Forum

Erp ve Exchange İçi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Erp ve Exchange İçin sunucu tavsiyesi

6 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
1,077 Görüntüleme
(@fatihcantaylan)
Gönderiler: 39
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Yeni işe başladığım yerde maalesef ki çok eski bir sunucu var ve sadece Erp (logo tiger ) için sql server için kullanılıyor. Zaten incelediğimde de mevcut iş potansiyelini kaldıracak bir sunucu değil. Maksimum 30 kişinin işlem yapıyor. 

Mail hizmetini basit hosting firmasından alıyorlar sürekli de veri kaybı olmakta imiş. Erp içinde bahsettiğim gibi Logo tiger kendi bilgisayarlarımızda kullanarak sql içinde sunucuyu kullanıyoruz. Kendilerine daha iyi bir sunucuya geçilmesini güvenlik duvarının değişmesini ilettim. Pek ikna olunur mu bilemedim. Yani Allah'a emanet diye bir tabirimiz vardır ya burası içinde öyle bir durum söz konusu. Teknolojik yatırımı maalesef parasal maliyetler ile ölçülüyor, ama kayıpların maliyetine bakılmıyor.

Değişmek için bir teklif sunmak istiyorum araştırma yapıyorum bu yüzden Exchange server ve sql server için kullanacağımız tavsiye edeceğiniz bir sunucu var mı ? Kullandığınız memnun olduğunuz, Bu konuda fikirlerinizden yararlanmak istiyorum.

Bu konu 5 yıl önce FatihCan Taylan tarafından düzenlendi

Gönderildi : 22/04/2019 16:37

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Exchange server almak sizi bütçe anlamında yorabilir, lisans maliyeti sunucu maliyeti internet maliyeti anlamında bunun yerine office 365'i incelemenizi tavsiye ederim.

SQL sunucu olarak sadece tek SQL çalışıtıracaksanız DELL yada HP sunuculara bakabilirsiniz disk olarak SSD tipini seçerseniz SQL performans sorunlarının bir tık önüne geçebilirsiniz.

Gönderildi : 22/04/2019 16:55

(@fatihcantaylan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

exchange konusunda haklısınız aslında kurumsal mail veren firmalara da bakıyorum,  office 365 de bakıyorum. office 365 İçin bana sayfa linki gönderme imkanınız varsa sevinirim 🙂 microsoft sayfaları arasında kayboldum şuan.

Şuan için tek sql çalıştırılacak ama dediğim gibi çokta düşük değil orta seviye bir sunucu almayı teklif edeceğim ileriye dönükte sorun çıkarmasın. Ne olacagı belli olmaz.

Gönderildi : 22/04/2019 17:07

(@erdemyaglikara)
Gönderiler: 1165
Noble Member

Merhaba,

Office 365 konusunda eğer sadece exchange online olarak kullanmak istiyorsanız.

iş başlangıç paketini inceleyebilirsiniz.

https://products.office.com/tr-tr/compare-all-microsoft-office-products?tab=2

Sunucu olarak firmanızın gelecekte ki ihtiyaçları doğrultusunda bir seçim yapmanız daha sağlıklı olacaktır yüksek erişebilirlik ve sanal platform olacaksa cluster yapısını inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 22/04/2019 18:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Tek CPU, 16 veya 32GB RAM alan ihtiyacınıza göre bir disk ile işinizi çok rahat görebilirsiniz, bu firmalardan teklif alabilirsiniz;

Bahattin ÖZTÜRK - ASIR Bilgisayar Sistemleri <[email protected]>

Mahmut Şengül (CoreTek BT) <[email protected]>

Nilgün Yüksel | Aeris <[email protected]>

Yada donanım yatırımı yerine FixCloud, Cloud7x24 veya Clonera gibi yerel bulut oyuncuları ile görüşebilirsiniz.

Örneğin donanım yerine size zaten en fazla iki üç tane sunucu lazım, ondan kiralama daha mantıklı olabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/04/2019 20:53

(@fatihcantaylan)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İlginiz için Teşekkür ederim, konu hakkında söylediklerinizi dikkate alacağım. İyi çalışmalar

Gönderildi : 23/04/2019 09:40

Paylaş: