Forum

Qnap Raid10 disk ar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Qnap Raid10 disk arızası

8 Yazılar
3 Üyeler
10 Likes
965 Görüntüleme
(@idrisaktan)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Bir sorun hakkında yardım talep etmeyim. Raid10 olarak yapılandırılmış 4 diskli nas depolama sisteminde önce 3. Disk kayboldu sonra 4. Disk smart hatası uyarısı verdikten sonra kayboldu. 

Yedek aynı model HDD alındı Windows ortamında disklere erişim sağlanırsa eğer acronis ile klonlama işlemi denemek istiyorum. Olurda diskler klonlanabilirse qnap a takıldığında sorunsuz şekilde çalışır mı?

Aksi takdirde ne yapılması gerekmektedir.

Teşekkür ederim.

Gönderildi : 08/05/2022 00:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Mevcut diskler RAID yapısında ise onları kopyalamanız mümkün değil. Yani bahsettiğiniz senaryo ile verileri kurtarma şansınız yok. Bazı kurtarma programları bunu yapıyor ama R5 için 3 diskin bozulması demek zaten verinin kaybolması demektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/05/2022 12:44

(@idrisaktan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba,

Mevcut diskler RAID yapısında ise onları kopyalamanız mümkün değil. Yani bahsettiğiniz senaryo ile verileri kurtarma şansınız yok. Bazı kurtarma programları bunu yapıyor ama R5 için 3 diskin bozulması demek zaten verinin kaybolması demektir.

Cevabınız için teşekkür ediyorum Hakan bey, 

Benim yaklaşımım bu yönde olduğu için sadece fikir alışverişinde bulunmak istiyorum.

Şöyle ki, qnap smart hatası olan bir diske erişim sağlamama gibi bir durumu olabilir. Bu nedenle 4. Diski görüyordu ama smart hatası olduğunu bildiriyordu. 4. Diski yapısını bozmadan klonlama şansım olabilir diye düşündüm.

Birde 4 diskli Raid 1+0 yapıda

A Grubu 1. Disk ile 2. Disk bir birini yedeği. Yapı Raid 1

B Grubu 3. Disk ile 4. Disk bir birini yedeği. Yapı Raid 1

A ve B grubları yapısı Raid 0 

B Grubunda diskin biri erişilmez olduğunda yerine aynı model başka bir disk takıldığında erişilebilir olan disk kendini yeni diske kopyalama yapmaz mı? Bu sorunun cevabı evet ise 4. Diski kurtardığımız takdirde 3. Diski de bu sayede kurtarmış olacağız.

Konu hakkındaki fikirlerim bu yönde, bana yardımcı olmanız dileğiyle.

İyi günler dilerim.

Bu ileti 2 yıl önce idris Aktan tarafından düzenlendi

Gönderildi : 09/05/2022 13:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Hakan abinin dediği gibi clone gibi birşey söz konusu değil sadece fiziksel sector by sector copy var bunu da siz yapamazsınız pro ekipman gerekli bu recovery metotlarına girer yani profesyonel birileri yapmalı. 
Parity dağılımları sizin dediğiniz gibiyse sizin kendi imkanlarınızla kurtarma ihtimaliniz yok (disklerin gerçek problemleri bilinmiyor) fakat öyle olmayabilir 4 diskli tahmin edilebilir ucuz NAS üniteler pro cihazlar değiller açıkça parity bilgisini belirtmiyorsa değişiklik arzedebiliyor. Bu tip ünitelerin recovery kaabiliyetleri de pek yok software raid yaptıkları için. Yani kendi kendine düzeltmesini beklemeyin.
Özetle data çok önemliyse sizin yapmanız gereken tek bir yol var diskleri daha fazla kurcalamadan NAS ünitesiyle birlikte uzman kurtarma hizmetine vermeniz gerekli, verikurtarma firmasıyla görüşebilirsiniz. Uzman deneyimi olmadan yaptığınız her işlem data recovery ihtimalini düşürür yada yok eder. Dediğimiz gibi R0'ın tamamlayıcı parity 2 disk birden bozulduğu için dataya veda etmeye hazır olunuz fakat disklerin fiziksel durumlarını da bilmediğimiz için küçükte olsa ihtimal yok değil.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/05/2022 13:40

(@idrisaktan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Teşekkür ederim, Raid 1 yapısında ki 2 dikten biri sağlam olsa kurtarma senaryosu nasıl olurdu.

Gönderildi : 09/05/2022 15:42

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Raid1 de kurtarma senaryosuna gerek yok 2'li yapıda arızalı disk yerine sağlam disk bağlarsınız mirror yapılan diğer diskten tekrar mirroring başlar. 
Sizin yukarıda yazdığınız parity düzeninde bu olmuyor malum. Bilginiz olsun diye yazıyorum Raid01 olsaydı olurdu sorunsuz devam edebilirdiniz Raid 10 ile 01 aynı sanılır fakat aynı değiller. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/05/2022 15:56
idris Aktan, Hakan Uzuner, idris Aktan and 1 people reacted

(@idrisaktan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz teşekkür ederim Hakan bey iyi günler dilerim. 

Gönderildi : 09/05/2022 18:46

(@idrisaktan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Konu hakkında bir gelişme olduğu takdirde buradan paylaşacağım.

Gönderildi : 09/05/2022 18:48

Paylaş: