Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Uzak yönetim.

Zafer GÖKTÜRK
(@zafergokturk)
Üye

Merhabalar,

Intel vPro veya AMT platformlarını desteklemeyen bilgisayarlarda BIOS dahil uzak yönetim yapabileceğimiz anakarttan bağımsız bir yazılım veya benzeri bir platform var mıdır?

Amaç: Uzak bilgisayarları tam erişim sağlamak BIOS dahil.

Saygılar.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 24/06/2021 11:29
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Kısa cevap tam olarak denkliği yok. Bu tip bir etkinlik donanım katmanı erişimi gerektirdiği için vPro, idrac, ipmi gibi donanım katmanında sağlanan çözümler var zaten. Geçmişte bunu usb modül ile deneyenler oldu batı da ama aynı efektifliğe sahip değiller. Bunun alternatif yine hardware çözümü çeşitli kvm'ler var ancak yine hardware'dir, bağımsız ve ucuz değiller.
Kurumsal cihazlarda model değişken olarak uefi'nin getirdiği bazı avantajlar var vPro size etkin, sihhatli bir altyapı, arayüz sunar (örneğin AMT aynı yetkinliğe sahip değil ipmi da aynı sihhate)
bunun tümü olmamak üzere karşılamak için siz kulağı tersten tutarak yaparsınız. Yani model, sınıf değişken olarak bilindik üreticilerde hp, dell ücretli kendi uzaktan yönetim kurguları var bunlar gördüğüm kadarıyla basit bir yazılım kurgusundan ibaret değiller detaylı config gerektiriyorlar. youtube da markalarda nasıl kurgulandığına dair kayıtlar var görmüştüm. Anlaşılacağı üzere bunlar marka, model bağımlıdır hp kurgularsınız dell, lenovo da hiçbir işe yaramaz örneğin home user tipi bir cihazı da eklemenize izin vermez. Örneğin bunlar WOL'un garantili tam tekmil çalışmasını sağlıyor ve güvenli uzaktan bios update sağlıyor. Yoksa uzaktan bios update için markaların daha alt seviye manuel yöntemleri var ancak ben önermem güvenilirlik düşük yanlış bir işlemde cihaz açılmayabilir.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 24/06/2021 14:52
Zafer GÖKTÜRK
(@zafergokturk)
Üye

@ibrahimyildiz Cevap için çok teşekkür ederim gayet açıklayıcı oldu.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 29/06/2021 10:18
Paylaş: