Forum

Printer Server Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Printer Server Hk.

5 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
767 Görüntüleme
(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, bir süredir yaşadığım ilginç sorunla ilgili sizin de önerilerinizi almak istiyorum. Server 2016 üzerinde Print server rolüm mevcut ve farklı modellerden 17-18 adet ortak printer'ım ekli. sorun şu an 1 printerda yaşanıyor. Hp Officejet serisi bir ürün sorunu şöyle açıklayayım.

ara ara printer'a giden çıktılar ulaşmıyor. Spooler servisini restart edince düzeliyor. işin garip yanı ne son kullanıcı nede ben sunucu üzerinden çıktı gönderemiyorum servisi restart edene kadar. PCL sürücüleri ile denedim yine aynı Enable Brunch seçtim yine aynı.

son kullanıcıda direk ipden eklediğimde sorun yok. Açıkçası işin içinden çıkamadım desem yeridir. bu konuda değerli görüşlerinizi rica ederim.

Gönderildi : 24/01/2022 18:58

(@serkanates)
Gönderiler: 1277
Üye

Merhaba Berkay bey;

Günlük kayıtlarına düşen bir şey var mı? Sorunuza bu hali ile ancak aynı veya benzer problemi yaşamış arkadaş varsa cevap verebilir.

Gönderildi : 24/01/2022 21:43

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Öncelikle sıfırlamak baştan almak iyi olur. Sunucu da bu printer'la ilgili bütün kayıtları, aygıt sürücülerini, reg kayıtları temizleyin. bağladığınızda bulamayacak hale gelmeli. 
Daha sonra farklı PCL sürümleriyle deneyin 4-5-6 hangileriyle ilgili destek varsa ve bunların driver info'larını iyi okuyun ürün support'undan, ipucu verebilir.
Client'larda aynı şekilde temizlenmeli ve birebir sunucuda ki sürüm ile aynı olmalı. Örneğin o cihaz için win. update'den bir sürüm çekiliyorsa bu problem üretebilir bu sürüm farkına yönelik bir çözüm arayışına girmelisiniz.
Direkt eklemede farklı sürücü modu işler wsd gibi. Örneğin print server'a da bu şekilde eklenmemeli kesinlikle, network printer'lar en stabil PCL sürücüleri ile çalışır fakat üreticisine göre farklı çalışma modları bulunur. Kurumsal ortamda hp tercih etmediğim için ezbere bilemiyorum.

Bu arada yazdırma halinde spooler servisinin stop olması da "printnightmare" sonuçlarından birisiydi bazı cihazlarda, forumlarda bunu görmüştüm. Üretici üzerinden buna paralel de araştırma yapın, ilgili update'ler kaynaklı olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 24/01/2022 22:25

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim malesef yapımızdaki printer modelleri çok fazla bu yüzden açıkçası biraz stabil değil. İbrahim Hocam anlattıklarınızın bazılarını yaptım şöyle bir denemede yaptım internete çıkamayan hatta update alamayan bir vlanımıza dahil windows 10 bilgisayarda sunucu paylaşımı ile PCL driver çekip denedim yine aynı sıkıntı oluştu ama farklı PCL driverları deneme şansı bulamadım bunu deyeneceğim. detaylı event log inceleme şansım olmadı ama ilk sorunu yeniden yaşadığımda logları sizinlede paylaşacağım.

Gönderildi : 24/01/2022 22:55

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tekrardan merhabalar;

biraz kontrol etmek için zaman buldum ve loglara baktığımda hiçbirşey göremedim. sonra hp sitesinden PCL v3 sürücüsünü indirdim ve onunla da kurdum. şu an sorun yok gibi ama uzun vade ile deneyip bilgi vereceğim.

Gönderildi : 25/01/2022 10:58

Paylaş: