.

Gönderildi : 03/02/2010 15:03

(@RizaAKTAS)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Buğra bey merhaba

Bu dediklerinizi nasıl yapacağımı maalesef bilmiyorum. Benim Client Pc'm de Exchange server da aynı IP üzerinden ve ISA arkasından internete çıkıyor. Benim PC'mde telnet ok, smtpdiag ok, exchange de yok. Belirtilen mailser2.garanti.com.tr adresine exchange üzerinden telnet atmaya kalkınca hiç bir mesaj gelmiyor tam siyah ekran. Bir süre sonra C:\ ye düşüyor o kadar. SMTPDIAG ile yapınca da 3. mesajda yazdığım error 220 hatasını veriyor. Ancak bu işlemler kendi client PCm de sorunsuz successfully veriyor. Kafayı yemek üzereyim 

Gönderildi : 03/02/2010 16:22

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

Yukarı da yazdığım postta ki işlemleri exchange server üzerinde yapacaksınız.

Sadece ISA Server da logging başlatmanızı tavsiye ettim ki, eğer ISA Server engelliyorsa bunu göstersin diye...

ISA Server management console da sağ tarafta logging var. Buraya girerek, 1. client ip seçin, 2.equal seçin, .3connection status client ın ip sini value kısmına girip start logging diyin alt tarafa düşecektir tüm olaylar.

bu esnada exchange üzerinde mailser2.garanti.com.tr adresine telnet olmaya çalışın, isa server engelliyorsa logging ekranına düşecek.

birde telnet olma aşamasında, cmd ekranına gelerek netstat -a yazıp enterlayın, burda da connection bilgileri gözükür.

Gönderildi : 03/02/2010 16:45

(@RizaAKTAS)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Buğra bey

Tekrar merhaba.

Öncelikle verdiğiniz değerli bilgi için çok teşekkür ederim. Dediğinizi yaptım. ISA da loggingi açtım. Telnet ile bağlanmaya çalışınca Denied connection hatası aldım. Rule kısmında Allow particular web sites var. Bu rule bakınca Allowed domains kısmında mail gitmeyen tüm domainlerin burada kayıtlı oldujlarını gördüm (*.garanti.com.tr, *.mynet.com, *.poas.com.tr  şeklinde). Anladığım kadarı ile bu rule takılıyor. Denemek için *.garanti.com.tr adresini Allowed domains listesinden çıkarınca gitti. Ancak Allowed sites kısmında da bu adresler var (garanti hariç o yoktu sites listesinde). Acaba bir çakışma mı oluyor? Şirkette internet kısıtlaması var. Sadece izin verilen yerlere girilmesi isteniyor. Şimdi garanti.com.tr yi listeden çıkarınca da girilemiyor!!! Bir çözüm varmı acaba? hem listede olsun hemde mail gitsin 🙁

Gönderildi : 03/02/2010 18:04

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

ISA Server da üstte olan kural her zaman baskındır, ama çözülemeyecek sorun değil

önce ki kurallar oldugu gibi kalabilir, mail server ı ISA Server üzeirnden publish edin, gerekli tüm portlar açılacak ve iletişim sağlanacaktır

bu konuda portalımızda makaleler mevcut

Gönderildi : 03/02/2010 18:15

(@RizaAKTAS)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar seşam Buğra bey,

Hem smtp hem pop3 kısımları publish edilmiş ve en üstte duruyorlar isa serverde. Bahsettiğim engellyici kural ise bunlardan epey aşağıda ancak gene de takılıyor 🙁

http://www.cozumpark.com/blogs/sa_server/archive/2008/03/24/exchange-server-n-_3101_sa-server-ile-publish-edilmesi-b-l-m-1.aspx   adresindeki makaleyi de okudum ancak hali hazırda publish olduğu için faydası dokunamadı.

Bir öneriniz varmı acaba?

Gönderildi : 03/02/2010 18:39

(@RizaAKTAS)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Buğra bey.

Yine sizin yaktığınız ışığın sayesinde sorun çözüldü. Birine faydası olur diye anlatmak isterim.

Bizdeki ISA üzerinde Allow particular web sites diye bir rule var. Bu rule da to kısmında Allowed Sites ve Allowed Domains isimli iki liste var. Allowed Domains kısmında *.garanti.com.tr, *.yapikredi.com.tr, *.poas.com, *.mynet.com şeklinde kayıtlı olan domainlere mail gitmiyormuş. Sebebi de bu rule da, protokol kısmında All outbound traffic seçili olmasıymış. Bu protokolu değiştirip sadece http, https  ve https server deyince sorun düzeldi.

Gönderildi : 03/02/2010 19:22

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Rica ederiz,

yardımcı olabildiysek ne mutlu

geçmiş olsun

Gönderildi : 03/02/2010 19:31

Paylaş: