Forum

Logo Tiger3 Açılma ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Logo Tiger3 Açılma Hızı

37 Yazılar
13 Üyeler
3 Likes
1,749 Görüntüleme
(@enginyoldas)
Gönderiler: 56
Trusted Member

Hakan bey burada Yanlış anlama var. Güvenlik Duvarını biz İç network içinde kullandığımız için kurala any dedik. Dışarıdan gelen bağlantılarla alakalı değil. RDP sunucusu ile TIGER Bilgisayarı nın konuştuğu portlardan bahsettim. bizim yapımızda Bütün Network ler güvenlik duvarında sonlandığı için. tiger ile kullanıcı arasındaki iç network portlarına any demenden sorun düzelmiyor. Logo portlarda bir değişiklik yapmış anacak bilgi henüz gelmedi.

Gönderildi : 09/07/2023 19:44

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Gönderen: @enginyoldas

Yanlış bir anlama var burda. Ben sunucudan yada Network den kaynaklanıyor demedim. Aynı sorun bizde de başladı versiyon değişimiyle sorunu logo dan haber gelinceye kadar nasıl çözdüğümüzü yazdım. Sizde ağer network güvenlik duvarında sonlanıyorsa geçen trafiğe any diyerek bu sorundan kurtulduk diye yazdım. Genel anlamda sizin gibi yavaşlama olmadı bizde logo yu klasör bazlı kullandığımız için, (Paylaşımsız) hızda çok bariz fark olmadı.

Merhaba;

Güvenlik duvarında Logo ile iletişim kurmanızı sağlayan kuralınızın loglarını analiz etmenizi tavsiye edeceğim. Böylece hangi trafiğe izin vermeniz gerektiğini tespit edip kuralını sıkılaştırabilirsiniz. Logo tarafındaki uzmanlar en doğru cevaba yönlendireceklerdir ancak her sistemin kendi dinamikleri farklı, bu şekilde zaman kazanabilir ve güvenliğinizi daha az riske atmış olursunuz.

Not: Logo tiger ürünü ile tecrübem bulunmamaktadır. Ben genel yaklaşım olarak yönlendirme yaptım.

Gönderildi : 09/07/2023 23:34

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Gönderiler: 32
Eminent Member
Konu başlatıcı

@enginyoldas Bilgiler için teşekkürler, Logo dan kaydadeğer bir çözüm yöntemi gelirse lütfen paylaşırmısınız?

Gönderildi : 10/07/2023 11:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Engin Bey merhaba, forum ortamında bu tür yanlış anlamalar olabilir, yani 3 kez üstüne basarak yazmanıza gerek yoktu 🙂 Bence amacımıza ulaştık, en azından konunun network ile ilgili olmadığını biliyoruz, ayrıca yine hiç bir şekilde RDP için any açmamayı da tekrar gündeme getirmiş olduk.

Geri bildirim ve düzeltmeniz için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/07/2023 12:38

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@enginyoldas Merhaba ,

Logo dan bir yanıt geldi mi?

Gönderildi : 07/08/2023 12:50

(@enginyoldas)
Trusted Member

Hayır malesef gelmedi. Sorunu kendimiz çözdük. Logo iç network de haberleştiği portla rest servisinin portunu ayırdık yani fatklı rakamlar verdik. Şu anda fena çalışmıyor

Gönderildi : 07/08/2023 23:09

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@enginyoldas anladım, bu işlemi clouddaki sunucumuz üzerinde nasıl uygulayabilecegim konusunda bana destek olabilirmisiniz? Linkdn den size bir istek gönderdim.

Gönderildi : 08/08/2023 22:59

(@SuleymanYelekci)
Gönderiler: 10
Active Member

Merhabalar,

Konuyu tesadüf forumda gezinir iken gördüm yıllardır logo kullanan ve logo bayisinde kurulumlar yapıp alt yapı ve sistemleri konusunda destek vermiş biri olarak ve mevcut çalıştığım firmamda Logo Tiger Wings tarafında aktif 100+ kullanıcının aktif olduğu kullanıldığı bir ortamdan deneyimleri size aşağıda aktarıyorum. 

Not :  Siz cloud sunucu demişsiniz ama ben genelde belki birilerinin ihtiyacı olabilir diye deneyimleri yazıyorum ( sizin sorununuz aslında  1-2-6 nolu seçenekler)

1- Tiger programına tıkladığınız zaman LENGINE3.exe çağırılır program çalışır iken exe boyutu 289Mb civarları netwokten böyle bir exe çaığırmamız bile çok büyük sıkıntı aslında ama yapabilecek bişey yok şuanda program geliştikçe exe dahada büyüyor yıllar içerisinde birebir şahit oldum 150Mb oldugu ve daha az olduğu zamanları biliyorum.

2- Logo ile yaptığımız görüşmede 35 saniye gibi bir sürenin program açılışında kabul edilebilir bir süre olduğunu kendileride onaylıyor.

3- Ortamınızdaki network ve sunucu şartları nasıl ? ben şuan tüm network tarafımı 10G kullanmaktayım RDP sunucum dahil tüm sunucularım kendi aralarında 10G haberleşmektedir. Ayrıca çok üst seviye bir storage kullanmaktayım storage yeniledikten sonra sql tarafında raporlarımız ve diğer işlemlerimiz dahada hızlandı bunu günlerce test ettik ve analizi yaptık, ayrıca data boyutunuz nedir ? buda büyük bir etken indexlemeler ve sql optimazyonu yaptırdınızmı ? logo danışmanları genelde indexleme işlemini kendisi yapar der logo ama  😀 bence hiç öyle değil tecrübe ile sabit 🙂 

4-  Client tarafındaki makinelerin bağlı olduğu network ve cihaz configleri önemli, inanmıyacaksınız ama içerde nvme disksiz client pc kalmadı ram bellekleri mümkün olduğu kadar üst seviyede tutmaya çalışıyoruz tabiki, bunlar maliyet ama sonuçta son kullanıcı tarafında logo uygulamalarında rapor çekerken veya bir kaç uygulama aynı anda çalışırken logo ile ilgili kasmalar yaşanabiliyor.

5- Hakan beyin de dediği gibi firewall tarafına bence kendi fikrimce çok yogunlaşmayın firewall ile alakalı bir durum oladuğunu sanmıyorum  bendede içerde fortigate cihazı kullanılmakta.

6- Yeni versiyonlarla birlikte dahada yavaşladığı bir gerçek.

7- Yukarıda bazı arkadaşlarımız cilen task number tarafına 1 yazman yeterli demiş ama anlayamadım hız içinmi hız içinse herhangi bir etkisi yok bilginiz olsun client task number her kullanıcının rdp oturumunda aynı servername bağlandığı için kendi kulanıcının otomatik gelmesi için ayarlanan bir seçenektir örneğin CCC isimli servere bağlandığınızda eğer Tayfun Güçlü diye bir logo kullanıcınız var ise RDP oturumunda sizin kullanıcınızın otomatik olarak ilk açılışta gelmesini istiyorsanız logo sys içerisinden terminaller kısmından Adı kısmına Tayfun Güçlü kodu kısmına CCC.1 yazdığınızda sürekli  o kullanıcıya rdp tarafında kendi kullanıcısı gelmesi sağlanmaktadır aşağıda sistemimde kullandığım örnek sys görüntüsnü bırakıyorum.

8- Rest api portları tüm diğer portlar ne ayaparsanız yapın bir nebze faydası oluyormu tartışılır sitemin büyüklüğüne göre ben şimdiye kadar açmadığım port yazmadığım kural yapmadığım test kalmadı hızlandımı belki çok ama onada hız denirse.

Umarım bir faydası olur size ve bu tarz durumda sorun yaşayan diğer insanlara, iyi çalışmalar diliyorum.

image

Bu ileti 8 ay önce 2 defa Süleyman Yelekçi tarafından düzenlendi

Gönderildi : 12/09/2023 11:38

(@bahattinozkan)
Trusted Member

Selamlar;

Ortam hakkında çok bilgiye sahip değiliz sormak istediğim APP ve SQL aynı sunucu üzerinde mi ?

Logo Özelinde Tavsiyem.

-Eğer uygulama ve SQL aynı sunucu üzerinde ise bunları birbirinden ayırın.

-SQL sürüm Express ise Standart'a yükseltin.

-Cloud Servis Sağlayıcısı Logo sunucusunu SSD datastore'a taşısın.

-Update işlemleri için bir test ortamı oluşturun destek firması ilk önce update'i bu test sunucusunda geçsin kullanıcılar Ok verdikten sonra PROD'a geçin.

Gönderildi : 12/09/2023 13:22

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

@SuleymanYelekci nin postundaki 3 ve 4. maddeler ilgimi çekti. Yazılımın/yazılımcıların açığını donanım ile kapatıyoruz. Ne kadar çelişki değil mi? Elbette donanım olacak. Ama bir muhasebe uygulaması içinde NVME diskler, "çok üst seviye bir storage" vs. ne bileyim. bilemedim... Sanki 3D grafik işleyecek. Render yapacak. Bir de 3dfx Vodoo ekran kartı lazım... 😉

Gönderildi : 12/09/2023 16:58

(@nazmikavalci)
Gönderiler: 235
Reputable Member

Daha öce karşılaştığım ticari yazılımlar ve bulut sunucudan kaynaklı yavaşlık konusunda bir kaç şey de ben söylemek istiyorum; Forumda kendini sektörde kanıtlamış ve çok güzel projelere imzalarını atmış üstatlarımız var. Herkes konfigürasyon yaparken sizin gibi yapmıyor. Kaçırdığımız bir nokta ise özellik le bulut sunucu hizmeti veren firmalar bildiğiniz üzere çok fazla çoğaldı. IT desteği veren firmalar dan  tutun plazalar dan daire veya otopark kiralayanlar ne yazık ki bu işlere girdi. veri merkezi diye bazen öyle yerlere gidiyoruz ki durum içler acısı. 

Karşılaştığım sorunlardan bazıları ise şöyle; Doğru yapılandırılmamış sunucular özellikle disk grupları sql sunucu için ayrılan disk tipleri, disklerin formatlanması, template lerin düzgün çalışmaması, Sql kurulumunda ki hatalar vs. 

O yüzden eleye eleye gitmekte fayda var donanım konusuna emin olduktan sonra yazılım tarafına geçmek lazım sizin sorununuz büyük ihtimal ile yazılım çünkü versiyon güncellemesi olduktan sonra sorun yaşanmaya başlanmış. Ben de farklı bir kaç yazılımın çözüm ortaklığını yapıyorum. Program açılırken firma tanıtım kartından lisansınızı internet üzerinden soruluyor olabilir logonun merkezi sunucusuna bağlanıp lisans kontrolü yapıyor olabilir. Bir link e bir port üzerinden gidiyordur o yüzden dışarı çıkarken any kuralı olunca flitrelere takılmıyor  ana ekranda firmanızın durumunu gösteren grafikler giriş esnasında raporlama yaptığı için yavaşlık olabilir kapatabiliyorsanız kapatıp deneyebilir siniz. 

Gönderildi : 12/09/2023 23:54

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@SuleymanYelekci Kıymetli açıklamalar için teşekkürler, Bence problem 1. maddeden kaynaklanıyor. Logo exe leri her zaman açılışta bekletebiliyordu ama kabul edilebilir bir bekleme süresiydi. v2.83 ile birlikte bekleme konusunda son kullanıcı tarafında ciddi memnuniyetsizlik olduğunu düşünüyorum. Yazılanlardan anladıgım kadarıyla sadece biz bu durumu yaşamıyoruz. Logo Tr tarafı bu durumun farkındadır umarım , logo tr geliştirme ekibinden kimse yok sanırım forumda , şöyle temiz bilgi alsak 🙂 

Gönderildi : 13/09/2023 00:28

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

"LENGINE3.exe çağırılır program çalışır iken exe boyutu 289Mb civarları netwokten böyle bir exe çaığırmamız"
aslında neden gayet açıkmış, beceriksizlik abidesi... sizler takla atsanız da bu derece beceriksizlikleri aşamazsınız günü kurtarırsınız sadece. M.2 isteyen yerli yazılım 🙂 millet 35 sn de 5 Gb'lık map load edip mem den ekrana getiriyor bu arkadaşlar splash yada window load edebiliyor demek anca. 😛

Resul hocanın takıldığı şeyi arada görürüm tamamen haklı, piyasa da bunların istedikleri sistem kaynaklarını duyuyoruz sanki simulasyon çalıştırıyor bey efendiler. Bunlar yerli yazılımcıların işine özensizliği, hw mimari bilmeme, scaling öğrenip uygulamama sonuçları. Geliştirici dümdüz yazıp tester'a gönderiyor. Zaten yerel de test felan da çalışırlılık, hata kontrolü çoğunlukla, error'süz run ediyorsa bas müşteriye gitsin. 

Neyse, müşteriler olarak bir şekilde birleşin beceriksizliklerini yüzlerine vurun çözüm isteyin. Yukarı da arkadaşın deneyimi ile yazdığı şeyler kabul edilebilir şeyler değil. 

Global erp'ler vs evet kaynak planlama ister base bir güç yatırımı gerektirir ama bunu her kullanıcı arayüzünde sürekli artışla istemez. Adamlar oturup server mimarilerine scaling çalışıyor Core vs de değil eklediğin pcie hattı karşılığını görürsün. 

Yerli sağlayıcıların müşteri iyi server almıyor doğru bir bahane değil sizde yaptığınız işe göre basic tower sunucularda çalışabilecek gibi şeyler yazmıyorsunuz diyen yok tabi yüzlerine. 

Malum 2-3 meşhur erp temelli sağlayıcıya az buz paralar verilmiyor 300-500 bin'ler vs. Bir de total donanıma harcanıyorsa hesaplara dahil etmek gerekli. Kobiler, küçük firmalar için yapacak birşey yok piyasa da pek alternatif yok, ufak yazılım sağlayıcıların durumları kimi zaman daha kötü kimi zaman markayız biz demeyip daha ilgililer.

Fakat yapınız büyükse ve büyüyorsa mutlaka global çözümlere bakın, yönetimlerinizin dikkatine sunun derim. Gerekirse başlangıçta geliştirme vs 3 kat maaliyet ödenir ama bir kere ödenir.
Malum yerli yazılımlarla ben 20 yıldır çalışan pek duymuyorum ama dynamics, jde vs düşük maliyetliler ile biliyorum. Bunlar sürekli saç baş yolmuyorlar aralarda birkaç kere yolup yollarına devam ediyorlar, yazılımla cebelleşmeyip sonuç alabildiklerinden de büyüyebiliyorlar. 🙂

Örnek olsun bakın diye bir list paylaşıyorum bedeller çoklarının sandığı gibi değil.
https://www.oracle.com/assets/jd-edwards-price-list-070607.pdf

Finalde Tayfun beyin arayışına yönelik yaşlı başlı geliştirmen ekiplerinden forumlarda kimse olmaz, olamadıkları için zaten öyleler onlar.:) Sonradan katılan gençler de efektif olmaya çalışıyorlarsa da içerde alıştırılan kemikleşmiş sistem izin vermez.

Hiçbir şeye yaramayan yarayan kanaya barnak basmayan bir yazı oldu.:)

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/09/2023 02:18
Ensar T. reacted

(@enginyoldas)
Trusted Member

Evet Logo yazılım bunun Farkında Şu anda 2.86 Yayına açacak son testlerini yapıyorlar.

Umarım bu versiyonda Yavaşlık ortadan kalkar. Ben bu yavaşlık sorununu gidermek için klasör kopyası şeklinde çalışıyoruz. Bu şekilde eğer sunucuların diskleri de hızlıysa açılış ekranı ortalama 10 ila 12 sn içersinde geliyor

Gönderildi : 13/09/2023 16:32

(@enginyoldas)
Trusted Member

merhaba kusura bakmayın baya zamandır yoktum bulut sunucusunda nasıl bir işlem yapılacağı konusunu anlamadım. Bizler sorunu rest servisinin portunu değiştirdik sys den yapılıyor. Ancak 2.79 versiyon gibi de hızlı değil malesef. Şu anda donanım gücünü kullanıyoruz. hem sunucu hem kullanıcı tarafında. o sayede az bir kayıp gibi görünüyor. Bakalım yeni versiyonda sorun çözülmüş olacakmı 

Gönderildi : 13/09/2023 16:40

(@ensarterzi)
Gönderiler: 8
Active Member

Kesinlikle üreticinin optimizasyonu ile de ilgili malesef. Yerel sunucuda 4Ghz işlemci ve nvme ortamındaki sanal makinada epey akıcı olan yazılım, Bulut ortamına geçtiğinde 2.5Ghz düşüşü hissedilir yavaşlığı ile şikayet ettirmişti.

Tek çekirdeğe abanan ve tek çekirdek frekansı düşük kalan ortamlarda az gelişmiş yazılımların her zaman derdi olmuştur bu.

Gönderildi : 24/09/2023 18:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Evet burada hem az gelişmiş bir yazılım hem de bulut gibi ortak kullanım alanları söz konusu olduğunda ne yazık ki performans beklemek çok zor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/09/2023 16:52

(@mehmetyayla)
Gönderiler: 550
Honorable Member

Bulut sağlayıcınızı değiştirin. Benim ERP desteği verdiğim hem exe tabanlı çalışan hem web tabanlı çalışan tüm çözümlerimi host ettiğim bulut sunucularda herhangi bir problem yok. 
ben de sizin gibi genelde tekstil sektöründe kullanılan sentez isimli bir ERP uygulamasının (exe tabanlı ) bulutta çok yavaş çalıştığını düşünüyordum. Esasen sorun çalışan exe'den kaynaklı ama şuanda doğru bulut servis sağlayıcısında sorun yaşamıyoruz.  

Gönderildi : 10/04/2024 02:37

Sayfa 2 / 2
Paylaş: