Forum

DELL R730 - Multi-b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

DELL R730 - Multi-bit memory errors detected on a memory device.. hatası hk.

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
498 Görüntüleme
 HT
(@hlttmz)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Selamlar

DELL R730 da

multi-bit memory errors detected on a memory device at location(s) dimm_A1 ve A problem was detected in Memory Reference Code (MRC)

Sorunları RAC Settings - SystemEvent Log - Display System Event Log kısmından yer alıyor.

A1'de yer alan Ram'i farklı slottaki RAM ile değiştirdim ama log gitmedi.

https://www.dell.com/support/kbdoc/tr-tr/000144821/troubleshooting-memory-errors-on-poweredge-systems-by-swap-testing-sistemlerde-bellek-hata-giderme-de%C4%9Fi%C5%9Ftirme-testi

Slot mu arızalı, yoksa bu log geçmişe mi ait anlamadım.

Sizce ne yapmalıyım ?

Screenshot 1

Gönderildi : 13/07/2023 19:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

idRAC üzerinde loglar her zaman zaman damgası ile verilir, paylaştığınız ekran log ekranı değil.

Bu sunucu diğer post'tan yenilenmiş bir sunucu olduğunu söylediğiniz için muhtemel ana kart veya ram sorunu olabilir. Eğer çalışan bir ram' i ilgili slot a takınca sorun devam ediyor ise slot sorunu vardır, yok tam tersi ram i hangi slot a takarsanız takın log ilgili slot için üretiliyor ise ram de sorun vardır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/07/2023 12:42

HT
(@hlttmz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Selamlar hocam

Yanıtınız için teşekkür ederim, Post onaya takıldığı için log ekran görüntüsünü eklememiştim..

WhatsApp Görsel 2023 07 13 saat 14.28.11

Satın aldığım yerin teknik servisi ile konuştum ve İşlemcilerin yerini değiştirmemi söyledi. İlginç bir şekilde işlemcilerin yerini değiştirdikten sonra sorun gerçekten çözüldü.

Çözüldü ama çözülmesi bana biraz mantık dışı geldi 😀 

İşlemci: E5 2699 v3 x 2

Gönderildi : 14/07/2023 12:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Eğer anakart iki cpu destekliyor ise genelde her cpu için ayrı ram kanalları olur ve sizin ilgili slot da sorun var ise cpu nun yerini değiştirmek bunu çözer ancak tabi bu cpu ve ram dizilimi ile ilgili bir şey de olabilir, yani siz zaten yanlış bir ram dizilişi yaptığınız içinde sorun düzelmiş olabilir, bu konularda biraz makale okumanızı tasvsiye ediyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/07/2023 15:11

HT
(@hlttmz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner evet anakartta 2 cpu var e5-2699 v3

cihazı yeni aldığımdan ilk bana geldiği gibi hatayı gösterdi. test etmek amacıyla 2 ramin yerini değiştirme haricinde, dizilimlerini hiç değiştirmeden sadece cpuların yerini değiştirdikten sonra çözüldü.

Okuyacağım

Gönderildi : 15/07/2023 15:37

Paylaş: