Forum

Exchange 2007 Relay...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2007 Relay Nasıl kapatılır?

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
338 Görüntüleme
(@hakanavci83)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba,

Her zamanki gibi microsoft yine eski yapı üzerine güncelleme yerine bambaşka bir yapı sunmuş sanırım. Bir süredir internet, döküman ve boz öğren metoduyla Exchange üzerinde Relay'i kapatmaya çalışıyorum. Organizasyon dışındaki domainlere mail gönderme ve from:outside to:outside olan mailleri dropla seçenekleri dışında bir çözüm bulamadım.

Merak ettiğim nokta exchange 2007 de aşağıdaki duruma 1 çözüm bulabiliyormuyuz? Yani adam recipient'ı organizasyon dışındaki bir domain yazdığında normalde olması gerektiği gibi unable to relay cevabı nasıl döndürebiliriz?

mail from:[email protected]
250 2.1.0 Sender OK
rcpt to:[email protected]
250 2.1.5 Recipient OK

Teşekkürler,

İyi Çalışmalar,

Hakan AVCI

Gönderildi : 13/07/2009 06:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32985
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Hakan bey ;

tam olarak sorununuz nedir acaba ? Exchange Server 2007 kurulumu ile birlikte zaten relay e kapalı gelmektedir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/07/2009 14:02

(@hakanavci83)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Hakan Bey,

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.

İlk kurulum sırasında authentication problemleri çıktığı için kişilerin çalışması için 1 takım değişiklikler yaptım. Aslında vaktinizi alacağını bilmeme rağmen yapıyı anlatıp çözüm istesem acaba çok mu şey istemiş olurum.

Maillerin ilk karşılandığı yer 1 linux server, bu server yük azaltması açısından spam ve virüs taraması yapıp mailleri exchange server'a transport ediyor. Ama exchange serverımız aynı zamanda bölgelerin de kullandığı bir server olduğu için 25. portu firewalldan dışarı kapatamıyorum.

Exchange üzerindeki connector ayarları ise şu şekilde,

Receive conn, Client SERVER (Port 587) Authentication sekmesinde Transport  Layer Sec ve Enable Domain security, Basic Auth, Exchange Auth ve Integrated Win Auth seçili. Permission group ta ise Anonymous, Exchange Users ve Exchange Servers seçili.

To Internet (Port 25) Connectorde ise Transport  Layer Sec, Basic Auth ve Exchange Auth seçili. Permission groupta yine Exchange Users ve Exchange Servers seçili.

Bu haliyle, dışardan telnet 25 yapıp klasik dos yöntemiyle mail atmaya çalıştığımda, to kısmına organizasyon dışı 1 mail yazıp yine recipient kısmına organizasyon dışı mail yazdığımda server attığım bu mail'e normal relay denied vermesi gerekirken accept ediyor.

Not: Exchange servera hem pop3/smtp olarak hemde exchange servis olarak bağlanılıyor.

Biraz uzun oldu ama sanırım derdimi anlatabildim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

İyi Çalışmalar,

Hakan AVCI

Gönderildi : 13/07/2009 17:08

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

Anonymous kaldırıp denermisiniz. kaldırdıktan sonra information store servisini restart edin.

kolay gelsin

Gönderildi : 14/07/2009 22:11

(@SedatTURAN)
Gönderiler: 443
Honorable Member

mümin hocam anonymous kaldırınca mail gönderir mi  ve ya mail alabilir mi.

Gönderildi : 11/10/2012 17:35

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

anonymous default connectorde seçili değilse, dışarıdan size atılan maillerde diğer giriş tiplerinden hangilerini seçtiyseniz onlar kullanılır. mesela exchange users işaretliyse kullanıcı adı ve şifre sağlamanız gerekir

anoymous client receive de ise, dışarı mail gönderimleri kullanıcı adı ve şifre sağlanmadan yapılabilir.

Gönderildi : 12/10/2012 01:08

Paylaş: