Forum

Exchange server'a a...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange server'a alan adı ekleme

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
325 Görüntüleme
(@enginbey)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

sistemimde SBS 2003 kurulu, şu anda xxx.com ve xxx.com.tr alan adları kayıtlı, bu alan adları ile mail alıp gönderebiliyoruz. şimdi yeni bir alan adı almamız gerekiyor yyy.com ve yyy.com.tr diye, şu anda mail.xxx.com ve mail.xxx.com.tr exchange server'ıma yönlendirilmiş aynı şekilde yeni alacağım mail.yyy.com ve yyy.com.tr'yi isp firmamıza söyleyip şu an kullanmakta olduğum ip'ye yönlendirebilir mi yoksa yeni bir hat ve yeni bir ip mi almak zorundayım. aynı şekilde exchange tarafından ne gibi bir değişiklik yapmam lazım, recipient policy'i değiştirmem yeterli olur mu?

Teşekkürler.

Gönderildi : 12/06/2009 13:27

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

ISP ilgili domainlerin dns kayıtlarını sizin lokasyona yönlendirsin

recipient policy de iki domainide ekleyin, policy i güncelleyin yeterlidr.

Gönderildi : 12/06/2009 14:13

(@enginbey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tamamdır çok teşekkür ederim,

server'da DNS ile ilgili bir ayar yapmayacağım galiba değil mi? (MX kaydı eklemek gibi)

Gönderildi : 12/06/2009 16:00

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

MX kaydını hosting tarafında açıp şirket ip sine yönlendiriyorsunuz

iç dns de tabiki MX kaydı açın yeni domainler için.

Gönderildi : 12/06/2009 16:55

(@enginbey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

anladım, fakat şu anda iç dns'te varolan hiçbir mx kaydı yok, bu sorun mudur peki? neden yapılmamıştır?

Gönderildi : 12/06/2009 19:15

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Exchange server kurulduktan sonra MX kaydı otomatik olarak DNS e eklenir.

bir problem olmuş sanırsam. Problem değil, sonuçta DNS dışarıya açık değil, sadece içeriği bağlar. Ama siz elle MX kaydı oluşturun.

Gönderildi : 12/06/2009 19:58

(@enginbey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

tamam, çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 12/06/2009 21:54

(@enginbey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

alan adını alıp mx yönlendirmelerini yaptım, sistemde bir de gfi mailsecurity vardı onu söylemeyi atladım, şu anda dışarıya mail gönderirken;

Please note that a critical failure occurred on the sender's messaging system at the virus scanning stage.

The sender should be notified and reference made to this tracking number: src53_failed_af576d23-beda-46c6-bb86-6a924460ad73

Regards,

GFI Content Security.

şeklinde mail'in body kısmında bu yazı geliyor, subject kısmında yazdığım yazı çıkıyor ama.

dışarıya mail atabiliyorum, içeriye gelmiyor. mxtoolbox.com sitesinden alan adı ile ilgili herhangi bir sorun yok. gfi mailsecurity'nin ayarlarından domain'i ekledim yine olmadı, şu anda sunucuyu yeniden başlatıyorum. bu fikri olan var mı acaba?

Teşekkürler.

Gönderildi : 27/06/2009 20:23

(@enginbey)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sunucuyu yeniden başlattım ve şu anda bir sorun yok,

sanırım Exchange System Manager'dan Recipient Policy'i değiştimeden önce GFI'ın Local Domains kısmına bu alan adını eklemem gerekiyordu,

tüm ayarları kaldırıp bu sırayla yaptım sorun düzeldi.

Gönderildi : 27/06/2009 20:50

Paylaş: