Forum

Eğitim ve sertifika...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Eğitim ve sertifikasyon önerisi

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
376 Görüntüleme
(@HasanKose)
Gönderiler: 5
Active Member
Konu başlatıcı

Öncelikle saçma bir soru soruyorsam kusura bakmayın, forumu birazcık aradım ama beni tatmin edecek şekilde yanıt bulamadım.. Herhangi bir bilgisayar temelli eğitim (lisansı kastediyorum) almadım, İngiliz Dil Bilimi mezunuyum.. Bilgisayarla aram iyi sayılır, normal ev kullanıcısından daha iyiyim diyebilirim. Ama teknik olarak ve bilgi birikimi olarak tabiki oldukça düşük seviyedeyim.. Amacım aslında Adli Bilişime yönelmek.. Bu işler tabiki sertifika ile pek olmaz gibi, önemli olan pratikte işi yapabilmek, yoksa sertifikayı bir etiket gibi taşımak istemiyorum.. Herhangi bir kurs alma imkanım yok şu sıralar çalıştığım için, belki online olarak birşeyler yapabilirim.. Sertifikasyon sınavlarına girme niyetinde değilim ilk aşamada, kendimi sınavlarda başarılı olabilecek gibi hissettiğimde deneyeceğim (belki de hiç hissedemeyeceğim, ama umudum var :=) ) Sizden isteğim şu, bana ilk etapta yapabileceklerimi, tavsiyelerinizle yönlendirmelerinizle belirtmeniz, Teknoloji çok yaygın ve dallı budaklı, bir noktadan sonra belli alanlara yönelmek gerekecek, fakat işe ilk nerelerden başlamak gerekli? Şu anda elimde CBT Nuggets ComptiA A+ videoları var, onlardan başladım, biraz genel bilgi, donanımlar terimler falan öğrenmeye çalışıyorum, bunun ardından eğer yanlış anlamadıysam diğerleriyle kıyaslandığında giriş seviyesi sayılabilecek bir sertifikasyon olan MTA yı alabilmek için öğrenmem gerekenleri araştırıp ona çalışmayı planlıyorum.. Benim için uzun vadede bir yol haritası çizebilir misiniz ? En azından ilk olarak sunlardan yola cıkıp sonra sunlara yonelebilirsin tarzı şeyler söylerseniz memnun olurum..

Teşekkür ederim.. 

Gönderildi : 07/02/2012 15:35

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Çalışırken eğitim almak ayrı bir işkence zaten hafta sonları veya akşamları eğitim veren kurumlarda var.Çözümpark makale video kısmı başlı başına bir kaynak ama en azından eğitim ortamının havasını solumanızda yarar var.İnsana bir şeyler kattığı kesinlikle tartışma götürmez bir durum. Sizin iş programınız ve bütçeniz ile ilgili ama eğitim kurumundan  bir eğitim almanızı kesinlikle öneririm.Zaten iyi bir ev kullanıcısıyım diyorsunuzki kursta alacağınız eğitimde temelden giriş oluyor ve tam sizin için diyebilirim.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/02/2012 16:33

(@HasanKose)
Active Member
Konu başlatıcı

söylediklerinize kesinlikle katılıyorum, kursu kursta almak en iyisidir, ama şu anda bu imkanım yok maalesef.. Bu imkanı elde edene kadar ise, biraz yol almak istiyorum, kurs imkanına kavustugum zamanda temeli değilde biraz daha ileri düzey olanını alabilme sansım olacak bu sayede..

Gönderildi : 07/02/2012 17:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba o zaman kendinize bir yol haritası belirlemeniz gerekir.Bu aşamadan sonra burada tüm kaynaklar mevcut.Örneğin testlerde yoğun makina kullanacağınız için aşağıdaki sıralamayı izleyebilirsiniz.

1-Vmware workstation 8
2-Server 2008r2 kurulumu
3-Active directory Dns kurulumu
4-Dhcp kurulumu
5-Client kurup domaine almak
6-Gerekli testleri yapmak

Bu aşamadan sonra artık temel yapıyı kurmuş olursunuz üzerine server 2008 rollerini iis,ftp,rras gibi rolleri ekleyerek ilerleyeiblirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 07/02/2012 19:22

(@HasanKose)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba o zaman kendinize bir yol haritası belirlemeniz gerekir.Bu aşamadan sonra burada tüm kaynaklar mevcut.Örneğin testlerde yoğun makina kullanacağınız için aşağıdaki sıralamayı izleyebilirsiniz.

1-Vmware workstation 8
2-Server 2008r2 kurulumu
3-Active directory Dns kurulumu
4-Dhcp kurulumu
5-Client kurup domaine almak
6-Gerekli testleri yapmak

Bu aşamadan sonra artık temel yapıyı kurmuş olursunuz üzerine server 2008 rollerini iis,ftp,rras gibi rolleri ekleyerek ilerleyeiblirsiniz.

Aradığım aynen böyle bişeydi, teşekkür ederim. Not ettim bunları. Vmware ile başlamak için hazırlığımı yapayım.. 

Gönderildi : 07/02/2012 20:32

(@EminBora)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Basarım parayı özel kursa gider ordan alırım sertifikayı diyorsanız Bilişim Eğitim Merkezi adında meb ve microsoft onaylı sertifikalar veren bir firma biliyorum..Sitelerinden bir forum doldurdukdan sonra onlarla iletişime geçebilirsiniz fiyat,derslerin işleyişi tarzı sorularınızı boyle yanıtlayabilirler..yardımcı olmak amacıyla o doldurulan formun linkini paylaşıyım sizinle bende burdan doldurmuştum ertesi gün bana geri donmuşlerdi sağolsunlar..

http://www.bilisimegitim.com/eformlar_detay.asp?eFormNo=434

Gönderildi : 14/02/2012 04:41

(@HasanKose)
Active Member
Konu başlatıcı

Basarım parayı özel kursa gider ordan alırım sertifikayı diyorsanız Bilişim Eğitim Merkezi adında meb ve microsoft onaylı sertifikalar veren bir firma biliyorum..Sitelerinden bir forum doldurdukdan sonra onlarla iletişime geçebilirsiniz fiyat,derslerin işleyişi tarzı sorularınızı boyle yanıtlayabilirler..yardımcı olmak amacıyla o doldurulan formun linkini paylaşıyım sizinle bende burdan doldurmuştum ertesi gün bana geri donmuşlerdi sağolsunlar..

http://www.bilisimegitim.com/eformlar_detay.asp?eFormNo=434

Bilgi için teşekkürler, ben daha ziyade evde kendi imkanlarımla biraz ilerlemek istiyorum.. Sonrasında imkan ve fırsat bulursam ileri düzey kursları almayı planlıyorum.. 

Gönderildi : 14/02/2012 12:34

Paylaş: