Forum

hp pro 3400 mt Ssd ...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] hp pro 3400 mt Ssd Önerisi Hk.

4 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
591 Görüntüleme
Berkay GÜZELBEYOĞLU
(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 177
Reputable Member
Konu başlatıcı
 

Merhabalar bir süredir bu konu hakkında araştırma yapıyorum ama net bir bilgi alamadığım için bu konuyu sizinle de paylaşmak istiyorum. Hali hazırda kullanmış olduğumuz hp pro 3400 mt bilgisayar kasalarımız mevcut (i5-2.nesil) bunlara ssd almak istiyorum. Aslında standart sata ssd alıp 500-450 gibi hızlarla çalışabilirim ama araştırma yaparken aşağıdaki gibi bir pcı-e kartı gördüm.

image

Bilgisayarlarda ekran kartı olmadığı için bu aparattan alıp nvme ssd alıp takmak istiyorum. ama kart üzerindeki Pcı-e 2.0 veri yoluna sahip olduğu için ve bazı anakartların buna izin verse bile boot disk olarak görmediğini okudum. Daha önce bunu test eden varmı ? eğer mümkün ise bunu uygulayıp nvme ile 1200-1000 gibi hızları almak istiyorum. 

Intel H61 Express chipset'in bunun için boot disk desteği olabilir mi ?

fikirlerinizi ve önerileriniz rica ediyorum. 

 
Gönderildi : 16/01/2022 21:31

Zülfü Mehmet ÖZÇİFÇİ
(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 704
Honorable Member
 

Hocam sanırsam bu göstermiş olduğunuz kart bir dönüştürücü, NVme SSD girişi olmayan ana kartlar için bir çeşit çevirici, yani takacağınız ssd ne kadar hızlı ise o kadar hızlı veri okur ve yazarsınız.

Kişisel bir olay

 
Gönderildi : 17/01/2022 09:02

Berkay GÜZELBEYOĞLU
(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 177
Reputable Member
Konu başlatıcı
 

Merhabalar tekrardan internette çok fazla araştırma yaptım bunun için sağlıklı bir bilgi bulamadım bu gün HP iş ortağımız ile görüşmemize istinaden hem de konuyu çözümlemek adına Bu tip aparatlar ile 2. bir disk olarak bilgisayarın görebileceğini ama BIOS tarafında Boot disk olarak kullanılamayacağını belirtti. Tabi bu resmi açıklama 🙂

3.party bir yazılım ile bir Flash disk yardımı ile olabileceğini gördüm ama buda garanti bir yöntem değil. kısacası H61 serisi anakartlarda Standart 2.5 Sata SSD kullanmaya devam edeceğiz.

 

iyi forumlar dileri.

 
Gönderildi : 17/01/2022 09:39

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 3673
Üye
 

Bu konu temelinde yazdığım 2 forum konusu var onlara bakabilirsiniz. Kısaca doğru cevap vermişler anakart nesliniz desteklemiyor. Bu destek 5 ve 6. nesil cpu'larla yaygınlık kazandı chipsette ise 9 ve 10. nesilde yani 9 da sadece Z97 ile geldi. PCIe Booting için ön koşullardan biri de UEFI bios olmasıdır.
Haricen hızlandırmak isteyenler için daha güncel bir nesil cpu, mb olsa bile son nesil hızlı m2'leri tam perf. kullanabilmek için gerekli olan PCIe Gen nesline bağımlı.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

 
Gönderildi : 17/01/2022 14:05

Paylaş: