Forum

benim hayatım ve s...

Bildirimler
Hepsini Temizle

benim hayatım ve sonrası

7 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
455 Görüntüleme
(@ahmetadbay)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar; bilişim dünyasına girişim 98 yıllarına dayanır, babam belediye de bir memur aynı zamanda teknoloji tutkunu bir insandı... ilk ateri, ilk internet cafe ve ilk sinema baba'mın sayesinde tanıştı bızım ordaki insanlar. Hal böyle bizde teknolojiye merak sardık oyunla başladık ( Half-Life , Test Drive 5 , Mortal Combat 4... ) format atmakla (cd dısket bunlar elınde ıse karızma oldugun zamanlar) buyuduk , emesen , mirc , ıcq , vb. sosyal programlara sağlığımdan daha çok önem vermiştim... Yıllar geçıyor yeni teknolojileri hayranlıkla bakıyorduk. Chip ve byte dergilerini nokta virgül okurdum. O zamanlar 56k modemler vardı paketler alır oyle bağlanırdık bir gün bir sorundan dolayı superonline aramak zorunda kaldım karşımdaki kişi bana ""sörvır" diye birşeylerindeki sorundan bahsetti merak bu ya aradım aradım "sörvır" ne diye o zamanlar ingilizcenin "i" sini bilğim zamanlardı, aradım aradım meğerse ""sörvır"" bizim servermiş. Belediyedeki bilgisayarcı şimdiki tabirle IT ci abimizin yanına koştum dedim nedir bu server dedim O da ; "bilgisayar dedi ser verir sır vermez dedi"" beni ti ye aldığını anladım ve başadım araştırmaya google amcaya , yahoo ya sora sora bulduk bu serverin ne olduğunu baktım sistem mühendisliği diye bir olgu var hayalimde kurguladığım iş diye bilirim yada insanların ne kullanacağına karar vermek ""güç"" olmaktı belkıde ilgimi çeken, ve sonuında İstanbula geldım ve guzel bir kurs'a ya kayıt yaptırdım ne öğreneceğim hkkında kesinlikle bir bilgim yoktu gittim ben sistem müh. olmak istıyorum dedım ve imzayı attım ve sene 2006 yılı dersler ilerledikce virtual machine ,vmware diye sanal makınlardan bahsediliyor Allah'ım bu nasıl bir teknoloji gecem gündüzüm server (den.dc.1 ve den.dc2) çalışmak oldu sanal xp cikler eklemeye başladık yasaklar kurallar felaket senaryoları derken sistemci olduk çıktık... Ne bildiğimi insanlara anlatamamnın zorluğunu çok yaşadım, ve iş başvurularına gittim geldım 1 yılda 300 den fazla gorusme yaptım hepsıde OLUMSUZ !!! isyan ettiğim günler de oldu başaracağım siye kendimi gaza getirdiğim günlerde. Sunu farlk ettim insanlar ne aradığını bilmiyor ya herşeyi istiyor yada ustad olmanı bir iş görüşmemi hiç unutamam kobiden buyuk sayılabilecek bir şirkette benden istenilen nitelikler şunlardı "" iyi derecede network bilgisi , uzman sevyede sistem bilgisi , web tasarımı, photoshop ve desing yapabilecek kadar corel bilgisi ve tercihen mikro bilgisi "" iş ilanında bunlar yazsa direkl kafadan geçerdim oraya gidince öğrendim el sıkışarak ayrıldık... ve yıl 2009 sistemci olmaktan sıkılmaya başladığımı ve beni tatmin etmediğini fark ettim , network bilgim çoık az dı ama aslında içimdeki çocuğun networkcu olduğunu fark ettim suan guzel bır kursta CCNA -CCNP eğitimi almaktayim sizlerden ricam bir networkcü nasıl olunur , network kültürü nedir, network deyince hangi ülke yada şehir akla gelir bu konularda bana yardımcı olabilirmisiniz... Sozuçar yazı kalır 3-5 yıl sonra bu yazıyı okurken kim bilir nerede ve nasıl olacağım Herkese şimdiden teşekkür ederim :))) Sürç-ü lisan etti isek affola,

Gönderildi : 16/01/2010 12:46

(@cenkercetin)
Gönderiler: 400
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Öncelikle sürükleyici bir yazı olmuş tebrikler..Geçtiğiniz yollar gittiğiniz yerler hepimizin bir zamanlar yaşadıkları..Bununla ilgili daha önce konuşmalar çok yaşandı. Size söyleyebileceğim tek şey..Tek bir konuda uzmanlaşmak günümüz "piyasa"sında etkili değil malesef..ilk 500 e girmek istiyorsanız da iyi bir üniversite geçmişiniz belkide başarılarınız olması gerekiyor..Gelelim tekrar konumuza Network gerçekten kurs ile okumak ile sahip olunabilecek bir yetenek bence..network daha çok saha deneyim gerektiren, uzmanlaşmak için her yeni günde yeni bir sistem, yeni bir sorun ile uğraşmak demek..(kişisel görüşüm) Kurslar takviye olacaktır ancak, sadece network ile ilgili bir bölümde çalışmadan "iyi bir network uzmanı" olunamayacağı kanaatindeyim. Başarılar..

Not: önceki tartışılan konu linki  http://www.cozumpark.com/forums/thread/141534.aspx  

Cenker Çetin

Dijital Dönüşüm Danışmanı

Gönderildi : 16/01/2010 13:23

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Cenker hocama ek olarak,

Portalımızda bulunan netwrok ve cisco makalelerini okuyarak işe koyulabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 16/01/2010 13:52

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Değerli arkadaşlarıma ek olarak ne olursa olsun iş konusunda biraz çevre ve bugünlerde biraz şans gerekli.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 16/01/2010 16:47

(@SerdemAKSOY)
Gönderiler: 248
Reputable Member

birazda kendini iş konusunda satabilmek önemli. çok şey bilirsin iş görüşmesinde kendini ifade edemezsin adamın biri gelir senden daha az bilgiyle işi alır.

Gönderildi : 19/01/2010 18:33

(@erdemcilingiroglu)
Gönderiler: 2205
Noble Member

Belki biraz ağır bir tabir olacaktır ama buradaki tüm ustaların yazdıklarına ek olarak ekstra olarak diyorum ki biraz torpil, dinamit, dayı, amca, yenge, teyze de lazım. Bilmem anlatabildim mi???

Gönderildi : 31/01/2010 21:01

(@kayhankayihan)
Gönderiler: 854
Noble Member

Keske kendini web konusunda geliştirseydin..

İş için dha faydalı olurdu diye düşünüyorum..

Uzmanlık değil, ne deseler blirim diyenler iş sahibi oluyor..

Gönderildi : 01/02/2010 00:07

Paylaş: