Forum

Nebim Onlıne Kullan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Nebim Onlıne Kullanıcı adı ve Mağaza kodunun kendiliğinden değişmesi....

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
504 Görüntüleme
(@HasanYilmaz)
Gönderiler: 15
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Onlıne kullanıcılar register da mevcut kullanıcı adı ve mağaza kodları ile kayıtlı olmasına rağmen bir sabah tüm kullanıcıların onlıne winner giriş ekranlarının aynı kullanıcı adı ve mağaza kodu ile sabitlendiğini gördük.Tekrar tüm mağazaları tek tek register ayarlarından  değiştirmemize rağmen sorunu nerden kaynaklandığını tespit edemedik..Aynı sorunu yaşamış veya sebebini bilen varmı ??  yardımcı olursa çok sevinirim...

Gönderildi : 25/05/2009 17:40

(@haticeakgul)
Gönderiler: 983
Noble Member

Merhaba;

Bu haayı dahah önce duymamıştım veya yaşayan birini bilgim yok fakat bir bakşa bir sistem yöneticisi söyle birşey yaşadığını iletti. Kullanılan online exe kıayolu all user dan alıyor ise böyle birşey yaşıyormuş aslında bakacak olursanız register kullanıcı bazınd tutuluyor ve kullanıcının register ayarlarına bakıp bu datayı getiriyor bence bu hata olmamalı bu durumda dahi fakat kullanıı olduğunu iletti. Bence bu hata neden oldudan ziyade register ların yedeklerini almanızı tavsiye ederim. Toplu kullanıcıların register ayarlarının yedeğini almayı ve gerektiğinde yeniden yedekten dönmeyi sağlayan bir bilgi almıştım dökümü yeniden bulup form altına ekleyeceğim.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/05/2009 16:22

(@haticeakgul)
Noble Member

Register yedek almak ve yeniden dönmek için yapılması gerekenler.

Registerda kayıtlı kullanıcı bazında değişken anathtarları yedeklemek gerektiğinde yeniden dönmek için

Aşağıdaki scripti kullanarakregistry anahtarlarını ve altındaki değerleri bir reg dosyasına export edebilirsiniz.

'===================
Set objShell = CreateObject("WScript.Shell")
Set objFSO = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")

arrRegPaths = Array( _
      "HKEY_CURRENT_USER\Software\Netscape\", _
      "HKEY_CURRENT_USER\Software\Intel\Indeo\4.1", _
      "HKEY_CURRENT_USER\VolatileEnvironment", _
      "HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Clock" _
      )

Const intForReading = 1
Const intUnicode = -1

strFileName = objShell.ExpandEnvironmentStrings("%UserProfile%") & "\Desktop\RegKeys.reg"

Set objRegFile = objFSO.CreateTextFile(strFileName, True, True)
objRegFile.WriteLine "Windows Registry Editor Version 5.00"

For Each strRegPath In arrRegPaths
      strCommand = "cmd /c REG EXPORT " & strRegPath & " " & Replace(strRegPath, "\", "_") & ".reg"
      objShell.Run strCommand, 0, True
      If objFSO.FileExists(Replace(strRegPath, "\", "_") & ".reg") = True Then
            'WScript.Sleep 1000 ' Wait one second to give the file time to close
            Set objInputFile = objFSO.OpenTextFile(Replace(strRegPath, "\", "_") & ".reg", intForReading, False, intUnicode)
            If Not objInputFile.AtEndOfStream Then
                  objInputFile.SkipLine
                  objRegFile.Write objInputFile.ReadAll
            End If
            objInputFile.Close
            Set objInputFile = Nothing
            objFSO.DeleteFile Replace(strRegPath, "\", "_") & ".reg", True
      End If
Next

objRegFile.Close
Set objRegFile = Nothing

MsgBox "Finished."
'===================

Bu scripti kullanıcıların logon olayına atabilirsin. Böylece tüm kullanıcıları otomatik olarak export eder. Ayrıca oluşacak reg dosyasının path'ini değiştirip network üzerindeki bir sunucuda toplayabilirisiniz. Daha anlaşılır olmaı için oluşacak reg dosyalarını" kullanıcı ismi" şekinde olmasını sağlayabilirsin, böylece karışmaz.

Daha sonra bu reg dosyalarını yine gpo ile dağıtabilirsin yada kullanıcılara mail atabilirsin. yada farklı şekillerde dağıtabilirsin.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/05/2009 21:20

(@sabriyilmaz)
Gönderiler: 69
Estimable Member

Uzun zamandır bakamadım şansa çok güzel ve çözümsüz bir sorun konu olarak açılmış.

Hatice Hanım, iki farklı firmadayken aynı sorunla karşılaşmıştık, düzeltimi kolay olsada, bunun bir çözümü yok mudur?

Gönderildi : 29/05/2009 04:32

(@haticeakgul)
Noble Member

Sabri bey merhaba;

E vet uzun süredir siteye uğraömıyorsunuz daha sık ziyaretininizi ve detseğinizi bekleriz sadece sorularla değil çözüm önerilerinizlede.

Sorunuza gelince diyer arkadaşlarımla da soruyu paylaştım fakat bir çözüm yok. Fakat bana göre bu sorun programdan kaynaklanamaz çünkü kullanıcıların register kayıtlarına exe tümünü değiştiremez. Deiştirse bile bu belli bir günde ve karşınıza çıkmaz yaparsa her gün yapmalı mantıken.Bence bu sistemle ilgili gibi geliyor .Bu yüzden yedek almak adına dahah önce yazdığım öneriyi tevsiye etmiştim.

Fakat çözümpark ekip sistem sorumlusu arkadaşlarıma bu forumu sorup sebeplerle ilgili önerilerini  sizle paylaşacağım.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/06/2009 02:41

(@haticeakgul)
Noble Member

Merhaba;

Nebimde bu hata oluşumu ile ilgili bir bilgi veya sistem de hata oluşumuna neden olacak bir iz bulamadım . Bu hatayı yaşayan kişiler sql ve sistem log larında hataya neden olan kayıtlar varsa ve paylaşırsa çözüm için sizlere yardım etmeye çalışırız.

iyi çaışmalar.

Gönderildi : 03/06/2009 21:15

Paylaş: