Forum

Dışarıya Mail G...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dışarıya Mail Gönderilmesin

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
371 Görüntüleme
(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar

Exchange 2003 Standart Mail Server Kullanıyoruz Arada GFI Mail Essentials var ve mailler dışarda host ediliyor. Domain üzerinde kullanıcı oluşturduğumda exchange hesabı yaratılsın kısmını işaretleyerek kullanıcı oluştuyorum ve GFI ve Mail host sunucusunda bunu tanımlayarak dış mail adresi kullanıcıya tanımlıyorum fakat bazı kullanıcılar için dış mail adresi tanımlaması istenmiyor. Bende dolayısıyla GFI ve Mail host sunucusunda hesap oluşturmuyorum.

Ancak bazı kullanıcıların mailini farklı bir mail adresine yönlendirdiğim oluyor ve dış mail adresi tanımlamadığım kişiler izinde veya firma dışında olan bu kullanıcılara mail atıyorlar. Mailde yönlendirildiği için GFI User Manager kısmında iç kullanıcının mail adresini otomatik olarak getiriyor. Böylece gerçekte dış mail adresi tanımlı lisans sayım GFI üzerinde 50 ise bu kullanıcılar sayesinde 60'a çıkıyor. GFI lisansı doldu uyarısı veriyor program.

Ben bu kullanıcıların yani local olanların dışarıya mail göndermesini nasıl engellerim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 24/07/2009 19:30

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

bu işlem için iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz;

1) bir tane SMPT Connector oluşturursunuz ve buna istinaden bir tane de mail yasak diye bir grup oluşturursunuz ve bu gruba mail atmasını istemediğiniz kişileri eklersiniz.(Delivery Restrictions kısmından).

2) Active directory kullanıcı özelliklerinden Exchange General kısmından Delivery Restrictions kısmından da bu işlemleri yapabilirsiniz.

hatta aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz, daha net bilgi verecektir;

http://www.bugrakeskin.com/exchange-server/36-exchange-server/78-restrictingmailfrominsidetointernet.html

kolay gelsin

Gönderildi : 25/07/2009 17:32

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim. Çok iyi oldu bu işlemi yapabiliyor olmamız.

Gönderildi : 29/07/2009 15:30

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Makalede anlatılanları yaptıktan sonra istediğim tam anlamıyla oldu. Ancak 4. resimde recejted yerine Acceptep seçildiğinde işlem başarılı oldu. Rejected seçtiğimde tüm kullanıcılar mail gönderemez olmuşlardır.

Teşekkürler. 

Gönderildi : 13/08/2009 17:19

Paylaş: