Forum

mikrotik eğitim

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] mikrotik eğitim

16 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
3,400 Görüntüleme
(@ersin5)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar,

Mikrotik cihazları için uzaktan eğitim almak istiyorum. öneriniz var mıdır yada eğitim verebilecek uzman arkadaşlarımız.

Mikrotik Vlan   mimari Site to Site vpn mimari ipsec mimari mikrotik cihazı router olarak kullanma vb gibi sıfırdan uzmanlığa eitim almak istiyorum

Gönderildi : 14/07/2021 21:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Udemy ye baktınız mı?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2021 23:02

(@ersin5)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner baktım Ancak çok fazla kaynak yok istediğim. Aslında biraz hızlandırılmış olarak almak istiyorum. Diğer cihazlarda Aruba unifi fortigate hp switch vb istediklerimi yapabiliyorum. Network bilgim var. Ancak miktotiklere bir türlü alışamadım nedense

Gönderildi : 14/07/2021 23:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Yani neden böyle bir cihaz kullanıyorsunuz ki? Alın adam gibi bir firewall zaman kaybetmeyin.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2021 23:45

(@ersin5)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner şöyle aslında. Proje amaçlı maliyeti indirmek için. Hem de kaliteli ürün diye düşünüyorum.

Merkezde fortigate cihazımız mevcut. 10 a yakın mağazalarımız var mağazalar ile site to site VPN yapmak istiyoruz. Mikrotik bu yönde hem maliyeti azaltıyor hem de oldukça performanslı bir ürün. Yine üretim alanlarında el terminali vb barkod okuma sistemleri için mikrotik AP ler oldukça başarılı. Bu sebepten tamamen. Ama bir o kadar da öğrenmesi zor

Gönderildi : 15/07/2021 03:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4338
Co-Helper

İşte bu biraz da ucuz etin yahnisi durumudur. İlk alım maliyeti yüksek ürünlerde daha sonra ki işletim, support dan tasarruf etmiş olursunuz gerçekte. Ucuz ve open ürünlerde ise tam tersi ve zaman en büyük paradır. Uzmanlaşmak zorunda olan siz olursunuz. Ki artık bunlar piyasa genelliğinde sorgulanıyor. 
Bilindik markalar sadece donanım değil option kolaylığı, arayüz efektifliği de satıyor. Mikrotik ve pfsense gibi open ürünlerde olmayan şey budur. Herşey çok iyi gitse, rahat olsa pfsense üzerine support geliştiren coslat gibi bir firmaya gerek olmazdı değil mi.:) Evet bunlar karışık, arayüz güncele ve ortalamaya uygun değil, ürünü kişi öğrenmek zorunda. Mikrotik başarısı donanım segmentasyonu ve maliyetine göre dayanıklılığında yatıyor ama proje ölçeklendirmesi bir o kadar da tartışmaya açık. Mikrotikte mutlaka scripting öğrenmek zorundasınız. Misal pfsense arayüzü gerçekten kolaydır ama projelerde derinlerde neyin nereden yapıldığı ile ilgili doc okumak zorundasınız ve temellerden fazlasını bilmek gerekiyor. Shell yani scripting'e yine muhtaç kalıyorsunuz yani yine zaman ve para demek bu. Temelleri bilmek yetmez ürünü öğrenmek durumundasınız. İleri derecede öğrendiniz diyelim cv'nize yazdınız piyasa da ne kadar karşılığı var sizce.:)
Fortigate ürünlerini rahat config yapabiliyorsanız temelleriniz iyi demektir. Orta ölçekte meslektaşlarımız firewall bilmeden network bilgisiyle de götürebiliyor şirketleri adı üstünde utm çözümleri bunlar. Mikrotik ve open ürünler utm değiller. Bu kavramın önemli bir kısmı management, arayüzlerde saklı. Bu da kaynak ve sonuçlarda ki para demek.

Udemy de advanced eğitimler var ingilizce. Dil çok iyi bilinse bile bu noktada türkçe bilen eğitimciye ihtiyaç var bu alanda detayları bilinmeyen mimari ve protokoller ile karşılaşılacak rahat soru sorulabilmeli. Kişisel birebir eğitimi bulmanız pek kolay olmaz bu şartlarda. Mikrotik tr de furya oldu bir dönem ve son yıllarda söndü diyebilirim. Sebepleri malum support.
Zamanında çok noktalı yapılarda heyecanla kurulmuş ama personeline kıymet verilmemiş, config eksik kalmış çözüm arayıp duran işler duyuyoruz.:)
Yani bu işi daha hızlı öğreneyim vaktim az diyorsanız sekuritim'den certified eğitim almanız daha iyi olur. 
Finalde bence 10 şubelik yapı için değerleme ve zorlukları katarak maliyetlendirmeye çalışmak olumlu olur. Ürün size hizmet etmeli siz ürüne değil.:) Yüzlerce uzak noktalık yapı olsa bu tip ürünler ciddi projelendirme maliyeti doğurur o taktirde firma da personellerinden birine bu eğitimleri aldırarak bütçelendirmesi gerekir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/07/2021 08:38

(@ersin5)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz İbrahim bey oldukça güzel açıklama için teşekkür ederim kesinlikle sonuna kadar haklısınız.

Cihazların çok fazla özellikleri mevcut.

Üretim alanlarında çok fazla iş görüyor. Hatta cihazı kur sonrasında unut mantığı diyebilirim. Sıcak üretim alanları soğuk dış ortam alanları vb çok fazla dayanıklı. Uçtan uca sunduğu çözümler tartışılmaz.

Ayrıca yine villalar vb yerlerde kullandım sorunun kökten çözen cihazlar. Bence ilerleyememesinin sebebi kesinlikle kaynak destek tarafı. Aruba kullandım unifi kullandım bu tarz yapılarda hemen hemen aynı özelliklerde ama mikrotik performans dayanıklılık olarak kesinlikle çok daha iyi. Hâl böyle olunca:)

Gönderildi : 15/07/2021 09:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

İşte çözüm değil de ondan.:) Product başka birşey solution başka.
https://www.yasinnar.com/urun-hizmet-ve-cozum-arasindaki-fark-nedir/
https://hackernoon.com/products-and-solutions-do-you-know-the-difference-4ff9169cefe3

Mikrotik yerel de ürün sunuyor çözüm değil. Çözüm olsa bu başlıkta ki konuşmaların çoğunun anlamı olmayacaktı. 🙂
Bu gerçeklik solution her zaman product'tan daha iyidir gibi bir anlam taşımıyor. Mikrotikte bir ürün tedarik etmiş oluyorsunuz bunu hizmet şeklinde birinden almıyorsanız bu sınıfta çözümü siz sunmak zorundasınız yada ürünü işletmek...
Uygulamlarımda villa konusunda da ben aynı kanaatte değilim.:) Tartışılmaz dediniz bakın Hakan Uzuner itibariyle birlikte tartışıyoruz.:)
Hedeflediğiniz şey bugün ki şartlarda kolay değil size başarılar diliyoruz.:)

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/07/2021 09:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Gönderen: @ersin5

@hakanuzuner şöyle aslında. Proje amaçlı maliyeti indirmek için. Hem de kaliteli ürün diye düşünüyorum.

Merkezde fortigate cihazımız mevcut. 10 a yakın mağazalarımız var mağazalar ile site to site VPN yapmak istiyoruz. Mikrotik bu yönde hem maliyeti azaltıyor hem de oldukça performanslı bir ürün. Yine üretim alanlarında el terminali vb barkod okuma sistemleri için mikrotik AP ler oldukça başarılı. Bu sebepten tamamen. Ama bir o kadar da öğrenmesi zor

Anladım ama işte gördüğün gibi desteği yok, o nedenle diğer markalar bu kadar ucuz değil, sonuçta teknoloji üretmek kadar sürdürmek ve daha önemlisi onu desteklemek önemli.

Gönderildi : 15/07/2021 12:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu arada soruna dönecek olursak şahsen ben tanımıyorum eğitmen ama mutlaka vardır bilen ve online eğitim verecek birisi, umarım bulursun, sonuçta cihazları artık almışsın ve yatırım yapmışsın.

Gönderildi : 15/07/2021 12:48

(@ersin5)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz İbrahim bey oldukça güzel açıklama için teşekkür ederim kesinlikle sonuna kadar haklısınız.

Cihazların çok fazla özellikleri mevcut.

Üretim alanlarında çok fazla iş görüyor. Hatta cihazı kur sonrasında unut mantığı diyebilirim. Sıcak üretim alanları soğuk dış ortam alanları vb çok fazla dayanıklı. Uçtan uca sunduğu çözümler tartışılmaz.

Ayrıca yine villalar vb yerlerde kullandım sorunun kökten çözen cihazlar. Bence ilerleyememesinin sebebi kesinlikle kaynak destek tarafı. Aruba kullandım unifi kullandım bu tarz yapılarda hemen hemen aynı özelliklerde ama mikrotik performans dayanıklılık olarak kesinlikle çok daha iyi. Hâl böyle olunca:)

Gönderildi : 15/07/2021 13:50

(@ersin5)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner yo cihazları ben almadım. Şöyle aslında aynı zamanda freelance olarak küçük orta ölçekli firmalara danışmanlık hizmetleri veriyorum . Daha önce mikrotik cihazları saha AP olarak kullandım. Tek yaptığım arkada bir firewall da oluşturduğum Vlanlari mikrotik cihazda karşılığını yaparak farklı ağlar guest vb işler yapmak oldu. Ama mikrotik cihazının sunmuş olduğu özellikler çok daha fazla. Şimdi de ilk başta bahsettiğim gibi Bir merkezde bulunan firewall dan 6 ayrı mağazaya site vpn yapılması isteniyor. Buna istinaden bilgim yeterli olmadığı için eğitim almak istedim. Cihazları mevcut firma almış.  Hem eğitim alıp hem de bu iş süreci içerisinde bu yapıyı hayata geçirersem çok faydalı olacağını düşünüyorum bu sebepten şuan biraz hızlı bir eğitim almak istedim. Gerisi artık sahaya kalmış.

Gönderildi : 15/07/2021 14:00

(@ersin5)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz çok doğru İbrahim bey teşekkür ederim.

Ama bunun için oldukça fazla sebeplerim var. Bir çok kurumda kullanılan cihazlar. Hâl böyle olunca müşteride mikrotik cihazı vb olunca ben mikrotik bilmiyorum diye işin içinden çıkamıyoruz.  Çözmek zorundayız sizin dediğiniz gibi.  İşte bunun için daha sıkı bir arayışa girdim. Çok fazla karşıma çıkmaya başladı.  Diğer cihazlarda genel olarak firewall AP l3. L2 switchler dediğiniz gibi network bilgisi ve biraz araştırma ile çözülebiliyor.

Gönderildi : 15/07/2021 14:10

(@cumhuraltan)
Gönderiler: 703
Üye

Selamlar  @ersin5 

İstanbul'da  iseniz Mikrotik Dist leri  aynı  zamanda  yetkili  eğitim merkezleri  Avrupa  yakasında  iseniz  orada bulunan  bir  dist  mevcut  ve  eğitimler  veriyor  ücretleri de  oldukça  uygun  anadolu yakasında  iseniz Gebze'de  bulunan  Dist de  eğitim veriyor  basit  bir  google  araması  ile  bulabilirsiniz   eğitimleri  alıp sonrasında da  sınavlarına  girerek  sertifikalarını da  alabilirsiniz.

Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

Gönderildi : 15/07/2021 14:46

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Anlıyorum, o ürünlerle hizmet üretmek istiyorsan çözmek zorundasın. 
Finalde benim sana önerim şu olur. bloglarında yazanlar var ve bahsettiğim firmayla sen irtibata geç sana acil lazım olan kısımlarla ilgili hızlı özel eğitim alıp alamayacağını sor. Hatta uzmanlarına ulaş bu iş kapsamında yerinde olmamak üzere cihazları konfig etme işi öner sende öğrenmiş olursun üzerine okuyarak kendini geliştirmiş olursun. 

Ama işte önerilerimiz kapsamında anlamalısın ki uzmanlaştıktan sonra aynı ücretlere sende yapmak istemeyeceksin bu işi. Bu ölçek firmaların 1. önceliği de verimlilik değil ucuzluk. Furya dediğimiz de oydu zaten. Bol bol konuşulan bu tip şeyler bir gün kayboluyor piyasadan. Büyük ölçekli firmalarda bunları merkezlerine konumlandırmaz sadece uç noktalarına projelendirir bunların uzman eleman güçleri var tabi. İşte uzmanlaşıp diğer markalara bakanlar geçmiş deneyimi ile bu tip projeler yapabiliyorlar.
Bütçeler belli uzun vadeli yaklaşmıyor insanlar sonra da sorun halinde adam bulmak için debelenip duruyorlar.:) İşte mikrotik, elastix, pfsense, samba vs kuruluyor başta sonra da sorun halinde aranıp duruyorlar. Bize de soruluyor danışılıyor felan bakmıyoruz deyip geçiyoruz.:)
AP, modem olur nadiren de router olur ama firewall kur unut olmaz malum. Bu segmentasyon da bir ekmek kapısı ama kişi yalnızdır bunu bilmeli.:)
İşte başta söylenecekleri sonda söyleyince böyle uzuyor.:)

Gönderildi : 15/07/2021 15:08

(@ersin5)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz firewall olarak bir kurumun yönetimi vb durumlar için kesinlikle kullanılmaz çok haklısınız. Yine dediğiniz gibi aslında uç noktada çözümleri için oldukça ideal olduğunu düşünüyorum.  Aslında bir yer buldum ama Anadolu yakasında. Ben Avrupa yakasındayim. Cihazlar ile beraber eğitim veriyorlar online eğitim vermiyorlar bu yüzden gitmek gerekiyor. Şu zamanda da Avrupa'dan Anadolu'ya girmek malûm.

Gönderildi : 16/07/2021 07:50

Paylaş: