Forum

Excel İçin Bilgisay...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Excel İçin Bilgisayar Önerisi

12 Yazılar
6 Üyeler
2 Likes
7,705 Görüntüleme
(@radiate7z)
Gönderiler: 30
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Şirket içerisinde yüklü excel dosyaları ile çalışıyorum örnek vermek gerekirse 250.000 satır gibi. Excel tablosuna formül atadığım da en az 15 dk formüle başlamasında, 5 dakikada formülü diğer satırlara atması sürüyor ve bu da insanı işten soğuruyor açıkçası. Farklı bir şirkette denk gelmiştim bir keresinde 800.000 satır malzeme ile hiç takılmadan işlem yapabiliyorlardı ve ben en güncel sistemi kurmama rağmen çalışamıyorum.

Nasıl bir sistem toplamalıyım yardımcı olabilecek varsa şimdiden teşekkür ederim. 

Bilgisayar Özellikleri;

Anakart: MSI Z390 Gaming Pro
İşlemci: Intel Core i9-9900K 5.0Ghz 16MB 1151P
Ram: 32GB DDR4 3200Mhz ( 2x16G)
Depolama: 250 GB Samsung Evo 970 M2 (3400/1500)

Gönderildi : 01/02/2020 17:47

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Benim önerim workstation olacaktır. Aslında malum bu şekilde çalışmanız doğru değil, yani bu işin doğrusu bunu veri tabanına almanız. Veri tabanı ile yapmanız gereken işi excel de yapmaya çalışmak toplam iş gücünüzü çok düşürecektir.

Daha yeni sistem kaynakları aldıkça da bu kullandığınız excel' ler büyüyecektir.

dell precision veya hp zbook bakın derim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/02/2020 19:44

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Bu yoğunlukta baktınızmı hangi Kaynakların kullanıldığına? CPU mu RAM mi kullanılıyor? Diskiniz mekanik sata mı okuma hızımı yetmiyor? İlk etapta yüksek hızlı bir ssd alın.  RAM i 16 veya destekliyorsa 32Gb a yükseltebilirsiniz. Gpu su yüksek bir ekran kartıda alabilirsiniz, excel ekran kartıda kullanır

Gönderildi : 01/02/2020 23:59

(@radiate7z)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba,

Benim önerim workstation olacaktır. Aslında malum bu şekilde çalışmanız doğru değil, yani bu işin doğrusu bunu veri tabanına almanız. Veri tabanı ile yapmanız gereken işi excel de yapmaya çalışmak toplam iş gücünüzü çok düşürecektir.

Daha yeni sistem kaynakları aldıkça da bu kullandığınız excel' ler büyüyecektir.

dell precision veya hp zbook bakın derim.

Evet ancak database bir yede kadar bize işlem sağlıyor. Yeni verileri eskilerle kıyaslamak için Excel kullanmamız şart. İşlemi Excel'de yaptıktan sonra database e atıp oradan işlemimizi yapıyoruz. Verdiğiniz 2 markayı da kontrol edeceğim.

Gönderen: @ugurburma

Bu yoğunlukta baktınızmı hangi Kaynakların kullanıldığına? CPU mu RAM mi kullanılıyor? Diskiniz mekanik sata mı okuma hızımı yetmiyor? İlk etapta yüksek hızlı bir ssd alın.  RAM i 16 veya destekliyorsa 32Gb a yükseltebilirsiniz. Gpu su yüksek bir ekran kartıda alabilirsiniz, excel ekran kartıda kullanır

Sıkıntı şurada hiçbirini tam miktarda kullanmıyor, kullanamaz. Benim tek sıkıntım Excel de işleme başladığım zaman sağ altta işlemci %0-1-2 gibi dolumlar var ve Excel anladığım kadarıyla işlemciden kullanıyor ancak kurduğum sistemde daha üst bir bir sistem şu anda yok.

Gönderildi : 03/02/2020 08:39

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1625
Noble Member

Kullandığınız Office Kat Bit?? 64 Bit kurmayı denediniz mi?

Altta konfig'i görmeden önce direk donanımınızın düşük olduğunu düşünmüştüm. Ama bu donanımla da sorun  yaşıyorsanız ilk aklıma gelen 64Bit Excel oldu. Hakan hocamın dediği gibi workstation'da alternatif olabilir.

Benzer sorunları bizde 1-2 kullanıcıda yaşıyor. Çok fazla formul ve satır olduğundan işlemci hesaplamaları yaparken tavan yapıyordu.

Gönderildi : 03/02/2020 09:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

@radiate7z

DB bir yere kadar hizmet edebiliyor cümlesinden sizin DB tarafında bilgi eksikliğinizin olduğunu düşünüyorum. 

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/02/2020 09:13

(@serkanates)
Gönderiler: 1274
Üye

@radiate7z merhaba;

Belirtmemişsiniz ancak ben bölümünüzün Planlama yada benzer bir bölüm olduğunu düşünüyorum (doğru ise hediye çekini e-posta hesabıma iletebilirsiniz). Genelde bu tip personeller veri ile oynamayı seviyorlar ancak belirttiğiniz ölçekte veri boyutları ile standart excel formülleriniz donanımı ne kadar iyileştirseniz de belirli bir performansın üstüne çıkamaz. Yatırım yapmadan önce @ugurburma önerilerini dikkate alın. Problem olan noktayı doğru tespit edemezseniz boş bir yatırım yatırım yapmış olursunuz.

Ayrıca analiz noktasında PowerBI yeteneklerinden faydalanmıyorsunuz sanırım. Excel'de PowerBI desteği milyon satır bazında veriyi (sorguladığınız kaynak yeterli performansı sağlıyorsa) saniyeler mertebesinde çözümleyebilirsiniz.

Araştırmadım ancak konu ile ilgili @hakanuzuner in eğitimleri olabilir. Yoksa bile yönlendirecektir. Bence donanıma yatırım yapmak yerine PowerBI teknolojisini inceleyin ve kalıcı bir çözüm için bu tarafa yatırım yapmayı değerlendirin.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 03/02/2020 12:42

(@radiate7z)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

@radiate7z

DB bir yere kadar hizmet edebiliyor cümlesinden sizin DB tarafında bilgi eksikliğinizin olduğunu düşünüyorum. 

Sistem olarak logo kullanıyoruz ve ürünleri logodan database e atmak için excel kullanmamız şart direkt database den yükleme gibi bir şansımız yok çünkü binlerce tablo mevcut ve her ürün en az 3-4 tablodan referans alıyor bu yüzden logo object kullanıyoruz buda excel haricinde işlem yaptırmıyor.

Gönderen: @SerkanAtes

Belirtmemişsiniz ancak ben bölümünüzün Planlama yada benzer bir bölüm olduğunu düşünüyorum (doğru ise hediye çekini e-posta hesabıma iletebilirsiniz). Genelde bu tip personeller veri ile oynamayı seviyorlar ancak belirttiğiniz ölçekte veri boyutları ile standart excel formülleriniz donanımı ne kadar iyileştirseniz de belirli bir performansın üstüne çıkamaz. Yatırım yapmadan önce @ugurburma önerilerini dikkate alın. Problem olan noktayı doğru tespit edemezseniz boş bir yatırım yatırım yapmış olursunuz.

Ayrıca analiz noktasında PowerBI yeteneklerinden faydalanmıyorsunuz sanırım. Excel'de PowerBI desteği milyon satır bazında veriyi (sorguladığınız kaynak yeterli performansı sağlıyorsa) saniyeler mertebesinde çözümleyebilirsiniz.

Araştırmadım ancak konu ile ilgili @hakanuzuner in eğitimleri olabilir. Yoksa bile yönlendirecektir. Bence donanıma yatırım yapmak yerine PowerBI teknolojisini inceleyin ve kalıcı bir çözüm için bu tarafa yatırım yapmayı değerlendirin.

İyi çalışmalar.

bende @ugurburma 'nın verdiği örnekleri inceliyordum raportlama konusunda da logo'nun kendi raporlamasını kullanıyoruz benim tek sıkıntım excel oldu çünkü ürün leri logo programının databasesine atmam için, Logo excel den başka bir alternatif sunmuyor bize. Sanırım sistemi ne kadar güncellemeye çalışsam da böyle yavaş çalışma ya devam edecek. 

Gönderildi : 03/02/2020 13:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4280
Co-Helper

Bende arkadaşlara ek olarak bazı hatırlatmalarda bulunayım.
https://docs.microsoft.com/en-us/office/vba/excel/concepts/excel-performance/excel-performance-and-limit-improvements
bu tip ve excel yardımdan formül vs kullanımları ile ilgili sayfaları inceleyin. Orada yanlış ve doğru uygulamalarla ilgili notlar yer alıyor ve excel limitlerini de inceleyin.
Office 32 bit sürümleri sistem kaynaklarını çok iyi kullanmıyor. Özellikle Excel de performans yeterli değilse 64 bit sürüm kullanmak gerekli. Çoğu zaman benim perf. sorunlarımı çözse de eklenti ve bazı vba çalışmalarından dolayı kuramıyoruz maalesef. Son versiyonlarda iki ayrı sürümü kurmak biraz sorunlu, uğraştırıcı bir süreç.
32 bit de core artışına paralel performans alamayabilirsiniz. Hatta önceki office sürümlerinde HT desteği, multi core 'dan daha fazla calc performans getirisi sağlıyordu.
Excel salt bellek yada cpu odaklı denemez yapılan çalışma ve dosya içeriği önemli. Çoklu dosyalar arası işlemlerde bellek kullanımının hızla arttığını görürsünüz yada bazı fonksiyonlarda cpu'nun tavan yaptığını. Şöyle bir özet geçilebilir vlookup gibi işlemler, satır hesaplamalarında bellek artışı daha fazla avantaj sağlarken, sheet de filtre ve renklendirme, koşullu biçimlendirme vs varsa cpu yüklenir, odağı artar.
Yüksek satır adetli çalışmalarda işlem öncesi filtreyi kaldırarak deneyin, sheet sağ ve altta limitlerine kadar boş satır içermemeli, tam satır, sütun boyama değil sadece veri renklendirme kullanılmalı. İç içe formüller çalışıyor görünse de doğru yazılmalı. Sheet de aynı anda vba varsa performans düşer. Web objeleri içermemeli. Olabildiğince az link içermeli, yavaş hesaplama yapan sheet'lerde dosyalar arası linkler kullanılmamalı yada bağlanan dosyalar çok uzun path name'li çok uzak noktalarda bulunmamalı. Linklerde disk performansı da öncül olarak devreye girer.
Yani performans kazanılabilecek çok fazla nokta var yada sheet oluşturanların dikkat etmeyerek oluşturdukları sorunlu tabloları. Inspect document yaparak dosyalarınızda ne tür içerik ve sorunlar var denetleyebilirsiniz.
Kısaca içeriği bilmeden 80000 satırlık örneğiniz bir şey ifade etmez. Kurgu doğru ve yanlışlığında 1 milyon satırlık bir sheet, 10 bin satırlığa göre daha hızlı formül işletebilir. Ve performans kurallarına uygunluk donanım kaynaklarını arttırmaktan daha efektif sonuç verebilir.
Örneğin excel de 10 bin filtre drop list, 66 bin hyperlink sınırı var bunlara paralel filtreli formül işletilmemeli.
Excel de hw hızlandırıcı etkinse default'ta GPU sadece 3D objelerde işlem yapar. Ücretli, ücretsiz 3rd eklenti, uygulamalarla hesaplamaya CUDA desteği kazandırılabiliyor. Yani nvidia avantajlı.
https://github.com/boyan-soubachov/Excelerator
Logo demişsiniz müşterilerde karşılaşıyoruz örneğin export alınan sheet'ler üzerinde çalışırken sorunlar olabiliyor uygulamalar kendisine göre export veriyor bunların excel standartlarına uygunluğu kontrol edilmeli gerekirse doğru yöntemle temiz dosyalara çekilerek kullanılmalı.
En iyi donanımı hedeflemeye çalışmaktansa Hakan hocanın kurumsal workstation önerisini dikkate alın derim. Çoğu zaman bunların üzerinde ECC memory bulunur (xeon cpu'ların core bazlı işlem doğruluk performansı da yüksektir.). Görünürde fark edilmez özellikle uzun süre açık tutulan, yoğun dosyalarda arka planda bellek işlem hataları birikmeye başlar. Formül hesaplamaların tekrar başlamasına, arka planda işlem gecikmelerine hatta işlemin stop, crash olmasına dahi sebep olabiliyor. Clipboard'a alınan işlemin uçtuğunu, pc, sheet'in donduğunu vs görürsünüz. Sorunlarda tablolar kadar çeşitli. Bu konuda ECC mem ve 64 bit Excel kullanmak en iyi çözümdür.
Buna benzer bir şey daha önce de yazmıştım burada bu biraz daha uzun oldu sanki. 🙂

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/02/2020 14:23

(@radiate7z)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

çok teşekkür ederim workstation hakkında biraz araştırma yapayım. birde sistemde 32 bit sürüm kullanıyormuşum 64 bit kurarak tekrar bi işlem yapmaya çalışacağım en kötü ihtimal dosyayı alıp workstation da test yapayım eğer test başarılı olursa sorunum çözümlenmiş olur 

Gönderildi : 03/02/2020 16:31

(@radiate7z)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz , @SerkanAtes , @hakanuzuner

Bilgisayarın bölge ayarlarında amerika yaptığım zaman Excel 15 dk da hesap yaparken 21 saniyede hesap yapmaya başladı çok saçma ama eğer böyle bir sıkıntısı olan varsa yardımcı olabilir.

Gönderildi : 04/02/2020 14:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4280
Co-Helper

Saçma değil temelde , ; işaretleriyle ilgili o. Tablo içeriklerinizle ilgili muhtemelen onu uzaktan bilemiyoruz tabi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/02/2020 15:08

Paylaş: