Forum

Exchange 2003 Serve...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 Server Hata

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
337 Görüntüleme
(@ferhatdugencioglu)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar;Bir müştermizde Windows 2003 Server SBS yapısı üzerine kurulu olan  Exchange 2003 server kullanılmakta.

Problem şirket içerisindeki bazı kullanıcılarda mailbox size'nı yükseltmek istiyorum ama x kullanıcıların quota'sını artırmak istediğim zaman

Hata: The value for Issue warning at (KB) is not vaild.Specify a value from 0 through 2097151 diye bir hata veriyor.

Vermiş olduğu hatayı araştırdım ve Exchange 2003 kullanıcı bazlı quota artırmı ancak adsi edit yardımıyla olduğunu anladım.Bunun için için adsi edit bilgisayara yükledim.
Daha sonra adsi edit kullanıarak ilgili kullanıcının mailbox size'nı  4 GB yaptım.

Bu işlem sonucunda Active Directory User and Computers'den Kullanıcının özelliklerine girip  Exchange general kısmımdan baktığımda ilgili kullanıcıda storage quota'sının 4 GB olduğunu yazıyor. Buraya kadar herşey normal gözüküyor.

Fakat kullanıcının Mailboxı 2GB geçtiğinde mailbox kutunuzu temizleyin diye uyarı vermekte.Yani sonuç olarak yapmış olduğum mailbox quta artırımı çalışmıyor.
Exchange server kullanıcının quota'sını Halen 2GB olarak algılıyor.Konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

Gönderildi : 03/08/2009 13:29

(@selahattinsadoglu)
Gönderiler: 826
Prominent Member

Merhaba,

Sorununuz anladığım kadarıyla ile  kullanıcı başına ayarladığnız storage limit arttırmak.Fakat bunu yaptığınızda herhangi bir değişiklik görmüyorsunuz.Çünkü ,  kullanıcı başına limit burada 2,097,151 KB  ile kısıtlanmıştır.Bunun için sorun yaşıyorsunuz.

Ama bu limiti modify etmek istersen aşağıdaki adımları uygulayabilirsin.

-Şunuda belirtmede fayda var.ADSI Edit , LDP türü araçlarla yapacağınız herhangi bir değişiklikde yanlış bir attribute değerlerini değiştirmeniz sonucunda sistemdeki AD çalışmaz hale gelebilir.Bunun için tüm risk size aittir.

Önce likle Support tools yüklü makinada ADSIedit.msc aracını açıyoruz. Sonrasında açılan pencereden Action menüsünden "Connect To" tıklayın. Connection Setting kutusunda Name box içine bağlantı için kullanmak istediğiniz herhangi bir isim giriniz.Connection point kısmında ise Select a well known Naming Context  seçin.Sonrasında listeden domain seçin.Computer alanından Select or type a domain or Server  seçin. Sonrasında  sunucunun FQDN adını giriniz.  ( sunucuadı.domainadı.com  gibi. )

OK  deyin.Sonrasında  ;

-Domain [Server_Name.Domain_Name]\DC=Domain_Name,DC=Root_Domain\CN=Users\
  bu path kadar gelerek    storage limitini değiştirmek istediğiniz kullanıcı adını bulun. örn:  ali   gibi.

Burada kullanıcıya sağ tıklayarak properties gelin. Show optional attributes  seçin.  Oradan listeden  "mDBOverHardQuotaLimit" çift tıklayın.

Sonra  value  kutusuna   KB cinsinden bir değer girin. Örn: 3 GB istiyorsun  . o zaman   3145728  girmelisin.

Tabiiki aynı şekilde  bu değişiklikleri  ;

Configuration [Domain]\DC=Configuration,[Domain],DC=[Domain Root]\CN=Services\CN=Microsoft Exchange\CN=[Org Name]\CN=Administrative Groups\CN=First Administrative Group\CN=Servers\CN=[Exchange Server]\CN=Information Store\    burada ki  storage içinde yapacaksın.yine aynı şekilde  attribute değerlerini istediğiniz ayarlaman gerekiyor.

Sonra sunucuyu yeniden başlatın.

Saygılarımla,

Gönderildi : 03/08/2009 14:42

(@ferhatdugencioglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;
Command Prompt'dan adsiedit.msc yazdığım zaman ADSI EDIT yönetim şablonu açılmakta Daha sonra sırasıyla

Domain kısmından

QU=MyBusinesS \QU=Usuers\QU=SBSUsers\ Tıkladığım zaman tüm kullanıcıları görebilmekteyim.Buradan ilgili kullanıcının üzerine gelip sağ tık properties yapıp

mDBOverHardQuotaLimit     4000000
mDBOverQuotaLimit            4000000
mDBStorageQuota              4000000

Değerlerini verdim sonra active directory user and computers'den gidip exchange general kısmında Storage Limit kısmına baktığım  4000000 olduğunu gördüm.Fakat kullanıcının mailbox dosyası 2 GB geçinçe posta kutunuzu temizleyin diye  hata veriyor 

Sadece   Configuration kısmında bu işlemleri yapmamıştım bir onu deniyeyim.

Vermiş olduğunuz bilgi için teşekkür ederim

Gönderildi : 03/08/2009 16:08

(@ferhatdugencioglu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Configuration kısmında aynı işlemleri yaptım ve Serverı az önce resetledim.

Actice Directory user and computres'den gidip exchange general kısımından Storage Limite baktığım zaman Pasif olarak orada 4000000 yazdığını görüyorum.

Fakat Use mailbox store defaults'daki chek işaretini kaldırdığım zaman

The value for Issue warning at (KB) is not vaild.Specify a value from 0 through 2097151 hatası ile karşılaşıyorum tekrar.

Gönderildi : 03/08/2009 22:41

Paylaş: