Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

nebim winner 2007 de sql server hatası

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
2,407 Görüntüleme
(@okanyilmaz)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

merabalar... ben sql 2005 express edition u kurdum. üzerine kurulum a göre nebim runtime10u üzerinede nebim programını kurdum...

sa kullanıcı adı ve şifresiyi girdim(buradaki şifre sql i kurarken girdiğim şifreyle aynı şifre idi).

veritabanı yöneticisine girdim. yeni nebim veritabanı oluştur dedim. ismini nereye kaydedileceğini ve boş bck dosyasını seçip kaydet dediğimde sql program hata verdi...

şuan hata kodunu hatırlamıyorum. ama cd nin içerisinde "2007den önce" diye bi klasör vardı. orada ki bilgide şöyle yazıyordu:" eğer daha önce programı hiç kurmadıysanız tarih sırasına göre sql komutlarını çalıştırmanız gerekmektedir. son olarakda 2007 komutlarını  çalıştırınız"...

nebim veritabanı na girildiğinde üst kısımda "sql komutu çalıştır" diye bir bölüm var ve orada herhangi bi şekilde komutu çalıştırmaya yönelik bi browse tuşu(dosyayınınlunduğu dizinini göstermek amaçlı) yoktu.

hatayı araştırdığım da ise tarih le alakalı(tam hatırlayamadığım için böyle yazıyorum)birsorun olduğunu buldum ama tam olarak ne olduğunu anlamadım...

acaba programdan o sql komutlarını çalıştıramdığım için mi bi hata alıyorum? eğer öyleyse sorunu nasıl çözebilirim? birşey daha var... ".bck" dosyasını sql2000 dizininden gösteriyorum. ama bende sql2005 kurulu acaba bu da bi sorun teşkil edermi. yani hangi sql kuruluysa onun .bck sini mi göstermem gerekiyor

hata kodu olarak da şöyle yazıyor

5701 - [Microsoft][ODBC SQL Server Driver][SQL Server]Changed database context to 'master'.
3201 - [Microsoft][ODBC SQL Server Driver][SQL Server]Cannot open backup device 'C:\Documents and Settings\Okan\Desktop\Nebim Winner Version 01072007\01072007\DatabaseIslemleri\SQLServer_2000veMSDE_2000\Nebim20070701.bck'. Operating system error 5(Erişim engellendi.).
3013 - [Microsoft][ODBC SQL Server Driver][SQL Server]RESTORE FILELIST is terminating abnormally.
SQL : use master RESTORE FILELISTONLY FROM DISK = N'C:\Documents and Settings\Okan\Desktop\Nebim Winner Version 01072007\01072007\DatabaseIslemleri\SQLServer_2000veMSDE_2000\Nebim20070701.bck' WITH FILE = 1 , NOUNLOAD

teşekkürler

Okan YILMAZ

Gönderildi : 31/12/2009 17:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba Okan bey ;

Öncelikle SQL konusunda biraz makale okumanız gerekli ve bize hatalar noktasında bilgi vermelisiniz ; hatırlamadığınız ve bizimle paylaşmadığınız hataları çözmemiz mümkün değil .

elimizdeki bilgilere göre cevap yazmak gerekir ise ;

öncelikle yeni bir db açmak için makale okumalısınız , ve bck bir veri tabanı yedek dosyası uzantısı olup siz öncelikle mdb ve ldf uzantılı db ve log dosyasından oluşan bir veri tabanı açmanız gerekir.

bunu açtıktan sonra ise management studio ile komutları çalıştırmanız gerekli ancak bu kısım nebim programına özel olduğu için nebim kurulum dökümanlarını iyi okumanız gerekli veya nebimde uzman arkadaşlar da bu konuda bilgi verebilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/01/2010 03:09

(@orhanakdogan)
Gönderiler: 311
Reputable Member

Merhaba,

Kurduğunuz version ile veritabanı versiyonu aynı ise çalıştırılması gereken bir sorgu yoktur.

Yanlış olan 2005 MsSql e 2000 versiyona ait bck  yı göstermeniz,

2005 e ait bak dosyasını sql server yüklü makinenin  "C" sine atıp denermisiniz

yani; bak yolu , c:\Nebim20070701.bak olarak.

Gönderildi : 01/01/2010 03:32

(@okanyilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

şuan nebim in kurulum kılavuzu yok elimde maalesef. sorun yaşadığım problemi çözemememin mutlak sebebi bu.

hata olarak da şöyle yazıyordu

nesne erişime kapalı...

kurulum kılavuzunu sizden istemem mümkün müdür?

Gönderildi : 02/01/2010 00:34

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Okan bey ; Orhan beyin dediklerini uyguladınız mı ? bildiğim kadarı ile public bir döküman yok.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2010 03:19

(@okanyilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

evet hakan bey. uyguladım. ama aynı sorun devam ettti. maalesef çözüm olmadı... aslında bilgisayarıma format atıp tekrar denemek istiyorum. çünkü çok fazla sql sürümü yükleyip sildim. en son denediğim de ise database engine kısmını yüklemedi...

ben aslında şunu da merak ediyorum...

nebimde yeni veritabanı açarken 

"...\Nebim Winner Version 01072007\01072007\DatabaseIslemleri\SQLServer_2000veMSDE_2000" dizininde bulunan .bck dosyasını gösterip, öyle kaydet  tuşuna bastığımda bu hatayı vermişti. acaba; bende sql 2005 express edition kurulu, ve bu dizinde "sql server 2000 ve msde 2000"  yazdığı için bir sorun yaşıyo olabilirmiyim? yani o sql lere ait bir bck dosyası dosyasını sql 2005 de çalıştırmaya çalışmamdan kaynaklı bi sorun olabilir mi?

Gönderildi : 02/01/2010 21:31

(@okanyilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

bir format işleminden sonra

nihayet programı kurmayı ve çalıştırmayı başardım...

yanlız yine bi soru sormak istiyorum. benim program versiyonum 01/07/2007 ve veritabanı versiyonum 01/01/2007...

yükseltmek için de sql management studio da çalıştırmam gerektirdiğini öğrendim. ama bunu nasıl yapacağımı bilmiyorum. veri tabanını  yükseltmek için bi adres göstermeniz(bir makale veya makale başlığı) veya kısaca anlatmanız mümkünmüdür?

Gönderildi : 03/01/2010 00:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bunun için bir query olmalı bunu sql management studio üzerinde ilgili db yi seçtikten sonra çalıştırabilirsiniz.

ancak nebim konusunda pek bir makale yok ( çözümpark a özel değil yani piyasada yok ).

Gönderildi : 03/01/2010 01:25

(@okanyilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

yardımlarınızdan dolayı çok  teşekkür ederim hakan bey.

gerçekten hiç bilmeyen birine bişeyler anlatmak  zor.

yanlız

veritabanı versiyonunu program versiyonuyla aynı yapabilmem için ne yapmam gerektiğini tam anlamadım maalesef. tam olarak hangi işlemleri yapmam gerekiyor

Gönderildi : 03/01/2010 01:35

(@CagriGungor)
Gönderiler: 31
Eminent Member

Merhaba Okan Bey,

Veritabani versiyonunu ayarlamak için yapmanız gereken      \Versiyon_20090701\Setuptan Sonra Calisacak Versiyon SQLleri\ dizininin altındaki "Versiyon_2009_07_01"  adlı sql i, NebimVeriTabaniYönetimi programında sql komutu çalıştır bölümünden açmış olduğunuz database adını seçerek, ekranın üst bölümündeki alana "Versiyon_2009_07_01" dosyası içeriğinin tamamını yapıştırarak çalıştırın.

Gönderildi : 03/01/2010 01:41

(@okanyilmaz)
Active Member
Konu başlatıcı

çalıştır deyip son son kaydet dediğimde  bi hata verdi ama kaydet demesemde kullandığım sürüme yükselmiş oldu...

yardımlarınızdan ötürü gerek Cagri bey e gerek hakan beye vede orhan beye çok teşekkür ediyorum. şuan program sorunsuz bi şekilde çalışmakta...

bir sorunum olduğunda tekrar rahatsız edeceğim ama:)

çalışma hayatınızda başarılar...

Gönderildi : 03/01/2010 01:52

(@CagriGungor)
Gönderiler: 31
Eminent Member

Çalıştır dedikten sonra işleminiz tamamlanmış oluyor.

Kaydet butonu sadece sonuç ile ilgili rapor bilgisini kaydediyor.

Sorununuzun çözülmüş olmasına sevindim. Bir sıkıntı olduğunda muhakkak paylaşın lütfen.

İyi Çalışmalar...

Gönderildi : 03/01/2010 01:59

(@yunus_zenon)
Gönderiler: 1
New Member

SA ben nebim winner 2007 kullanıyorum ben şu başlat menüsünde bulunan kasa var ya onun stop dügmesine bastım bi kaç dakika geçtikten sonra start yaptım sonra tüm bilgiler gitti açil yardma ihtiyacım var yedek dosyamda 19 12 2009 var onu nasıl devre soka bililirim

Gönderildi : 05/02/2010 12:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba Yunus bey

aramıza hoş geldiniz

yeni bir post açmanız daha yararlı olacaktır ,bu şekilde gözden kaçar sorunuz.

Gönderildi : 05/02/2010 13:57

(@orhanakdogan)
Gönderiler: 311
Reputable Member

Yeni post açmaya gerek kalmamıştır bence,
sql stop yapılmış,
açık nebim connectionlar kopmuştur haliyle,
sql start dan sonraki ilk nebim yeniden başlatmada bir sorun olmadığı anlaşılmıştır.

Gönderildi : 06/02/2010 00:10

Paylaş: