Forum

Owa'dan dışarı mail...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Owa'dan dışarı mail atmak

19 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
531 Görüntüleme
(@MuratISIKOGULLARI)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar benim yapım aşağıdaki gibi;

2003 server, Exchange, Isa 2006 enterprise

Alan adım : qwerty.com ve alan adım bir hosting firmasında host ediliyor aynı zamanda e-postalarımıda aynı firma üzürinden gönderip alıyorum.

Yerel ağımda kurulu olan exchange var ve kullanıcılarımın outlook dosyaları pst yerine ost olarak server üzerinde duruyor bunun tek amacı e-postaların merkezi olarak depolanması ve kullanıcılar dışarıdan http://88.88.123.213/exchange yazdıklarında owa'ya giriş yapıp önceden gelen e-postalarını görebilmesidir.

Kullanıcıların outlooklarında pop3 ve smtp olarak hosting firmasının adresleri girili olduğundan normal şekilde e-postalarını gönderip alabiliyorlar.

Şimdi ben bu yapıda owa'ya giriş yaptığımda dış dünyaya (mesela gmail) e-posta gönderebilmek istiyorum bunu en basit şekilde nasıl çözebilirim  ve yöntemler nelerdir malum owa'dan göndermeye çalıştığımda owa kullanıcılarımın yerel ağ'daki e-posta adreslerini görüyor. Örneğin ahmet.local. Smarthost ile yapamıyorum çünkü hosting firmam desteklemiyor başka bir çözüm bulmam lazım, şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 25/07/2009 01:00

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

gerçek domain adını gir exchange e  recipient policyden yeni domain aç ve default domain yap

[email protected] olarak gider.

Gönderildi : 25/07/2009 02:23

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar; yanıt için teşekkürler, denedim olmadı biraz daha açıklayıcı yazabilirmisiniz yada başka yöntemler varmıdır acil olarak sorunu çözmem gerekiyor.

Gönderildi : 25/07/2009 19:16

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

http://www.cozumpark.com/forums/thread/70658.aspx  recpient policy kısmına buradan bak

lokalde owa nasıl calışıyor mu ? çalışıyorsa http://serverip/exchange mi? https://owa.serveradı gibi mi ?

ona göre port yönlendirme belkide dnste a record açmak gerek .

Gönderildi : 26/07/2009 23:48

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

MErhabbalar Erol bey sizin dediğiniz ayarları daha önceden açmış olduğum başlıkta yapmıştım ve Buğra bey'le smarthost desteği almam gerektiği kanısına varmıştık, dediğim gibi isp'mde smarthost desteği yok ve owa'dan dışarıya e-posta göndermek istiyorum. Mail alışverişini yine isp üzerinden yapacağım sadece owa'dan da dışarıya mail atabilmek istiyorum, bu şekilde olmazsa başka nasıl çözebilirim vu sorunu? Şimdide teşekkürler.

http://www.cozumpark.com/forums/thread/86305.aspx

Gönderildi : 27/07/2009 01:53

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

erol beyin önerilerini yaptıktan sonra RUS'u update ettiniz mi?

yada information store restart ettiniz mi?

kolay gelsin

Gönderildi : 27/07/2009 18:32

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Mumin bey; RUS update işlemini yaptım ve information store'u yeniden başlattım. Policylere @alanadım.com'u ekledikten sonra kullanıcılara varsayılan olarak ali@alanadım.com'u ekledi ve ben active directoryden edit'leyerek ali.soyadı@alanadım.com olarak değiştirdim owa'ya giriş yaptım e-posta gönderdiğimde gitmiş gözüküyor fakat karşı tarafa giden birşey yok nerede neyi atlıyorum acaba yardımcı olabilirmisiniz. Belirttiğim gibi sadece localde çalışan bir exchange yapısı söz konusu ve hala dışarıya e-posta atbilmiş değilim 🙁 Isp tarafında bir işleme gerek varmıdır? Malum mail ve hosting hizmetini Isp'den alıyorum.

Isa server 2006 kullanıyorum ama dediğim gibi kullanıcılar outlooklarından normal olarak e-posta gönderip alabiliyorlar. (Pop3-Smtp olarak Isp girili)

Bir de bu sistem nasıl kullanıcı adı ve şifre doğrulaması yapmaktadır ben policylere sadece @alanadım.com yazıyorum, Isp üzerinden nasıl doğrulama yaptığını ve çalışma mantığını pek kavrayamadım 🙁

Gönderildi : 28/07/2009 12:59

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar başka yöntemler neler vardır smarthost isp'nin desteği olmadığından olmadı, zannedersem bu yöntemde de isp tarafında mxkaydını yönlendirmek gerekiyor yanlışmı düşünüyorum? Eğer öyleyse adsl üzerinden mail göndermiş olmayacakmıyım ve bu sorun yaratmayacakmı?

Gönderildi : 30/07/2009 22:52

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

merhaba

adsl den gitmiş oluyorsunuz bu şekilde.

siz hosting şirketi üzerinden mail göndermek istiyorsunuz. Bu durumda ya smarthosting olacak, yada hosting firmasına bir sunucu koyacak o sunucya sağlam bir hat assign edip, mail server kuracaksınız ( mail enable, merak mail, kerio vs ve şirkette ki tüm kullanıcıları açacaksınız )sizin ofis ip sinide kurdugunuz mail server a relay için izin vereceksiniz.

bu şekilde de bir nevi smarthosting gibi kullanabilirsiniz ISP yi. Ama sunucu ve mail server ek maliyeti var burada. Aynı zamanda mailleri exchange e çekmek için pop3 connector tool u satın almanız gerekecek.

Özel durumlar yoksa başka bir ISP den smarthosting almanızı tavsiye ederim. Yıllık 200 - 300 tl arası fiyatı var. Bence exchange server kullanan bir firma için makul.

Gönderildi : 31/07/2009 01:47

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar Buğra bey cevabınız için teşekürler, başka bir isp'den smarhost desteği alsam kullanıcılar outlook'tan gönderirken 1. isp'yi owa'dan gönderirken 2. isp'yi kullanacaklar değilmi?

Gönderildi : 31/07/2009 15:53

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar bu smarthost desteğini e-posta hesaplarımın tutulduğu isp'den almak zorundamıyım? Teşekkürler, kolay gelsin.

Gönderildi : 04/08/2009 20:25

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Hayır değilsiniz.

e-posta hesapları zaten localde ki mail server da tutulmuyor mu?

Gönderildi : 04/08/2009 20:48

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

E-posta hesapları isp üzerinde açılmış durumda kullanıcılar outlook üzerinden e-posta gönderip alıyorlar exchange sadece e-postaların pst yerine ost'de tutulması için kullanılıyor.

Gönderildi : 04/08/2009 21:48

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Benim tek istediğim local'de çalışan exchange'de owa'ya girdiğimde owa'dan dışarıdaki hotmail v.b. adreslere e-posta gönderebilmek bunu nasıl yapabilirim mail server kurmadan, belittiğim gibi e-posta hesaplarım isp üzerinde açık durumda, kullanıcıların exchange üzerinde local adresleri açık örneğin:

içerideki adresi : [email protected]

dışarıdaki adresi : [email protected]

Gönderildi : 05/08/2009 13:01

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Murat bey,

bilmiyorum kaçıncı yazışım ama bir kez daha yaşıyorum.

en ucuz maliyetle smarthosting kullanmalısın. mail hesaplarının olduğu isp şart değil, smarthost desteği veren herhangi bir isp olabilir

Gönderildi : 05/08/2009 16:29

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Buğra bey; peki smarhost'u alıp smtp'ye girdiğimde geri başka hangi işlem kalıyor yani owa'nın gördüğü xxx.local adresi ile xxx.com adresini nasıl eşleştirip xxx.xom üzerinden gönderecek bu kafama takıldı, teşekkürler kolay gelsin.

Gönderildi : 05/08/2009 19:43

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

owa kullanıcılarda smtp adresi xx.com ve e-mail adress policy xx.com olmalı. eşleşme olmaz

Gönderildi : 05/08/2009 23:35

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler peki ben serverımı qwerty.local den qwerty.com domainine alayımmı yoksa olduğu gibi kalsın sonu .local olan mail adreslerime .com olanları ekleyip onlarımı varsayılan duruma getireyim, sizinde başınızı ağrıttım 🙁 Kolay gelsin...

Gönderildi : 07/08/2009 13:39

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

e-mail adress policy den .com olan domaininizi eklemniz lazım öncelikle.

Gönderildi : 07/08/2009 15:47

Paylaş: