Forum

dell sunucu firmwar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] dell sunucu firmware update

Murat Uzun
(@muratuzun22)
Üye

dell poweredge 730 sunucumda 2 senedir firmware update yapmadım. üzerinde idrac 8 bulunuyor. bu sunucuyu uzaktan tüm güncellemelerini ve firmware update nasıl ve hangi yolla yaparım. sunucunun bulunduğu yerde aynı networkde olan bir windows makinaya bağlanıp yapmak istiyorum. idrac uzerinden mi iso dosyasını gösterip firmware update yapabilirim yada oradaki windows makinasından daha basit sunucuyu nasıl firmware update edebilirim. fiziksel sunucu internete çıkmıyor başka yöntemleri de okudum. 

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 25/02/2021 18:05
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Açıkçası deneyimle uzaktan update yapmayın derim özellikle bir sorun anında hızlıca fiziki erişiminiz olmayacaksa.
Mutlaka yapacaksanız da direkt son sürüme güncellemeyin. Aradaki yayınlanan iso'ları indirin kademe kademe ilerleyin ve araya gün bırakmanız daha iyi olur tabi sürüm notları ve düzeltmeleri sondan geriye mutlaka inceleyin.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/02/2021 20:30
Hakan KAPLANOGLU
(@hakankaplanoglu)
Üye

Merhaba,

Birden çok yöntemle yapabilirsiniz fakat idrac erişiminiz var ise internetten otomatik çekebilirsiniz. Vereceğim dökümanlarda anlatılmakta. İncelemenizi tavsiye ederim. Bu update işlemlerini yapmadan önce cihaz üzerinde işletim sisteminin firmwareler ile uyumluluğunu kontrol etmenizde fayda var. Son sürüm her zaman üzerinde bulunan işletim sistemini destekleyecek kayda yoktur. Örnek verecek olursam sunucu üzerinde bir hba kart var ve siz onu güncelliyorsunuz fakat bu güncellenen kart işletim sistemi üzerindeki driver ile çalışmıyordur. Çok ciddi problemler yaşayabilirsiniz. Dikkat etmek lazım.

https://www.dell.com/support/kbdoc/en-us/000128194/updating-firmware-and-drivers-on-dell-emc-poweredge-servers

https://www.dell.com/support/kbdoc/en-us/000134013/dell-poweredge-update-the-firmware-of-single-system-components-remotely-using-the-idrac#idrac78

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/02/2021 21:23
Hakan KAPLANOGLU
(@hakankaplanoglu)
Üye

//Düzenleme

İnternet çıkışı olmadığını belirtmişsiniz gözümden kaçmış. Bu durumda Dell'in support sayfasından ilgili firmwareleri indirip idrac üzerinden gösterebilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 25/02/2021 21:28
Paylaş: