Forum

Hp Switch eğitimi

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Hp Switch eğitimi

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,006 Görüntüleme
(@unalcan)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar Uzaktan Hp switch Temel Konfigrasyonu VLAN, TRUNK vs.. konularında eğitim verebilecek arkadaşlar özelden yazarsa sevinirim.

Gönderildi : 26/12/2020 21:52

(@unalcan)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @unalcan

Merhaba arkadaşlar Uzaktan Hp switch Temel Konfigrasyonu VLAN, TRUNK vs.. konularında eğitim verebilecek arkadaşlar özelden yazarsa sevinirim.

Ücreti karşılığında

Gönderildi : 27/12/2020 15:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

@unalcan

Merhaba,

Bununla ilgili olarak bu hafta makale yayımlandı.

Biraz daha kaynağı iletebilirim size döküman anlamında.

https://yadi.sk/d/yuuVseClWFLfsA

Biraz da kendinizi zorlamalısınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/12/2020 17:35

(@unalcan)
Active Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @www-rizasahan-com

@unalcan

Merhaba,

Bununla ilgili olarak bu hafta makale yayımlandı.

Biraz daha kaynağı iletebilirim size döküman anlamında.

https://yadi.sk/d/yuuVseClWFLfsA

Biraz da kendinizi zorlamalısınız.

Rıza Bey ilginiz ve desteğiniz için teşekkür ederim. 

Bizim switchler layer 2 1820-48G  buralarda farklı VLAN'ları haberleştirebilir miyiz örnek VLAN-100 ve VLAN200'ü

Saygılarımla.

Gönderildi : 27/12/2020 19:58

(@serkanates)
Gönderiler: 1271
Üye

Olayın temel mantığı şu şekilde. Eğer elinizde LAYER2 switchler varsa bu switchlere VLAN tanımlarınızı yapabilirsiniz. Hangi portun hangi VLAN'a üye olacağını, hangi portun başka switchlere bağlı olacağını tanımlarsınız. VLAN bir standart olduğu için bütün LAYER2 destekleyen donanımlarda temel mantık bu şekildedir. Ancak VLAN'ların birbirleri ile haberleştirilmesi farklı bir konudur. Bunun için yönlendirme (route) gereklidir ve sisteminizde yönlendirme (routing) görevini yapacak LAYER3 destekli bir cihaza (switch, firewall, router vb.) ihtiyacınız bulunmaktadır.

Gönderildi : 28/12/2020 09:06

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

@unalcan

Merhaba,

Hocam yazmış zaten routing yapmadığı için haberleşmez.

Ya tepeye bu işi yapan bir switch kuracaksınız veya firewall varsa elinizde switchleri orada sonlandırıp bir kural ile bu işi yapacaksınız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 28/12/2020 15:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32956
Illustrious Member Yönetici

Gökhan hocanın bu konuda pek çok videosu bulunmaktadır.

(13) Gökhan TATAR - YouTube

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/01/2021 14:37

Paylaş: