Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Storage

42 Yazılar
11 Üyeler
0 Likes
931 Görüntüleme
(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Storage ler hakkında bilgisi olan kullanan arkadaşlardan  (orta seviye IBM DS4700 yada HP) ürünler hakkında bilgi ve  hangi marka modeli tavsiye edecekleri ve ellerinde ürünler hakkında bechmark verileri olan arkadaşalrdan bu konuda bilgi paylaşımı rica ediyorum.

Gönderildi : 03/04/2008 13:38

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba

NetApp Inc. un EMC gibi bir storageini kullandigimi belirtmek istiyorum. Gayet güzel ve kullanışlıdır. Benchmark result dahil çok genis ve güncel bilgiler bulabileceginiz bir Link de verebilirim. Büyük bir piyasa büyük yatırım iyi seçmek gerekir.

Gönderildi : 03/04/2008 17:13

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204

Kamil abi konu SAN ise direk sor sorularını yada sana dökümanmı verelim beraberinde simülasyonda olan ??

Gönderildi : 03/04/2008 20:42

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Eserim Konu SAN  DC ADC profile server DB server WEB server ikinci WEB server türü makinelrin datalarını tutacağım.

Gönderildi : 09/04/2008 12:49

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Ömer bey merhaba,

Sizin kullandığını EMC cihazının ortalama maliyeti ne kadardır?  Tek shaft lık disk dizini düşünerek soruyorum..

Gönderildi : 09/04/2008 15:01

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Aslında Tam oalrak istedim karşılaştırma şu şekilde;

Örneğin: IBM DS4700 Model 72 ile HP EVA 4100 arasındaki karşılaştırma ama disklere yazma okuma snapshut alma clon alma gibi işlemlerdeki hız ve performans karşılaştırmaları. sonuçta benim şirketim orta ölçekte bir şirket ve storagede mysql db koşacak profile server olacak (erişim hızı açısından örnekliyorum) WEB server mail server bilgileri olacak. Storagelerin saniyedeki i/o ları vs bunlar önemli.

Gönderildi : 09/04/2008 15:07

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

EMC nin maddi kısmını bilemiyorum fakat simdiye kadar fiber kablolarda problem çıkması dışında büyük bir problemi yok.

Üzerinde günlük 100.000 query calistirilan bir sql server ve File server barındırıyor. Zaten kendini ispatlamış bir firma olduğuna emin olabilirsiniz.

Gönderildi : 09/04/2008 18:22

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

EMC nin ürünlerinin fiyatları  5.500 USD + KDV gibi başlıyor

Gönderildi : 09/04/2008 18:33

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

HP MSA 500 onerebilrim tam istediginiz uygulaama yeni bitirdim.

Gönderildi : 09/04/2008 19:30

(@esersolmaz)

Kamil abi ben kalite isterim dersen IBM DS serisi bi şey al ( şahsen ben 4800 ve 4000 kullanıyorum iyi cihazlar )

İyi fiyat isterim diyosanda HP alacaksın ...

Ama burda en önemli noktalardan biri ne kadar kapasiteye ihtiyacın var ürünleri kullandıgın süre boyunca ne kadar büyüyeceksin vs vs ona göre hesaplaman gerekir.

Benim tavsiyem sana 2 unit alıp birini 15k scsi diskler ile doldurman digerini ise yüksek kapasiteli sas diskler ile doldurman olur ama makinalarada HBA ve Fiber SW lazım gelir vs vs abi bu güzel proje saglam firmalar ile temaz kur fiyat avantajlarını ögren başka daha güzel teknolojizi vardır biz atlarız falan satışcılarda al tüyoyu sonra degerlendir....

Önerecegim firmalar IBM olursa BIMSA  olur... 

Gönderildi : 09/04/2008 20:40

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Merhaba Eser Hocam,

Uzun bir süreçten beri araştırıyorum bu storage meselesini. HP Dediğin gibi biraz ucuz. Ayrıca Sanallaştırma teknolojisini kullanıyor storagelerde. Tüm diskleri tek bir disk gibi görüyor sonra üzerinde raid 0 1 5 6 canın ne isterse kuruyorsun bu durumda raid 5 yapıyorsa sadece 3 diski değil tüm diskleri kullanarak raid 5 yapıyor. Bir kısım mühendis arkadaşlar bu sanallaştırmanın diskleri bağımsız olarak yönetmeyi imkansızlaştırdığı için beyenmiyorlar onlar her bir diske hükmetmenin daha güvenli olduğunu söylüyorlar. Bir kısım mühendisler sanallaştırmanın kullanıcı kolaylığı sağladığını ve performansı arttırdığını söylüyor. Kalite istiyorsa IBM al derken tam olarak kaliteyi izah edebilrimisin yani HP den farkını şu an iki ürüne fokuslandım HP EVA 4100 IBM DS 4700 Model 72  tek ünite düşünüyorum. IBM v e HP nin bir birleri üzerindeki avantaj ve dezavantajlarını bilen arakdaşalr varsa yazabilrilerse memnun olurum.Bilgi büyüklüğüm çok fazla değil 146 lı disklerden (fiber disk) 14 adet ki bu bana hayli hayli yetiyor.

Gönderildi : 10/04/2008 13:19

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Merhaba,

Aslında burada size yapılacak önerilerde sizin ihtiyacınızın ne olduğunu anlamak gerekir ki ben yukarıda yazılanlardan ne tür bir storage a ihtiyacınız olduğunu göremedim.

Hangi amaç ve ne tür bir yapı için storage gereksiniminiz var? Hız mı, güvenlik mi yoksa kapasite mi daha ağır basıyor? Üzerinde tutulacak olan verinin türü nedir? Storage ın arkasında ayrıca bir backup lama sisteminiz olacak mı, veri kaybı ne kadar ciddi bir durum oluşturur yoksa backuptan dönmek veya sistemi yeniden ayağa kaldırmak bir sorun teşkil eder mi?

Diskleri tek kullanmak daha mı güvenlidir: Bazen evet ama burada sizin neyi amaçladığınız önemli, yorumunuza göre cevap değişecektir.

Tek disk kullanımında kapasite sağlayamazsınız(donanımsal anlamda, yazılımsal elbette sağlanır)

Tek disk kullanımında ki yazma ve okuma hızları oldukça düşük kalır, raid yapılarına nazaran..

Raid yapılarıda disklerin tipi ve üzerinde oldukları sisteme göre performans gösterir, her raid yapısı size performans sağlamayabilir, bazen raid yapısındaki disk sayısını arttırmak performanstan uzaklaşmanıza neden olur.

Gönderildi : 10/04/2008 21:17

(@esersolmaz)

Mesuta katılmamakta mümkün değil kamil abi ::))

Bide o müh bizden selam söle bilmedikleri şeyler hakkında yorum yapmasınlar ::))) yada sen yanlış anlama ::)))

Örnek bir DS4700 aldım ben içinde 14 tanede disk var ben bunda farklı array ler ile farklı kapasitelerde disk sayısının el verdigi kadar farklı raid methotları kullanabilirim örnek ilk 4 disk raid 5 olur 5. disk sphare olur 6 ile 7 farklı bir array olarak mirror olur vs vs böle değişik senaryolar yapabilirsin...

IBM in kalitesi kullanınca anlarsın uzun bir süre sonra hp de alsan ibm de aslan ilk başka baya bi süre ikiside çalışacak ama sakladıgın tuttugun şey bilgi veri oldugu için bence paradan çok kaçma derim ki....verisel olarak satışçılar ile toplantı yaparak masaya mutlaka koy işi.....

Selametle....

Gönderildi : 12/04/2008 04:21

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Sanırım ben yazarken doğru cümleler kuramadığım için sizin yanlış anlamanıza sebep oldum. Konuyu uzatmak olacak ama biraz daha açayım ki konuyu buradan takip eden arkadaşların akıllarında şüphe kalmasın. HP ve IBM her iki cihazıda biliyorum her ikisinde eğitimlerine katıldım her ikisinide kısa süreli kullandım. IBM ve HP de her türlü raid configurasyonlarını denedim. Sormak istediğim konu bununla ilgiliydi. HP Storagedeki sanallaştırma teknolojisi gereği tüm diskleri bir bütün olarak görüyor ve bu bütün olan disk üzerinde istediğini boyutta ve türde (raid 1 5 6 vs) raid oluşturuyorsun. Bu oluşturduğun alan tüm diskler üzerinde yer tutuyor. IBM de ise disklerin bir kısmını belirliyor ve onlara raid kuruyorsun raid 5 kuracaksan 3 yada 5 diski seçiyorsun ve bu disklere raid 5 kurup serverlere bu raid alanını gösteriyorsun. Diskleri yönetebilmekten kastım buydu. O mühendis arkadaş gerçekten konusuna hakim önemli bir kuruluşun bilgi işlem müdürü olup bilmediği şey hakkında yorum yapmaz ama yukarıda dediğim gibi ben yanlış anlamış ve aksettirmiş olabilirim. sorum tam bu noktada düğümleniyor. HP nin sanallaştırma ile veriyi tüm disklere dağıtması (her hangi bir raid versiyonu olabilir) ile IBM deki sadece 3 yada 5 diske raid 5 kurmanın arasında performans ve güvenlik yada kullanım kolaylığı açısından ne tür farklar vardır şeklindeydi. Sanırım ifade edemedim oda benim kusurum olsun. Affola.

Gönderildi : 12/04/2008 14:16

(@esersolmaz)

HP de SAN kullanmıyorum ama HP bir unit teki 14 diskten mesela 5 ine sen raid 5 ol 2 sine sen raid 1 ol diyemiyosam yuh artık derim direk...

Kamil abi yanlışın vardır...

Gönderildi : 12/04/2008 17:15

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Yanlışım yok Eser hocam adamların eğitimine katıldım. Hatta bir PPT sunumuda var istersen dosyalar bölümüne atayım. Sanallaştırma ile iligli bir sunum.

Gönderildi : 12/04/2008 18:03

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Yetkim yokmuş gönderemiyorum sunumu. Hakanıma duyurulur: "Ezik User" modunda yım yaralıyım kimsem yok falan filan [:'(]

Gönderildi : 12/04/2008 18:05

(@esersolmaz)

Yetkim yokmuş gönderemiyorum sunumu. Hakanıma duyurulur: "Ezik User" modunda yım yaralıyım kimsem yok falan filan [:'(]

Yok bide gönderecektin haha gönderemessin tabi abi mail atabilirse yorum yaparım...

Gönderildi : 12/04/2008 18:16

(@cozumpark)
Konu başlatıcı

Hakanıma duyurulur Burda Madara olmuş modda bulunmaktayım [:)]

Gönderildi : 12/04/2008 18:37

Sayfa 1 / 3
Paylaş: