Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

mx kaydı

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
465 Görüntüleme
(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_
Konu başlatıcı

Bu gün www.rizasahan.com isimli alan adını adıma tescil ettirdim.Daha sonra sistem üzerinden değişiklik yapabiliyormuşum.Bende aşağıdaki resimdeki gibi                @rizasahan.com             A                   81.103.27.141   kısmına kendi modemimin ip adresini girdim.Şu anda makinem kapalı erişilmeyebilir ama web browserde www.rizasahan.com yapinca localhostumda iss üzerindeki deneme sayfam açılıyor.Gerekli işlem için modemden 80 portunu makinemin local ipsine yönlendirdim.Bu yukarıdaki     @rizasahan.com                    A                  81.103.27.141 kısmı ftp serveride kapsıyor dedi isp firması bende kurduğum ftp servere modemden 21 portumu makinemin ipsine yönlendirdim.Ftp://ftp.rizasahan.com yazınca ftp alanıma ulaştım.Buraya kadar aklımda olan soruları yendim.Kimilerinize göre basit gelebilir ama kafamda soru kalmadı.Bunu gerçek oertamda test etmiş oldum.Oluşturulan kayıtlarla ilgili resim aşağıda.

/

Şimdi gelelim asıl kısıma ben isp firmasına kendim exchange servere sahibim localde mailleşiyorum dışarıya taşımak  istiyorum bunu dedim.Bunun için ne yapmam lazım dedim bana şu şekilde mail atmışlar.

"Mx işlemlerini domaintescil.com da yapmak istiyor iseniz;
DNS lerinizin "domaintescil.com" olarak kalması lazımdır.
Exchange yapılamndırmanız konusunda herhangi bir fikir üretmem mümkün değildir.
Sadece şunu belirtmeliyim ki ; DNS zone kayıtlarında mx yapılandırmaları genel olarak
iki etmenden oluşmaktadır. Bunlardan birincisi gelen e postaların gideceği sunucunun
ip adresinin belirtileceği kayıt -ki genel olarak "mx" ön takı ile yapılandırılır
ÖR; mx.rizasahan.com >> 81.22.96.103 gibi...

- Ayrıca birde outlook ve web tabanlı e posta kontrolleri için bir tanımlama yapılması
gibi bunun içinde genel olarak "mail" ve/veya "webmail" gibi ön takılar kullanılabilir
Ör; mail.rizasahan.com >> 81.22.96.103 gibi..."

1-Gelen cevap buydu benim serverimden sanırım mail alıp vermem için ilk işlemi yapmam lazım.bunun için isp firması ne işlemi yapacak.mx.rizasahan.com isimli bir zonmu tanımlayacak?

2-Gelelim benim dns işlemlerime benim dns kısmım standart kurulumda olduğu gibi hiç bir ekleme yok.Buğra hocam ekleme yapmayacaksın 110,587,443, portlarını açacaksın demişti.Benim dns üzerinde işlem yapmama gerek varmı ? bu makalede okuduklarım az kafamı karıştırdı.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/09/2009 01:08

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Merhaba;

Olayı şöle anlatmaya çalışıyım.... Dışardan xxx birisi rizasahan.com a mail atmak isterse sizin mail kaydınızı sorgular ve sorgusunuda kendi dns serverina sorar. Şöle örnekliyelim ben atıcam diyelim benim de dns serverim bir telekom, telekoma rizasahan.com un mx kaydı kim diye sordugumda oda rizasahan.com un zone nerde tutuluyorsa ki bu domain in nameserver olarak gözüken yerdir. Senin durumunda ww ftp diye kayıtları açtıgın isp oluyor. orya gider mx kaydının ipsi ne diye sorar.sende önceden bir mail diye a kaydı açtıysan ve evin ipsini girdiysen sonrada bir mx kaydı açıp mail a kaydını gösterdi isen benim sorgumun cevabı olarak senin evinin ipsi çıkar ve ben 25 nolu porttan bir dizi işlemler sonucunda maili senin sunucuna gönderirim.

Yani ilk yapman gereken isp nin dns inde mail diye bir a kaydı açmak ve ona dogru ipyi girmek sonrada bir mx kaydı açıp ona mail a kaydını göstermek olacaktır.

ama mail server da rizasahan.com u dinliyor olmalı...

Gönderildi : 17/09/2009 01:38

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Merhaba;

Eser bey şu resmi incelediğinizde / tekrardan bir a kaydına ihtiyacım varmı?Yoksa sadece mx kaydı yeterlimi mx kaydı açarken forumalrda inceledim birisi

Kayıt Adı

Tipi

Kayıt Verisi

İşlem
aktifizolasyon.net NS ns1.isimtescil.net Kaydı Güncelle   Kaydı Sil
aktifizolasyon.net NS ns2.isimtescil.net Kaydı Güncelle   Kaydı Sil
aktifizolasyon.net MX 10,mail.aktifizolasyon.net Kaydı Güncelle   Kaydı Sil
mail.aktifizolasyon.net A 78.160.150.230 Kaydı Güncelle   Kaydı Sil
www.aktifizolasyon.net CNAME aktifizolasyon.net Kaydı Güncelle   Kaydı Sil

bu şekilde açmış bende ise

@ NS   NS1.DOMAINTESCIL.COM
@ NS   NS2.DOMAINTESCIL.COM

@rizasahan.com. A   85.103.27.141
ftp CNAME   rizasahan.com
www CNAME   rizasahan.com

bu şekilde açılmış durumda bunun dışında 110.587.53.443 portlarını açmak pop ve imap servisini start etmek dışında http://www.saytas.com/index.php?option=com_content&task=view&id=31&Itemid=29  bu işlemi yapmama gerek varmı.Bende dns standart kurulduğu halde.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/09/2009 01:54

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Kayıt Tip Öncelik Değer  
@ NS   NS1.DOMAINTESCIL.COM
@ NS   NS2.DOMAINTESCIL.COM

@ MX 10 mail.rizasahan.com [Düzenle] [x]

@rizasahan.com. A   81.214.84.87 [Düzenle]
mail A   81.214.84.87 [Düzenle] [x]
ftp CNAME   rizasahan.com [Düzenle] [x]
www CNAME   rizasahan.com [Düzenle] [x]

Kayıtlarımı bu şekilde düzelttirdim.Exchangede send recive protokol tanımlı.110.25.587.443.53 portları açık.Pop3 imap servisleri start artık mail alıp verebilirmiyim?Dns içerisinden reel ipme yönlendirme yapacak bir zon oluşturmalımıyım?

Gönderildi : 17/09/2009 12:19

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Merhaba;

Şu anda kayıtlar yönlendirilmiş durumda pop3 ve smtp  sunucularımdan yanıt alabiliyorum.exchange üzerinden dışarıya yolluyorum spam maile düşüyor.Bunu sorun etmiyorum adsl üzerinden yolluyorum ona bağlıyorum sorunu.Fakat dışarıdan bana mail gelmiyor.Mail atmaya çalıştığımda kendime

This is the Postfix program at host mx001-out4.kriweb.com.

I'm sorry to have to inform you that your message could not

be delivered to one or more recipients. It's attached below.

For further assistance, please send mail to <postmaster>

If you do so, please include this problem report. You can delete your own text from the attached returned message.

The Postfix program

<[email protected]>: host mail.rizasahan.com[81.214.84.87] said: 530

5.7.1 Client was not authenticated (in reply to MAIL FROM command)

hatasını alıyorum.Bunun için  recive protokolden amonyus user yetkisi içide checkbox u işaretledim ama sorun devam ediyor.Bunun için ne gibi bir işlem yapmam lazım.Teşekkürler.

Gönderildi : 17/09/2009 14:18

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Merhaba;

Arakdaşlar netten araştırdım ama yapılması gerekenleri yaptım.Dışarıya mail atıp dışarıdan mail alamıyorum.Kullanıcıya bir yukarı postımdaki hata geliyor.

Gönderildi : 17/09/2009 17:42

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

Bu hata tipik bir dinamik ip kullanımdan dolayı ortaya çıkan bir hatadır.Bunun için ISP aracılığıyla mali relay yapmalısınız.Yoksa , bu tür bi ip adresi kullanırsan spammer  olarak hattı kullanacaksın.

Saygılarımla,

Gönderildi : 17/09/2009 18:24

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

1-ben bu işlemi test için yapıyorum.mailin şu an için spama düşmesi sorun değil.Fakat adsl dışında nasıl bir yapıdan nete çıkmam lazımki ip bloğum spam olarak gözükmesin.

2-Ayrıca asıl sorunum exchange serverde mail yolalyabiliyorum mail alamıyorum.telnetten mail.rizasahan.com a telnet çektiğim zaman 110 ve 587 e yanıt alabiliyorum fakat mail alamıyorum.Mail yollamak isteyen kişiye yukarıdaki postlarda yazdığım hata gidiyor.

1.sorudaki relay çözümünün dışında bu iki soruna nasıl yanıt bulabilirim.

Gönderildi : 17/09/2009 18:53

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Merhaba,

bu sorunumun çözüm postu

http://www.cozumpark.com/forums/ShowThread.aspx?PostID=122757#122757  linkindedir.

Teşekkürler.

Gönderildi : 18/09/2009 01:25

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

geçmiş olsun....

Gönderildi : 18/09/2009 12:34

(@www-rizasahan-com)
_
Konu başlatıcı

Teşekkürler Mümin hocam.

Gönderildi : 18/09/2009 12:58

Paylaş: