Forum

Logo Tiger3 Açılma ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Logo Tiger3 Açılma Hızı

37 Yazılar
13 Üyeler
5 Reactions
2,326 Görüntüleme
Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Gönderiler: 33
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Cloud sunucu üzerinden Logo uygulamaları kullanılıyor.  Özellikle Tiger 3 uygulaması kullanılıyor.

Kullanıcılarımız SSL-VPN + Remote Desktop yaptıktan sonra Tiger3 çalıştırıyorlar.

Sunucu erişimlerinde (internet hızı gibi.) ve sunucu kaynak kullanımında hiç bir sorun yok. Fakat Tiger 3 uygulamasının açılma hızı oldukça yavaş.

2.83 versiyonu kullanılıyor.

Açılış hızını attırabilmenin bir yöntemi varmı?

Teşekkürler

Gönderildi : 06/07/2023 11:01

(@mustafacanpolat)
Gönderiler: 77
Estimable Member

Hocam sorunuza yanıt olmayacaktır ama benzer durumu yaşadık, Logo uygulaması local sunucularımızda çalışıyordu Tiger3 e geçiş yaptıktan sonra clientlerde ciddi geç açılma problemlerini clientleri ssd disk ile değişim yaparak çözdük.
Yine konudan bağımsız SSL yapıyorsunuz ve rdp yapıyorsunuz karşı taraftaki firewall cihazı Fortigate ise 7.0 versiyona yükseltildiğinde yavaş ssl vpn ve rdp problemini Fortigate içerisinde bi kaç cli komutu ile çözdük.
Yapınızı tam olarak bilmiyorum fakat yukarda paylaştığım tecrübelerim belki farklı yoldan çözüm için fikirlerinizi tetikleyebilir

Gönderildi : 06/07/2023 13:03

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

5-6 kullanıcımız var , hepsi RDP üzerinden kendi oturumlarında kullanım yapıyorlar. Local kullanım yok.

Yani SSL ve RDP de bir sorun yok gibi ama fortigate yönetimi cloud security ekibinde oldugu için onlardan bu konuda ne tür bir talepte bulunacagımı anlayamadım.  CLI komutu ile ne tür bir config yaptıktan sonra uygulama kullanımı hızlanıyor?

Gönderildi : 06/07/2023 13:26

(@mustafacanpolat)
Gönderiler: 77
Estimable Member

https://docs.fortinet.com/document/fortigate/7.0.11/administration-guide/993282/troubleshooting-common-issues

To troubleshoot slow SSL VPN throughput:

Many factors can contribute to slow throughput.

This recommendation tries to improve throughput by using the FortiOS Datagram Transport Layer Security (DTLS) tunnel option, available in FortiOS 5.4 and above.

DTLS allows SSL VPN to encrypt traffic using TLS and uses UDP as the transport layer instead of TCP. This avoids retransmission problems that can occur with TCP-in-TCP.

FortiClient 5.4.0 to 5.4.3 uses DTLS by default. FortiClient 5.4.4 and later uses normal TLS, regardless of the DTLS setting on the FortiGate.

To use DTLS with FortiClient:

1. Go to File > Settings and enable Preferred DTLS Tunnel.

To enable DTLS tunnel on FortiGate, use the following CLI commands:

config vpn ssl settings
  set dtls-tunnel enable
end

Gönderildi : 06/07/2023 13:35

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bu config değişkliğinin ne tür sonucları oluyor? 

Gönderildi : 06/07/2023 14:02

(@yussel53)
Gönderiler: 8
Active Member

Hocam Logoyu Eğer Sunucuda RDP üzerinden açıyor isen(Programda RDP sunucuda Kurulu ise) giriş ile iligili bir kaç ayar yapabilirsin.. Örneğin terminal tanımları sonuna servername.1 ekleyip clienttask number kısmına 1 yazman gerekebilir. 

Gönderildi : 06/07/2023 15:29

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@yussel53 görsel paylaşmanız mümkün mü?

Gönderildi : 06/07/2023 15:37

(@yussel53)
Active Member

Sys de Termnal tanımında İlgili terminalin kodu yazan yere değiştir deyip .1 eklemen lazım  Daha sonra regeditde hkey_user altında software / lbs / 1.89  altında tasknumvber diye bir yer var orasıda 1 olmalı.. 

Gönderildi : 07/07/2023 13:00

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Screenshot 2
Screenshot 1

Merhaba ,

Görselini ekledim ama umarım görünüyordur.

Yönlendirmiş oldugunuz ayarlar bunlar mı? Kullanıcı kodları için hali hazırda yazan isimlerin sonuna ".1"  eklemem yeterli mi?

Bu ileti 1 yıl önce Tayfun Güçlü tarafından düzenlendi

Gönderildi : 07/07/2023 13:25

(@yussel53)
Active Member

bunlar yeterli olmalı.. 

Gönderildi : 07/07/2023 14:37

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bence bir etkisi yok. Uyguladım ama farkedilebilir değişen durum olmadı.

Bu ileti 1 yıl önce Tayfun Güçlü tarafından düzenlendi

Gönderildi : 07/07/2023 14:43

(@enginyoldas)
Gönderiler: 56
Trusted Member

Merhaba. Üstadım aynı sorunun bir benzeri bizde de var. Aslında Bizdeki sorunun tanımı şu 2.80 Versiyonunda sorun yoktu. 2.83 ve Üstünde başladı. Güvenlik duvarından Sunucu ağına giden trafiğe any dedikten sonra düzeldi. Daha önce ise sadece kurulumda oluşturduğu 33033 vs.. gibi port üzerinden konuşuyordu sorunsuz. 2.83 ve 2.85 Yine konuşuyor ama inanılmaz bir yavaşlık var tiger yazılımın kısayollarının gelmesi 2 dk buluyor. Logo yazılıma bildirdik cevap bekliyoruz. Trafiğin any kalması da ayrı bir güvenlik açığı tabi. 

Gönderildi : 07/07/2023 15:10

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@enginyoldas Evet , Bizim danışman firma V2.83 versiyonuna geçiş yaptıktan sonra bu yavaşlık sorunu başladı.  Firewall kurallarında hızlandırma için ne tür config yapılacagını anlayamadım. Logo sunucuya gelen trafiğin Source bilgisini mi "Any" yaptınız?

Gönderildi : 07/07/2023 15:44

(@enginyoldas)
Trusted Member

Yapınızda vlan varsa ve bu vlan lar güvenlik duvarında sonlanıyorsa. Güvenlik duvarı üzerinde sunucu ya erişmek için yazılan kuralda hepsi yaptığınızda sorun düzeliyor any olarak. Sizin yapınızda bu şekildeyse sorunu çözene dek logo trafige any olarak izin verirseniz sorun düzeliyor. Öncelikle sizin network yapınız nasıl network trafiği nerede sonlanıyor.

Gönderildi : 07/07/2023 15:57

(@yussel53)
Active Member

Hocam son olarak Belki Antivirüs de Tiger i kontrol dışı bırakabilirsin..bunun haricinde Genel itibariyle bir kaç saniyelik yavaşlık olur. Birde CPU ve Ram kullanımına bak kullanım anında yükselme varmı ? Diskler SSD mi ? geri kalan işlemler budur.. Eğer onlarda yoksa versyonsal olabilir şu an en son 2.85 var 2,83 de Object ile ilgili küçük bir yavaşlık var ama bunun logoya etki edeceğiniz sanmıyorum . 

Gönderildi : 07/07/2023 16:26

Tayfun Güçlü
(@tayfunguclu)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Sunucu kaynaklarında saturasyon görünmüyor. Antivirüs kontrol dısı oldugunda da durum aynıydı.

Yavaş başlangıç bence bu uygulamanın kronik problemi ve geliştirme ekiplerinin çözmesi gereken bir durum oldugunu düşünüyorum.

Gönderildi : 07/07/2023 23:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33131
Illustrious Member Yönetici

Eğer network, firewall, RDS vb bir değişiklik yok ama Logo sürüm güncellendikten sonra yavaşlama var ise bunu neden firewall da arıyorsunuz? Belli ki logo bir şey yapmış, yukarıda okudum aman diyim sakın RDP portu VPN olmadan dışarı açmayın çok üzülürsünüz. Çözümü yanlış yerde arıyorsunuz, malın sahibine ticket açın söyleyin. Ya da şöyle teknik bir cevap verir, biz bu sürümde cipher suite şundan şuna geçtik, yok efendim TLS bundan buna geçtik, bu nedenle işte OS de bunu, firewall da bunu değiştirin demeli yoksa yavaş açılıyor diye RDP any yapmak değişik bir bakış açısı olmuş, sonuçta RDP dediğin şey senin o programa tıklamanı sağlayan katman, sen programa tıkladıktan sonra yavaş açılmasına neden olmaz, ama VPN komple RDP dahil sistemi yavaşlatır fakar sorun o değil burada anladığım. Sadece program yavaş açılıyor. Belki SQL başka makinede ise bu sürümde trafik güvenliği artmıştır vs vs vs sabaha kadar böyle sallar dururuz. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/07/2023 13:21

(@enginyoldas)
Trusted Member

Sorunun şu an çözümü yok. Logo yazılıma bildirdik cevap bekliyoruz. Sorun 2.80 versiyondan sonra başladı. Güvenlik duvarında sorun var demedim ben zaten dikkatli okuyun. Sorunu trafige any diyerek geçici çözüm bulduk diye yazdım. Sorunun kaynağı tiger 2.83 ile başladı. Biz 2 haftadır logo dan cevap bekliyoruz. Sorunun çözümü ile ilgili bilgi gelirse buradan yazarım size. Hakan bey güvenlik duvarında kabahat aramıyoruz sorunu geçici olarak nasıl çözdüğümüzü yazdık. SQL sunucu tarafında da bir şey değişmedi Biz 2.80 den 2.85 geçtiğimiz an sorun başladı.

Gönderildi : 09/07/2023 19:12

(@enginyoldas)
Trusted Member

Yanlış bir anlama var burda. Ben sunucudan yada Network den kaynaklanıyor demedim. Aynı sorun bizde de başladı versiyon değişimiyle sorunu logo dan haber gelinceye kadar nasıl çözdüğümüzü yazdım. Sizde ağer network güvenlik duvarında sonlanıyorsa geçen trafiğe any diyerek bu sorundan kurtulduk diye yazdım. Genel anlamda sizin gibi yavaşlama olmadı bizde logo yu klasör bazlı kullandığımız için, (Paylaşımsız) hızda çok bariz fark olmadı.

Gönderildi : 09/07/2023 19:17

Sayfa 1 / 2
Paylaş: