Forum

Exchange Server 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2003 Additional kurulumu sonrasında yaşanan sorun...

8 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
373 Görüntüleme
(@IlkerDerya)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Geçtiğimiz günlerde şirkette bulunan X Exchange server' ini Y Exchange server ile değiiştirmek için gerekli işlemleri tamamladım. Sonuç olarak sorunsuz bir geçiş oldu ve herhangi bir mail v.s kaybı yaşanmadan yeni Y Exchange server üzerinden çalışmaya devam ediyoruz. Ancak çalışmasına engel bir durum olmamasına rağmen diğer X Exchange server' i kapatmadığım için gözüme çarpan ciddi olabilicek bir sorun var. Uzun uzadıya anlatmak yerine sorunu gösteren resimleri aşağıda görebilirsiniz. Resimlerden ilk ikisi Eski X Exchange Server' in ESM' sinden yeni Y Exchange server' in SMTP protokolünün özelliklerine bakıldığında, Diğer ikisi ise Yeni Y Exchange Server' in ESM' sinden kendi SMTP protokolünün özelliklerine bakıldığında ortaya çıkan durumlar var. Bu farklılıklar acaba eski server' i kapatmadığım için mi yoksa başka bir nedenden ötürümü anlamadım.

Resim 1

Resim 2

Resim 3

Resim 4

Yardımcı olan arkadaşlar için şimdiden teşekkürler...

Gönderildi : 25/08/2009 14:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33009
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Sorun tam olarak nedir ?

bu resimlerde herhangi bir terslik göremiyorum çünkü .

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/08/2009 16:44

(@IlkerDerya)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Resim 1 de "Apply sender id filter" ve "Apply intelligent messaging filter" check box ları görünüyor, Göründüğü yer ise Eski Exchange Server üzerinden ESM ile yeni kurduğum Exchange Server' in SMTP protokolünün özellikleri penceresi. Ancak Resim 3 te ise yeni kurduğum Exchange Server üzerinden ESM ile kendi SMTP protokolü özelliklerine bakıldığında bu iki check box görünmüyor. Yani iki resimde de aynı yere bakılıyor ama iki farklı resim görünmekte. Doğru olan Resim 1 ancak o server' i kısa bir süre sonra networkten kaldıracağım. Resim 2 de ki gibi görünmeye devam mı edecek. Yoksa geçiş işlemi sırasında birşeyi eksik yaptığım için mi görünmüyorlar...

Resim 2 ve Resim 4 içinde yukarıda anlattıklarım geçerli. 

Teşekkürler...

Gönderildi : 26/08/2009 18:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yeni Server üzerine SP2 yüklediniz mi ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/08/2009 18:39

(@IlkerDerya)
Active Member
Konu başlatıcı

Elbette..

Gönderildi : 26/08/2009 18:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

İlker bey

yeni server üzerinde SP2 yüklü ise eğer ESM ile ilgili bölüme gelik kutucukları işaretlermisiniz ve sonra ESM yi tekrar yeni server üzerinde açtığınızda durum nedir ?

Gönderildi : 26/08/2009 18:52

(@IlkerDerya)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan bey,

dediğiniz gibi eski server üzerinde aktif olan kutucukları işaretledim. Yeni serverden baktığımda o iki opsiyon yine gözükmedi. İşin garip tarafı eski server' in de smtp özelliklerine baktığımda bu seçeneklerin olduğu kutucuklar çıkmıyor. Aslında bu çok önemli değil çünkü o iki kutucuğu zaten işaretlemiyorum. Asıl sorun Resim 2 ve Resim 4 te. Şirketimizde Outlook dışında mail client programı ile bağlanan iki müdürümüz var ve mail gönderebilmeleri için smtp yetkilerini oradan veriyordum. Eski server ayakta olduğu için bu işlemi yapabildim ancak kapatmış olsaydım USERS butonu aktif olmadığı için yetki veremeyecektim.

Teşekkürler...

Gönderildi : 26/08/2009 19:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Mail geçiş işlemini aşağıdaki makaleye göre kontrol edermisiniz ve unutmyın ki asla diğer makineyi kapatamazsınız  , sonuç olarak o AD üzerinde kayıtlı bir exch server , ancak yine makalede anlatıldığı üzere kaldırabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/26/sbs-2003-zerinde-exchange-2003-migration.aspx

Gönderildi : 26/08/2009 20:07

Paylaş: