Forum

PC ye 2. harddisk b...

Bildirimler
Hepsini Temizle

PC ye 2. harddisk bağlama??

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,113 Görüntüleme
(@soulcrusher)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

bilgisayara ikinci bi harddisk (IDE) bağlamak istiyorum. şu andaki harddsikim (SATA) içinde doğal olarak windows yüklü. şimdi bu ikinci harddsiki nasıl bağlayabilirim? İnternette biraz araştırdım master bağlama slave bağlama jumperdan fln bahsediyo. onlardanda pek bişi anlayamadım. daha açık bi şekilde birisi anlatırsa sevinirim.

NOT: Eğer adminler bu konuyuda silmezse sevinirim. Çünkü bu konu diğerinden çok farklıdır. eğer silmek istiyosada diğer konuyu silmesini rica ediyorum. Teşekkürler.

Gönderildi : 02/04/2009 18:27

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

normal bir şekilde harddiskinizi IDE kanalına bağlayıp bilgisayarınız açın.

ilk aşamada BIOS üzerinde tanımlama yapabilirsiniz ancak zaten sizin sisteminizin açılışı SATA üzerinden olduğu için sorun yaşamazsınız.

siz ikinci HDD taktıktan sonra sorun mu yaşadınız?

kolay gelsin

Gönderildi : 02/04/2009 18:33

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Sayın soulcrushe;

http://www.cozumpark.com/forums/thread/92103.aspx bu linkte bahsettiğiniz konu aynı konu değil mi?

Sorununuza gelince SATA HDD yi PC nize bağladınız mı? Ne gibi bir hata döndü size?

Gönderildi : 02/04/2009 18:36

(@soulcrusher)
Eminent Member
Konu başlatıcı

sata hdd bilgisayara bağlı olan oydu zaten. şimdi bi tane ide var onu ikinci olarak bağlamak istiyorum. sataya balı kabloda bi çıkış daha var sanırım ıde çıkışı oluyo o onu ikinci hardskime bağlayınca bilgisayar açılmıo. ancak çıkarttıktan sonra açılıo. sorun budur. acaba yanlışmı bağlıyorum.

Gönderildi : 02/04/2009 19:07

(@sinankahraman)
Illustrious Member

SATA ya bağlı olan yani IDE ye bağladığın kablonun renk lerini sıralar mısın sarıdan başlayarak.

Gönderildi : 02/04/2009 19:08

(@soulcrusher)
Eminent Member
Konu başlatıcı

ikili olarak sar-siyah-siyah-kırmızı olarak devam ediyo

Gönderildi : 02/04/2009 19:14

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Peki bu kablonun aynısından başka yokmu? Aklıma takıldı PC açılmıyor derken kastettiğiniz hiçmi elektirik gelmiyor yoksa açılışı yapıyor ama siyah ekranda kalıyor mu?

Gönderildi : 02/04/2009 19:18

(@soulcrusher)
Eminent Member
Konu başlatıcı

bi tanede dvd rw a giden var. ondada bi tane boşta. bilgisayar hiç açılmıo fanlar fln da açılmıo. acaba biostaki ayarlarlamamı yapmam gerekio?

Gönderildi : 02/04/2009 19:25

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Muhtemelen disk 'in güç yönetimiyle ilgili sorun mevcut disk'e elektrik geliyor mu ?

Anakart üzerindeki HDD ve DVD-Cd 'rom tüm aygıtların bağlantısını iptal ediniz sadece temel bileşenler takılıyken deneyiniz.

Daha sonra aynı sorun yineliyorsa -Yeni bir güç kaynağı ile birlikte test ediniz.

Daha sonra neticeyi buradan yazınız ...

Gönderildi : 02/04/2009 19:28

(@soulcrusher)
Eminent Member
Konu başlatıcı

şöyle yapsam nasıl olur acaba kendi satamı iptal edip diğer sadece ideyi bağlasam. sonuçta ondada bi işletim sistemi var. gerçi en azından bios a kadar açılır değilmi.

bir de şunu sorucam ide bağlarken sadece ide kablosunu bağlıcam değilmi başka bi kablo bağlamayacağım? 

Gönderildi : 02/04/2009 19:36

(@sinankahraman)
Illustrious Member

Sorun çıkartan HDD yi başka PC de sadece elektirik kablosuna takarak deneme şansınız var mI?

Gönderildi : 02/04/2009 19:57

Paylaş: