Forum

Yazıcı adı sabitlen...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Yazıcı adı sabitlenmesi hakkında.

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
504 Görüntüleme
(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhabalar bir süredir çalıştığım firmada yaşamış olduğum bir sorun hakkında fikir,öneri ve görüşlerinizi almak için yazıyorum.

firmamızın üretim alanında kullanılan bilgisayarlara usbden bağlı zebra GX420 yazıcı bulunmakta. iş akışını özetlemek gerekirse operatörler bilgisayardaki yazılım üzerinden çıktı alıyor ve yazılım bilgisayardaki varsayılan yazıcı ve yazıcı adı ZebraGX420 ye bakıp çıktı gönderiyor.

Benim sorunum ise şu mesela aynı marka model başka bir yazıcıyı bu bilgisayara bağlayınca yeni bir yazıcı olarak tanıyor ve isim olarak ZTCGC420 veriyor. ben elle manuel Default yazıcı ve ZebraGX420 yapıyorum. Disable durumda olanı da yazıcıyı kaldır diyorum. 

üretimde bu yazıcılardan 100den fazla var ve istiyorum ki bir arıza durumunda gece hafta sonu vs. operatörler yazıcıları değişse bile yazıcı adı değişmesin yada yeni yazıcıda aynı isimle (ZebraGX420) olarak görünsün ki çıktıya devam edebilsinler. açıkçası biraz mantıksız bir konu oldu ama zamanımın büyük bir kısmını buna harcamaya başladım. bazen usb port değişiminde bile ZebraGX420(1) gibi olabiliyor. 

bu konuda deneyim, görüş , öneri veya Gpo gibi herşeye açığım 🙂 

şimdiden teşekkür ediyorum.

Gönderildi : 28/09/2021 18:48

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4298
Co-Helper

https://qtechbabble.wordpress.com/2018/03/01/use-windows-command-line-to-silently-install-printers/

https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/module/printmanagement/rename-printer?view=windowsserver2019-ps

yönlendirmiş olalım. usb device installation olduğu için drv üstünden auto name atması doğal. Bunun için 2 yöntem olabilir. Ya plug&play, auto ins. kapatır aygıtı elle kurarsınız ki uğraştırır.
Yada bir batch hazırlar cihazlara koyarsınız printer değiştirince manuel çalıştırırlar rename ve default seçilebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/09/2021 02:58

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

öncelikle çok teşekkür ederim hocam. Aklımda şöyle bir seneryo oluştu. bir bat yazarak windowsun başlangıcına koymayı düşünüyorum. öncelikle tüm printerları silen daha kalan printerı da benim istediğim isimle değiştiren ve default yapan bir bat bunu GPO ile de dağıtabilirim. verdiğiniz linklerden yola çıkacağım yanlız tek takıldığım nokta printer kaldırırken uac ye takılıp admin password istemesi olabilir. 

Gönderildi : 29/09/2021 07:48

(@serkanates)
Gönderiler: 1279
Üye

Gönderen: @berkayguzelbeyoglu

öncelikle tüm printerları silen daha kalan printerı da benim istediğim isimle değiştiren ve default yapan bir bat

Günaydın;

Eğer bunu tespit edebiliyorsanız kaldırmamak da bir seçenek. Offline, not use vb. bir isimle ismini değiştirin, personel kullanmasın.

Gönderildi : 29/09/2021 08:08

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@SerkanAtes merhaba hocam aslında bunu da düşündüm ama malesef yazılım bilgisayar üzerinde tek printera bakıyor o isim ile olması önemli kullanıcıların el ile seçtiği bir ekran gelmemekte. ibrahim hocamın dediğini uygulamak mantıklı geldi 100 den fazla bilgisayarda tek tek yapmak gerçekten yorucu olabiliyor 🙂

Gönderildi : 29/09/2021 10:37

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Ne saçma yazılımmış. Hadi çıktıyı varsayılan olarak seçili olan yazıcıya göndermesini anladık. Yazıcı adına bakmak ne demek. Kesin yerli yazılımdır 😉 .

Gönderildi : 29/09/2021 15:08

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas 🙂 bu yazılımcıların işi gücü bizi uğraştırmak diyeceğim ama sözüm meclisten dışarı 🙂 malesef zamanında böyle birşey yapılmış şu an da değil düzenlenmek sql'e müdahale ederken bile dualar ediyoruz. 

Gönderildi : 29/09/2021 21:07

Paylaş: